::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Buffy: Postrach Wampirów

::AUTOR::
Jesse Tobias, Christopher Beck

::ROK WYDANIA::
2002 r.

::CZAS TRWANIA::
58 min.

::OCENA::
8/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


BUFFY: THE VAMPIRE SLAYER

 

Wszystko zaczęło się w roku 1992. Początkujący scenarzysta Joss Whedon, chcąc wybić się w świecie filmowym, postanowił stworzyć oryginalna historię, która łączyłaby elementy grozy z komedią młodzieżową, a przy tym chciał włożyć w ten projekt cząstkę samego siebie. Chciał, aby każdy podczas seansu znalazł w tym coś, z czym mógłby się utożsamiać. Efektem tych zamierzeń była właśnie "Buffy the Vampire Slayer". Film kinowy "Buffy the Vampire Slayer", miał być początkiem historii o nastolatce, która dzięki swej nadnaturalnej sile i zręczności ma walczyć z wampirami i innymi stworzeniami z piekła rodem. Po pierwszym filmie było w planach nakręcenie kinowej kontynuacji oraz serialu telewizyjnego. Jednak po marnym sukcesie pierwszego filmu kinowego, żadna kontynuacja nie powstała. Projekt Jossa Whedona, odświeżono dopiero po pięciu latach w roku 1997 i tym razem realizacją projektu miał się zająć sam autor, który wówczas miał już na swoim kącie pewne sukcesy. Nie zdecydowano się jednak na film kinowy, lecz od razu zabrano się za produkcję serialu telewizyjnego. Akcja przenosi się z Los Angeles do fikcyjnego miasteczka Sunnydaile, które położone jest na 'Piekielnych Ustach', co sprawia, że miasto przyciąga do siebie wszelkiego rodzaju demony i inne istoty z piekła rodem. Buffy znów musi sprostać swym obowiązkom i stanąć do walki z wampirami, wilkołakami, czarownicami, demonami, nawet z boginią, a zwieńczeniem jej wysiłków będzie walka z Pierwszym, odwiecznym złem. Oczywiście i tym razem Buffy będzie mogła liczyć na pomoc grona przyjaciół i rodziny, którzy wiernie będą ją wspierać w niekończących się zmaganiach z siłami ciemności. Serial "Buffy the Vampire Slayer", choć nie wróżono mu dobrze, odniósł sukces niemal natychmiast. Stało się tak za sprawą umiejętnego połączenia komedii, grozy i przygody, za co odpowiedzialny był sam Joss Whedon, dla którego "Buffy..." zawsze była projektem priorytetowym. Serial odniósł tak wielki sukces, że po pięciu sezonach - 5 lat emisji serialu - gdy z produkcji chciał się wycofać sam Joss Whedon uznając, że dla Buffy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek, wytwórnia zaprotestowała i Whedon podpisał kontrakt na jeszcze dwa kolejne sezony. Sukces serialu zaowocował również powstaniem bliźniaczej serii "Angel" z Davidem Boreanazem, która opowiadała losy jednego z regularnych bohaterów "Buffy...".

