::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Drakula

::AUTOR::
Wojciech Kilar

::ROK WYDANIA::
1992 r.

::CZAS TRWANIA::
55 min.


::OCENA::
9/10

 

 

 

 

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DRACULA (BRAM STOKERS)

 

Jedna ze słynniejszych powieści Bram Stokera. Opowiada ona o Draculi, który po tragicznej śmierci swojej ukochanej wyrzekł się Boga i zaprzysiągł zemstę swoim wrogom. To właśnie ich obarczał za pozbawienie życia jego oblubienicy. Dzięki siłom zła przez stulecia nieźle kamuflował się w swojej fortecy. Jednak po wyjeździe do Anglii spotyka kobietę, bardzo podobną do swojej byłej kochanicy. Historia zaczyna się od początku.

Reżyser zaufał Polakowi. Wojciech Kilar miał stworzyć do tego dzieła muzykę. Wydawać by się mogło, że jest to niewykonalne. Źle skomponowana ścieżka dźwiękowa od razu skazałaby ten film na porażkę. Jednak Wojciech zrobił to idealnie. Najbardziej talent Kilara uwidocznia się podczas oglądania filmu. Czuć tam elementy grozy, które dzięki muzyce nieraz potrafią człowieka wprawić w osłupienie. Osobno równie dobrze się prezentuje.

Cała ścieżka dźwiękowa skomponowana jest przez orkiestrę symfoniczną. Dodatkowo można usłyszeć chór i różne odgłosy zwierzęce. Jednak najbardziej wyróżniającym się utworem jest ANNIE LENNOX - "Love song for a vampire". Świetnie skomponowana muzyka połączona ze śpiewem, sprawia, że czuje się ten niesamowity dreszczyk emocji. Reszta utworów także nie odbiega za bardzo od siebie. Jednak każdy jest inny i przekazuje nam coś zupełnie odmiennego.

Podczas słuchania możemy sobie wyobrazić co tak naprawdę dzieje się na ekranie. Utwory są tak skomponowane, że pełnią rolę idealnego konstruktora całej akcji. Pozwalają odkryć słuchaczowi magię, jaką chciał nam przekazać jej autor. Juz od samego początku czujemy się dumni, że nasz kompozytor podołał zajęciu jakiego się podjął.

Wiadomo, klasyczna muzyka nie każdemu może się podobać. Jednak wystarczy przesłuchać całą ścieżkę dźwiękową z filmu, żeby bez żadnych wątpliwości zmienić zdanie. Wojciech Kilar wiedział co robi. Muszę przyznać, że jest ona wykonana bezbłędnie i bez większego zawahania mogę polecić ją każdemu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::UTWORY::


01. THE BEGINNING

02. VAMPIRE HUNTERS

03. MINA'S PHOTO

04. LUCY'S PARTY

05. THE BRIDES

06. THE STORM

07. LOVE REMEMBERED

08. THE HUNT BUILDS

09. THE HUNTERS PRELUDE

10. THE GREEN MIST

11. MINA-DRACULA

12. THE RING OF FIRE

13. LOVE ETERNAL

14. ASCENSION

15. END CREDITS

16. ANNIE LENNOX - Love song for a vampire