::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Gnijąca Panna Młoda

::AUTOR::
Danny Elfman

::ROK WYDANIA::
2005
r.

::CZAS TRWANIA::
56 min.

::OCENA::
9/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CORPSE BRIDE

 

Po rewelacyjnej, zaskakująco mrocznej baśni "Charlie i fabryka czekolady" Tim Burton postanowił uraczyć nas kolejną oryginalną wizją. Wraz z Mike'em Johnsonem, współautorem kultowego "Miasteczka Halloween", wspaniałym kompozytorem, Dannym Elfmanem, bliskim współpracownikiem i przyjacielem reżysera, wyjątkowo utalentowaną Heleną Bonham Carter (żoną Tima Burtona i bohaterką jego trzech wcześniejszych filmów) oraz niezastąpionym Johnnym Deppem stworzył dzieło niepowtarzalne, mistyczne, co za tym idzie kasowe. Wśród ponurych, wiktoriańskich budowli, spowitych mgłą lasów i innych równie przerażających miejsc snuje opowieść o miłości trwającej aż po grób. I jeszcze dalej…

Jednak sukces ta produkcja zawdzięcza nie tylko zaawansowanej technice ujęć oraz scenografii, oryginalnemu scenariuszowi opartemu na rumuńskiej legendzie oraz niepowtarzalnej reżyserii. Olbrzymi wkład jako wspaniałe dopełnienie ma podkład muzyczny skomponowany i wyprodukowany przez Dannego Elfmana. Niezwykłe połączenie partii instrumentalnych z partiami śpiewanymi odniosło niepowtarzalny sukces artystyczny. Moim zdaniem jest po muzyce do Edwarda Nożycorękiego najlepszy soundtrack tego kompozytora. Pełen ekspresji przeplatanej sentymentalnymi, nieco przygnębiającymi utworami tworzy oddzielną opowieść, która może istnieć bez obrazu. Jednak z założenia jest to podkład ilustracyjny, bezpośrednio związany z filmem, zatem oprócz utworów instrumentalnych usłyszymy kilka piosenek wykonywanych przez aktorów użyczających głos postaciom, oczywiście pod batutą Elfmana.

Strona techniczna utworów prezentuje się nadzwyczaj okazale, dzieli się na kilka podgrup, które cechuje zmienność kompozycji. Pierwszą z grup utworów są partie śpiewane, monolog przybierający formę scenicznej operetki chóralnej. Pełne żywiołowości głosy przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej, gdzie główną rolę odgrywają trąbka, trójką, bębny oraz perkusja. Owe utwory można przyrównać do podkładów muzycznych typowych dla filmów pełnometrażowych Disneya. Kolejną z partii utworów prezentowanych na ścieżce są kawałki instrumentalne, klasyczne, stonowane, typowe dla twórczości Elfmana. Przeważają w nich partie skrzypiec, wiolonczeli i trójkąta podkreślane delikatną barwą głosu chóru mieszanego. Kompozytor wprowadza w tych utworach sekwencje mieszane, w których snuje klasyczne utwory w nowej formie przy użyciu pauz, zmiany tempa, dodaniu lub stopniowym ujmowaniu ilości instrumentów. Ta część snuje historie nad wyraz romantyczną, relaksującą, pełną natchnienia i zmysłowości, gdzie docenimy wartość fortepianu jako instrumentu solowego. Ostatnią grupą utworów, dosyć zaskakującą, są partie stylizowane na wczesne lata trzydzieste minionego wieku, tak zwane rynsztokowe granie w barach oraz partie jazzowe, mocno podkreślone podstawowym tematem muzycznym, który w tej fazie ulega kolejnym zmianom, dzięki czemu nabiera nowego brzmienia i aranżacji. Mamy okazję usłyszeć wspaniały dźwięk trąbki, która współgra z pianinem, całość podkreśla dźwięk perkusji uderzanej miotełką, co świadczy o znakomitej formie kompozytora i wszechstronności kompozycyjnej całej ścieżki dźwiękowej. Bowiem po raz pierwszy spotkałem się z tak doskonałym wykorzystaniem kilku instrumentów w tak zróżnicowanych aranżacjach, które składają się na ten niesamowity soundtrack.  

Zwarzywszy na to, że jest to produkcja stosunkowo płodna a sposób wykonania przerasta najśmielsze oczekiwania, uważam, że należy się zapoznać z filmem następnie zakupić album promujący muzykę do tej produkcji. Owe czynności przyniosą wymierne korzyści oraz sporą satysfakcję, którą gwarantuje znana od lat umowna spółka Barton, & Elfman, co jest gwarantem jakości i sukcesu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01.MAIN TITLES

02.ACCORDING TO PLAN

03.VICTOR'S PIANO SOLO

04.INTO THE FORREST

05.REMAINS OF THE DAY

06.CASTING A SPELL

07.MOON DANCE

08.VICTOR'S DECEPTION

09.TEARS TO SHED

10.VICTORIA'S ESCAPE

11.THE PIANO DUET

12.NEW ARRIVAL

13.VICTORIA'S WEDDING

14.THE WEDDING SONG

15.THE PARTY ARRIVES

16.VICTOR'S WEDDING

17.BARKIS'S BUMMER

18.THE FINALE

19.END CREDITS PART 1

20.END CREDITS PART 2

21.BALL & SOCKET LOUNGE MUSIC #1 (BAND VERSION)

22.REMAINS OF THE DAY (COMBO LOUNGE VERSION)

23.BALL & SOCKET LOUNGE MUSIC #2

24.BALL & SOCKET LOUNGE MUSIC #1 (COMBO VERSION)