Joss Whedon uznany scenarzysta i reżyser postanowił po raz kolejny zaskoczyć widzów, w poszczególnych odcinkach wszystkich serii występują mało znane zespoły młodzieżowe, wykorzystywane są również zdolności wokalne aktorów, jednak ich inscenizacje zdarzały się sporadycznie. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla aktorów jak i dla samego pomysłodawcy było stworzenie jednego odcinka serii, który byłby w pełni inscenizacją audio wizualną, wraz z udziałem głównej obsady, ten pomysł udało się zrealizować na początku sezonu szóstego, kiedy to Whedon mógł niezależnie realizować kolejne odcinki serii. Jesse Tobias oraz Christophe Beck zajęli się aranżacja tekstów oraz kompozycją utworów adaptowanych, Adam Shankman wyreżyserował choreografię, która jest obok partii śpiewanych znaczącym elementem całości natomiast Joss Whedon skomponował oryginalne teksty ballad, wyreżyserował odcinek oraz napisał scenariusz kontynuujący dalsze losy bohaterów, którzy muszą się zmierzyć z demonem, który spowodował, że świat zmienił się w wielki musical. Wśród osób wykonywających utwory oraz aranżację pojawiły się między innymi takie gwiazdy jak: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Emma Caulfield, Michelle Trachtenberg, James Marsters, Alyson Hannigan, Anthony Stewart Head, Hinton Battle, Amber Benson, oraz inni. Większość z obsady nie miała dotąd tak wielkiego debiutu wokalnego, mimo to dwa utwory z tego albumu gościły ponad dwa miesiące po emisji odcinkach na pierwszym miejscu, listach wielki stacji muzycznych, niestety w Polsce to zjawisko nas ominęło a szkoda. Wsłuchując się w utwory zawarte na tej pozycji możemy bez problemu odtworzyć zajścia mające miejsce w siódmym odcinku szóstego sezonu. Zatem przedstawienie pora rozpocząć...

Buffy the Vampire Slayer Cast - New Intro (inscenizacja ilustracyjna, pojawia się na planszach początkowych zamiast standardowego utworu otwierającego serial, doskonale prowadzona linia melodyczna za pomocą bębnów, przy akompaniamencie skrzypiec oraz kontrabasu)

Buffy the Vampire Slayer Cast – Overture ( jak zawsze zaczynamy od wstępu, który zawiera podstawową linię melodyczną, lecz tym razem stworzono znakomity mix tematów z pozostałych ścieżek, stosując przy tym nieco zmienioną aranżację. Znakomicie prezentujący się klarnet, płynne dźwięki pianina, skrzypiec oraz cymbałów, mieszanka wstępu do „Dźwięków Muzyki” oraz drapieżnego, czasami wyjątkowo kojącego dźwięku budzika...

Buffy the Vampire Slayer Cast - Going Through the Motions (Sarah Michelle Gellar rozpoczyna część wokalną, przy dźwiękach skrzypiec, bębnów oraz kontrabasu wspaniale, nieco karykaturalnie opisuje swoje odczucia związane w związku z zaistniałą sytuacją, jej pieśni towarzyszy oczywiście walka, ponieważ scena, której audio odsłuchujemy odgrywana jest na cmentarzu podczas walki z wampirami oraz demonami, które tworzą romantyczny chórek męski. Nieco karykaturalne spojrzenie na otoczenie nie tylko gwarantuje świetne doznania melodyczne, lecz również poprawia nastrój czarnym humorem, który jest wpleciony w tekst ballady...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - I've Got a Theory (Alyson Hannigan, Anthony Stewart Head, Emma Caulfield, Nicholas Brendon zaśpiewają nam o zjawisku, które dotknęło świat, muszę przyznać, że ta konwencja znakomicie została dopasowana do możliwości wokalnych aktorów. W tym utworze zmieszano różne rodzaje muzyki, począwszy od lirycznych monologów a skończywszy na ostrym rocku, to wszystko zamknięte w ramach jednego utworu. Zaskakująca płynność wokalna połączona z dźwiękami gitary akustycznej oraz instrumentów pobocznych, między innymi perkusji i kontrabasu. Po raz kolejny tekst zawiera kilka śmiesznych stwierdzeń, które dostosowują się temperamentu artystów oraz postaci, w jakie się wcielają...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - They Got the Mustard Out! (Partia wokalna Hintona Battle - demona, trwająca kilkanaście sekund, przy akompaniamencie bębnów, perkusji, dzwonków oraz trąbki...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - I'm Under Your Spell ( Ballada w wykonaniu Amber Benson, znakomita partia solowa przy akompaniamencie gitary akustycznej, perkusji oraz instrumentów pobocznych, jeden z najlepszych utworów znajdujących się w tym albumie. Po mimo trudnego tekstu oraz aranżacji wokalnej aktorka przerosła najśmielsze oczekiwania, zważywszy, że w serialu jej aktorstwo prezentuje zróżnicowany poziom. To jest ballada o miłości oraz jej konsekwencjach, po części wyjaśnia rozterki Tary związane z zaklęciem rzuconym na nią przez Willow, która jest jej kochanką. Utwór wykonany z pasją i uczuciem, zwiera przeciwstawiające się odczucia...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - I'll Never Tell (Nicholas Brendon oraz Emma Caulfield zaśpiewają nam o problemach w ich związku, zatem mamy do czynienia z mieszanką ballady z typowym utworem kabaretowym, niestety zdolności wokalnych Brendonowi stanowczo nie wystarczyło, by sprostać wymogom. W tle usłyszymy perkusję, klarnet, skrzypce w mieszance gatunków muzycznych oraz aranżacjach swinga, niestety to zróżnicowanie jest zagłuszane przez fałsz aktorów.)

