SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WOJOWNICY NOCY

 

Wojownicy Nocy to pierwsza część obszernego cyklu pod tym samym tytułem. Opowiada o walce wybrańców Ashapoli (bóstwa nadrzędnego wszystkim innym bogom- tzw. pomniejszym bóstwom*). Kim są Wojownicy Nocy? Wybrańcami, potomkami innych Wojowników, ludźmi, którzy w snach walczą o to, żeby reszta świata mogła spać spokojnie. Odwiedzają sny kobiet, mężczyzn i dzieci po to, aby walczyć z zagrożeniem ze strony diabła (Yaomauitla).

Musze przyznać, ze jest to jedna z lepszych powieści Mastertona. I będę złośliwa twierdząc, że to pewnie dlatego, że powstała w 1985 roku, czyli w czasie, kiedy autor nie tworzył taśmowo horrorów według jednego schematu. Natomiast to, co otrzymujemy w Wojownikach Nocy to zgrabne połączenie sfery snu i sfery jawy. Dodatkowo, świadomi lub nie, buduje strukturę powieści według schematu mitu inicjacyjnego. Czyli sięga do początków kultury. To wszystko sprawia, że otrzymujemy zgrabny horror przygodowyJ, czyli powieść przygodową z elementami horroru.

A propos horroru. Dobrym posunięcie było wykorzystanie węgorzy jako elementu wywoływania strachu. Większość ludzi boi się przecież wszystkich obrzydliwie oślizgłych i pełzających stworzeń typu węże i węgorze. Ja należę do takich osób i, wierzcie mi, o mały włos nie zwymiotowałam przy lekturze, co bardzo rzadko mi się zdarza w czasie czytania książki. Właściwie ostatnim dziełem, po którym bałam się przez tydzień był film „Egzorcyzmy Emily Rose” (taka mała dygresja; chociaż z drugiej strony ważną sprawę poruszyłam, bo przecież horror „żeruje” na emocjach odbiorców).

Przejdźmy zatem do minusów, których… nie zauważyłam. Dlatego polecam książkę z całego serca.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Night Warriors

.: AUTOR :.
Graham Masterton

.: TŁUMACZENIE :.
Radosław Kot

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Rebis, Poznań 2006

.: ILOŚĆ STRON :.
382 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ Wszystko

MINUSY:
- Nie ma