SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ZIELONY MÓZG

 

„Wyglądał jak ludzki, ale tworzywem kości, była chityna.
Przed oczami Joao to coś z powrotem odzyskało pierwotny kształt. Długie włochate czułki wciskały się do środka i splatały ze sobą. Pazurki zahaczały o siebie łącząc jednego owada z drugim”

Akcja książki umiejscowiona jest w Brazylii, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ludzie walczą ze zmutowanymi owadami, które sami wcześniej stworzyli, aby (jak zwykle:) ułatwić sobie życie. Insekty są na tyle niebezpieczne, że rasa ludzka, w obawie przed śmiercią, zamyka się w zamkniętych strefach zwanych  zielonymi. Natomiast do walki powołuje specjalnie szkolone oddziały Bandeirantes. Problem polega na tym, że ludzie stworzeni do niszczenia wroga, są podejrzewani o tworzenie nowych, coraz niebezpieczniejszych mutacji i zakażanie terenów zielonych, dla osiągnięcia korzyści majątkowych. Po pewnym czasie, ludzie zauważają, że teraz, insekty nie tylko kąsają, ale plują kwasem,  trują narkotykami i osiągają olbrzymie zbliżone nam rozmiary, a dodatkowo, kierowane są jakąś zewnętrzną, planującą inteligencją. Do odnalezienia gniazda i zniszczenia go, wyznaczony zostaje szef baneirantes, syn wpływowego polityka, Joao Martinho. Towarzyszą mu przyjaciele z brygady, chiński naukowiec Chen-Lhu i piękna pani doktor Rhin, w której, od pierwszego wejrzenia zakochuje się Joao. Czy poradzą sobie z nieprzychylnymi siłami natury… 

Frank Herbert znany przede wszystkim jako twórca uniwersum Diuny. Tym razem serwuje nam społeczno, ekologiczny thriller scince fiction. Tym razem to złe określenie, ponieważ jest to jedna z jego pierwszych powieści. Książka napisana została jasnym zrozumiałym językiem, z wartką akcją i ciekawie zarysowanymi postaciami. W szczególności trójkę głównych bohaterów, którym autor „Twórców Bogów” obdarzył zróżnicowanymi charakterami, warstwą psychologiczną, a nawet systemem wierzeń. Zabieg udały się w stu procentach, co owocuje nawet pewnym przywiązaniem do postaci. Powieść po prostu się czuje, przeżywa, a zwarzywszy na fakt, że ma ona niespełna 180 stron – chłonie do ostatniej kartki.

Pisarz znany jest z łączenia scince fiction z zagadnieniami z zakresu ekologii, teologii, psychologii, ekonomii i filozofii, co moim zdaniem jest dodatkowym atutem. Dodając do tego doskonały warsztat, pomysłowość i to co fani sci-fi lubią najbardziej: mnóstwo nowoczesnych technologii. Otrzymaliśmy „Zielony mózg”, który dla wielu może stać się wspaniałą przygodą na długi jesienny wieczór.

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Green Brain

.: AUTOR :.
Frank Herbert

.: TŁUMACZENIE :.
I. D

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1966 by Frank Herbert

.: WYDANIE POLSKIE :.
Amber, 1993

.: ILOŚĆ STRON :.
186 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ Trzyma w napięciu,
+ Tajemnicza do samego końca,
+ Świeża i wciągająca fabuła,
+ Umiejscowienie akcji – Brazylijska dżungla
+ Prawdziwy mix horroru, thrillera i sci-fi
+ Wielkie zmutowane owady...

MINUSY:
-  Zaledwie 180 stron,
- Pewne wątki można byłoby bardziej rozwinąć,
- Dobre społeczne zakończenie, zaskakujące, ale przewidywalne. To jednak, nie musi być minus.