Buffy the Vampire Slayer Cast - No Parking (To jest dopiero zaskoczenie dla mnie, przez dłuższy czas zastanawiałem się kto śpiewa w tle, podczas rozmowy Buffy i Gilesa oraz Xandra, okazuje się, że tą partię solową wykonuje kobieta, której policjant wypisuje mandat, prosi go o umorzenie kary. Znów mamy „dźwięki muzyki” w niezwykłym wydaniu oraz aranżacji, znakomite posunięcie oraz miłe zaskoczenie dla każdego. Dzięki orkiestrze symfonicznej ten krótki utwór nabiera zupełnie nowego brzmienia...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Rest in Peace (James Marsters – Spike zaprezentował rodzaj muzyki, którą, na co dzień tworzy, lekki rock, płynny wokal, w tle przestoje instrumentalne w formie ściszenia oraz dodanie odgłosów walki. Wśród instrumentów usłyszymy gitarę, organy, perkusje w typowym dla nich brzmieniu. Niestety mi ów rodzaj muzyki nie przypadł do gustu...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Dawn's Lament (Michelle Trachtenberg w partii solowej, przy akompaniamencie przyciszonej gitary, w sekwencji końcowej zaskoczenie...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Sweet's Lair (Ścieżka ilustracyjna, preludium do właściwego występu Hintona Battle – Sweet, klimatyczna, aranżacyjna, wykonana za pomocą klarnetu, instrumentów smyczkowych oraz dzwonków, często zmieniająca szybkość, dążąca do wielkiego finału...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Sweet's Song (Hinton Battle, zawodowy tancerz, piosenkarz w roli demona. Typowy swing lat dwudziestych minionego wieku uzyskany za pomocą perkusji i akompaniamencie trąbki. Częste wstawki instrumentalno dźwiękowe nadają klimatycznej otoczki, jednak głos tu odgrywa najważniejszą rolę, jego intonacja jest mroczna, chrapliwa...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Standing in the Way (Anthony Stewart Head – Giles, w typowej balladzie, już wcześniej mieliśmy okazję podziwiać jego wokal, jednak dopiero teraz pozwolono mu na promowanie jego twórczości oraz możliwości wokalnych. Przy użyciu gitary oraz perkusji, które współtowarzyszą wokalowi wczuwamy się w dosyć senny klimat, poniekąd rozczulamy, jednak mam wrażenie, że ten utwór został pozbawiony emocjonalnego wydźwięku...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Wish I Could Stay ( Amber Benson oraz Anthony Stewart Head w duecie, znakomicie się uzupełniają, tworząc romantyczną balladę o przemijaniu. Stonowane dźwięki w połączeniu z ich wokalem po raz kolejny zaskakują swoim brzmieniem...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Henchman Song (Krótkie preludium zapowiadające początek wielkiego finału, liryczny żart ze strony Whedona...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Drawn to the Fire (Rozpoczyna się wielki finał z udziałem wszystkich wokalistów, dzięki temu niesamowitemu połączeniu, znakomitemu podkładowi muzycznemu oraz tekstowi ballady ten utwór przez wiele tygodni gościł na listach MTV. Nie wnikając w szczegóły, dodam tylko, że jest to najlepszy utwór albumu, który porusza, zaskakuje profesjonalizmem oraz sposobem wykonania...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Life's a Show ( Sarah Michelle Gellar w partii solowej, w utworze o strukturze ballady rockowej. Zmienne tempo utworu, lekki fałsz również pojawia się w wokalu podczas partii wysokiego natężenia głosu. Akompaniament gitary oraz perkusji nieco łagodzi wokal, tym bardziej należą się owacje za odwagę dla wokalistki, bowiem utwór trudny do zaśpiewania a Gellar poniekąd mu sprostała...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Sweet's Song (Reprise) (Jak sam tytuł wskazuje, jest to krótki występ demona, utrzymany w tym samym klimacie, co poprzedni utwór, jednak końcówka solówki znakomicie kończy jego udział w przedstawieniu...)

