SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ZADRA. TOM 1

 

Krzysztof Piskorski jest autorem o sporym dorobku literackim. W wydawnictwie Runa wydawał wcześniej powieści, jak i opowiadania zamieszczone w antologii Księga Smoków oraz Księga Strachów. Z tym większym zaciekawieniem sięgnąłem po pierwszy tom powieści Zadra. Książka  jest napisana żywym płynnym językiem. To jeden z największych plusów pozycji. O czym zaś opowiada nam autor? Opowiada nam o epoce wojen Napoleońskich. Tutaj stajemy przed pewnym dylematem. Odbiór książki może zależeć od tego czy lubimy historię. Ja, jako miłośnik epoki wojen Napoleońskich pochłonąłem ją z ogromnym zainteresowaniem. Czym spodoba się też laikom? Moim zdanie tak, gdyż autor nie zasypuje czytelników masą dat, faktów, choć występują tu pierwsze sławy epoki z marszałkiem Duvortem na czele, o Napoleonie nie wspominając. Widać, że Piskorski jest zafascynowany tym okresem historycznym.

Przygotuj się więc czytelniku na wojnę, przygodę, kryminalne zagadki, a to wszystko z wielką miłością w tle. Powieść dla tych wszystkich, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzy czytali Dumasa i Sienkiewicza. Zadra ma w sobie powiew przygody. Autor pełną garścią czerpie z literatury awanturniczej opisy armii wyruszających na podbój ,,Nowego  Świata’’, które są niezwykle sugestywne. Czytając ma się przed oczyma szeregi zaprawionych w bojach wiarusów  Legi Nadwiślańskiej.

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak potoczyłby się losy Polski, Francji i  Europy, gdyby Bonapartemu po tragicznej w skutkach kampanii Rosyjskiej w roku 1812, dzięki wynalazkowi nowej broni udało się przechylić szansę zwycięstwa na stronę ,,Wielkiej Armii’’. Jak więc wgląda świat w którym, Francuzi wygrywają bitwę Narodów pod Lipskiem, a do batalii pod Waterloo w ogóle nie dochodzi? Świat, w którym wynalazek eteru powala Napoleonowi  obiecywać Polskim wojakom ojczyznę większą, niźli w czasach jej największej świetności. Rozpoczyna się zatem śmiertelny wyścig. Czy Rosjanie, Prusacy i Austriacy rozgościli się już w ,,Nowym Świecie’’ ?

Zachęcam was drodzy czytelnicy, abyście wraz z podpułkownikiem Stanisławem Tycem  i jego Legionistami przekroczyli literacki rubikon. Zadra jest bowiem powieścią ze wszech miar ciekawą i urzekającą czytelnika. Autorowi udało się wciągnąć czytelników w sam środek wykreowanej przez siebie alternatywnej wizji świata po roku 1813.

Miłośnicy wojny, romansu, historii i inteligentnej fantastyki, nie poczują się zawiedzionymi. Jedyną wadą książki jest jej zakończenie, właściwie akcja zostaje urwana dosyć gwałtownie i pozostaje nam tylko zakupić drugi tom powieści pana Piskorskiego. Rozumiem jednak, że prawa rynku rządzą się prawem pod tytułem, narobić czytelnikom apetytu na dalszy ciąg, przerywając w najlepszym momencie.

AUTOR RECENZJI: ANDRZEJ GÓRECKI

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Zadra

.: AUTOR :.
Krzysztof Piskorski

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
Runa 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
384 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ Język,
+ narracja,
+ historia,
+ klimat

MINUSY:
- zakończenie
 
:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::