SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ZAGŁADA DOMU USHERÓW

 

Fabuła tej książki jest dość prosta. Nieznany nam bohater, przyjeżdża do domu Usherów, na prośbę swojego starego znajomego. W Rodryku, bo tak było na imię właścicielowi zamczyska, od ostatniego spotkania zaszły diametralne zmiany…  Stał się zimny i chłodny, bez uczuć. Madeline, bliźniacza siostra właściciela domu, zapadła na dziwne schorzenia. Pewnego dnia umiera. Od tego czasu, w posiadłości słychać dziwne szmery, piszczenia i pomruki. Ostatniego dnia pobytu w posiadłości ma miejsce dziwna rzecz, siostra Ushera żyje i chce się zemścić na swoim bracie…

Czytając książkę nocą, co chwila przechodziły mnie dreszcze, widziałem postać owiniętą w całun stojącą przy drzwiach do sypialni, mężczyznę siedzącego przy kominku. Moje omamy stały się niemal tak głębokie, jak te, jakie miał Rodryk. Jest to z cała pewnością plus tej książki, gdyż muszę przyznać, że wciągnęła mnie ona strasznie. Czułem, że stoję obok i widzę to wszystko. Uczucia bohaterów udzielały mi się. W pokoju, gdzie czytałem to dzieło, niemal dało się kroić atmosferę panującą w felernym domu. Najbardziej zszokował mnie fakt, w którym Usher mówi, że on i gość pochowali Madeline żywcem, by ta zaraz ukazała się im w drzwiach żywa owinięta białym całunem. Teraz przejdźmy do rzeczy, które mnie drażniły. Pierwszą wadą jest praktyczny brak akcji. Cała książka nabiera rozpędu metr przed finiszem (o nim za chwilę). Denerwujący jest też chwilami motyw obłąkanego Rodryka, czasem słuchając go (raczej czytając to, co mówi) chciałem powiedzieć, żeby się zamknął. Mówiłem o finiszu, no właśnie… Tutaj akcja nieziemsko przyspiesza, żeby zakończyć się tak szybko, jak się zaczęła, na śmierci jednego z bohaterów... Zakończenie jest zaskakujące, jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, przeczytajcie książkę.

Ogólnie polecam tę książkę na długie wieczory, najlepiej, gdy jesteśmy sami, bo wtedy prawdziwa moc tej książki, tryśnie z niej szerokim strumieniem.

AUTOR RECENZJI: BLOODY THOMAS

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Fall of the
House of Usher

.: AUTOR :.
Edgar Allan Poe

.: TŁUMACZENIE :.
???

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
???

.: ILOŚĆ STRON :.
??? stron


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Edgar Allan Poe
+ Trzyma w napięciu przez pewne momenty
+ Przedstawienie domu
+ Otoczenie
+ Tajemniczość Madeline
+ Miejsce w którym Usher odkrywa ze pochował siostrę żywcem
+ Sister is comming

MINUSY:
- Mało akcji
- Niektórych może zrazić początek
- Przeciąganie wątków
- Obłęd Rodryka
- Końcowa śmierć Usherów
- Niektórzy mogą mieć problem ze zrozumieniem pewnych słów
- Wszystko rozgrywa się na ostatniej stronie…