Buffy the Vampire Slayer Cast - Where Do We Go From Here? ( Przed ostatni utwór kończy część wokalną, utrzymany w klimacie sennej ballady w połowie się urywa, w eterze słyszymy rozmowę Buffy oraz Spike’a, która przeradza się w kontynuację utworu w zupełnie nowej aranżacji, w wersji filmowej, właśnie podczas trwania tego utworu dochodzi do pocałunku między pogromczynią a wampirem. Dla osób, które nie miały kontaktu z serialem, ten utwór będzie stanowił olbrzymie wyzwanie, bowiem trudno będzie im zrozumieć zamierzenie reżysera.) 

Buffy the Vampire Slayer Cast - End Credits ( Ostatni utwór ścieżki stanowi kabaretową aranżację, pełną rytmu szalonej trąbki oraz perkusji. Ten utwór usłyszymy podczas trwania napisów końcowych...)

Moim zdaniem jest to nie lada gratka dla miłośników serialu, jak i również osób, które cenią oryginalne brzmienie, niepowtarzalny wokal oraz nieco kabaretowe zacięcie. Jednak sondaże wskazują, że większość melomanów również doceniła pozycję, którą również i wam polecam. Zapewne będzie trudna do zakupienia, bowiem serial nie osiągnął w Polsce takiej popularności jak w Stanach, nie mniej jednak będzie miłym dodatkiem deszczowych wieczorów spędzanych w samotność, coś w formie chusteczki na otarcie łez.

Chciałbym również uprzedzić, że jest to częściowy zapis fonograficzny utworów prezentowanych w jednym z odcinków serialu, bez jakichkolwiek przeróbek, bądź dodatków, dzięki czemu możemy posłuchać wersji audio wspaniałego serialu. Jest to album pełen wyzwań, emocjonalny, stworzony przez w większości amatorów, którzy wcześniej nie występowali w formie wokalistów, dzięki temu oryginalny oraz prawdziwy... Polecam każdemu...


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #01] New Intro

02. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #02] Overture

03. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #03] Going Through the Motions

04. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #04] I've Got a Theory

05. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #05] They Got the Mustard Out!

06. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #15] I'm Under Your Spell

07. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #07] I'll Never Tell

08. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #08] No Parking

09. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #09] Rest in Peace

10. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #10] Dawn's Lament

11. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #11] Sweet's Lair

12. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #12] Sweet's Song

13. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #13] Standing in the Way

14. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #14] Wish I Could Stay

15. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #15] Henchman Song

16. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #16] Drawn to the Fire

17. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #17] Life's a Show

18. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #18] Sweet's Song (Reprise)

19. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #19] Where Do We Go From Here?

20. Buffy the Vampire Slayer Cast - [Buffy - Once More With Feeling #20] End Credits