SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ŻONY ZE STEPFORD

 

WŻony ze Stepford Iry Levina to wbrew pozorom przerażająca książka. Piszę tak, ponieważ po obejrzeniu filmu po tym samym tytułem nie odniosłam takiego wrażenia. Ot, takie sobie małe miasteczko, w którym mieszkają miłe i ładne kobiety oraz ich zadowoleni z życia mężowie. Wszyscy szczęśliwi i dumni z tego, kim są.

Inne natomiast jest wyobrażenie tego miejsca po lekturze powieści Iry Levina. Okazuje się, że kobiety takie, jakie są wcale nie są przez mężczyzn akceptowane. Ponieważ oni pragną miłej, uśmiechniętej towarzyszki życia. Zamiast wiecznie zmęczonego i gderającego babsztyla, który dodatkowo goni ich do naprawy kranu, kiedy tylko marzy się o siedzeniu w fotelu z butelka piwa (nota bene ulubiony sposób spędzania piątkowego wieczoru, zaobserwowany u kilku kolegów autorki - dlaczego, nie wnikam).

Tutaj nasuwa się także problem. Dla kogo taka książka może być przerażająca? Dla mnie na pewno. Była to jedna z niewielu lektur, które wywołały u mnie strach. Strach przed tym, że ktoś może próbować odebrać mi wolna wolę, która jest mi koniecznie niezbędna do życia, i uczynić ze mnie robota do sprzątania, gotowania, prania i uśmiechania się (to bardzo ważne, gdyż jak zauważyłam wszystkie przykładne panie domu ciągle się uśmiechają; mam nadzieję, że twórcy przemian pomyśleli o ewentualnych zmarszczkach). Bo te kobiety nawet zakupy w wózkach mają uporządkowane!!!!

Właściwie jedyną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić jest tłumaczenie i jego język. Po pierwsze nieudolne. Po drugie rojące się od błędów, zarówno rzeczowych (mylenie imion bohaterów), jak i gramatycznych (nagminne gubienie końcówek fleksyjnych).

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Stepford Wives

.: AUTOR :.
Ira Lenin

.: TŁUMACZENIE :.
Anna Celińska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1977

.: WYDANIE POLSKIE :.
Phantom Press International, Gdańsk 1992

.: ILOŚĆ STRON :.
160 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
11 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
5 / 10

PLUSY:
- Joanna (fajnie, że walczyła do końca)

MINUSY:
- Błędy (ciekawe, kto robił
korektę?)