SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WYSPA DOKTORA MOREAU

 

Herbert George Wells jest powszechnie uznawany za klasyka powieści science- fiction. Chyba nie ma nikogo, kto nie znałby tak klasycznych pozycji jak „Wojna światów” czy „Wehikuł czasu”. Do nieco mniej znanych jego dokonań należy książka pod tytułem „Wyspa doktora Moreau”, która jednakże do dzisiaj inspiruje licznych naśladowców, choćby z fabryki snów. Jest to również żelazna pozycja literatury fantastycznonaukowej, a zarazem dzieło podpadające pod powieść grozy.

Akcja toczy się w czasach współczesnych autorowi, w XIX wieku. Główny bohater Edward Prendick, jako pasażer statku o nazwie „Królowa Próżności” jest uczestnikiem katastrofy. Jako jeden z nielicznych ocalałych zostaje uratowany od śmierci przez załogę niedużego szkunera. Objął on kurs na tytułową wyspę. Z początku Edward trzymany jest w separacji od otoczenia w pomieszczeniach należących do prowadzącego tajemnicze badania doktora Moreau, ale już niebawem zgubna ciekawość każe mu odkryć jaka jest prawdziwa natura eksperymentów demonicznego naukowca…

Fabuła, wydawałoby się, stara jak świat, ale książka Wellsa szybko wciąga czytelnika i trzyma go w napięciu już do końca. Końca, który na marginesie mówiąc, następuje całkiem szybko, bowiem całość liczy sobie jedynie 151 stron. Tak więc lektura jest lekka i przyjemna, Wells nie traci czasu na zabierające mnóstwo miejsca żmudne opisy niczym jakiś wirtuoz pióra, przypomina raczej sprawnego rzemieślnika. Tyle, że jest to rzemieślnik z ambicjami - udało mu się tutaj przemycić myśli znacznie głębsze niż by to wyglądało na pierwszy rzut oka. Autor „Wojny światów” zadaje pytania o naturę ludzką, które zostają w pamięci znacznie dłużej niż czas poświęcony na czytanie. Warto sięgnąć po tą książeczkę- w końcu to klasyka, a to już powinno być wystarczającą rekomendacją.

AUTOR RECENZJI: CALIGULA

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Island of Doctor Moreau

.: AUTOR :.
Herbert George Wells

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Krasińska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka 1997

.: ILOŚĆ STRON :.
151 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ To klasyka i już!
+ Wciąż wciąga i trzyma w napięciu
+ Potrafi wzbudzić grozę

MINUSY:
- To klasyka i większość i tak już to zna, choćby z kina
- To nie do końca rasowy horror
- Czyta się aż za szybko