::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Exinstez

::AUTOR::
Howard Shore

::ROK WYDANIA::
1999 r.

::CZAS TRWANIA::
46:27 min.

::OCENA::
8/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EXINSTEZ

 

Napisał muzykę do ponad 40 filmów (z tego 9 do filmów Davida Cronenberga). Za muzykę do filmu "Milczenie Owiec" otrzymał nominację do nagrody BAFTA. Prócz tego ma na swoim koncie Nagrodę Krytyków Filmowych Los Angeles, nominację do nagrody Grammy, nagrodę Gotham, Saturn oraz Genie. Ostatnio otrzymał statuetkę Oscara za muzykę do "Władcy Pierścieni" (pierwsza i trzecia część). Urodzony w 1946r. w Toronto, Kanada, mowa tu oczywiście o Howardzie Shore, który w swoim dorobku ukazał pasję tworzenia muzyki filmowej. Howard Shore stale współpracuje z Davidem Cronenbergiem oraz z Davidem Fincherem. Największe sukcesy duetu Cronenberg & Shore to z pewnością "Videodrome" (nieraz wychwalany jako "Mechaniczna Pomarańcza" lat 80-tych), "The Fly" (znakomity remake klasycznego horroru z 1958 roku okraszony niepokojącą, klimatyczną muzyką; film otrzymał Oscara za efekty specjalne) oraz "Dead Ringers" - pozbawiony elementów science-fiction thriller psychologiczny. W 1999 roku powstał "Naked Lunch" (adaptacja powieści Borroughs'a, otrzymała mnóstwo nagród, m.in. 7 nagród Genie). Warto jeszcze wspomnieć o "Crash" uhonorowanym nagrodą jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1996 roku. Cronenberg również występuje w filmach jako aktor (m.in. w swoim "The, Fly”), ale są to zazwyczaj niewielkie i niezbyt znaczące role.

Tak pokrótce prezentują się sylwetki tych dwóch artystów nowego nurtu w dziedzinie kinematografii. Przytoczyłem je, ponieważ chciałem na wstępie zaznaczyć, że mamy w danym przypadku całkowicie skomponowaną dla potrzeb filmu muzykę ilustracyjną, bowiem wielu dany album mogłoby przekreślić już po wysłuchaniu kilku utworów, ze względu na monotematyczność prezentowanych utworów. Albowiem nic bardziej mylnego, owa ignorancja krytyków spowodowała, że ścieżka dźwiękowa z filmu „eXistenZ” została w swoisty sposób zaszufladkowana jako bezwartościowy podkład muzyczny. Moim zdaniem dany soundtrack ma za zadanie przypomnieć wymowność i treść filmu poprzez subtelny dźwięk i monotonie, zmusić do rozmyślań i refleksji nad własną egzystencją i sensem życia, bowiem utwory prezentowane w tym albumie to coś więcej aniżeli zapis melodyczny produkcji, to dzieło same w sobie.

Całość prezentuje podstawowy układ muzyczny rozbudowany o kolejne dźwięki, przy użyciu orkiestry symfonicznej, kompozytor wprowadza niepokojący klimat grozy. Piękne partie skrzypiec, przy akompaniamencie kontrabasu, oraz instrumentów dętych prezentuje się okazale, wyniośle. Utwory posiadają mało zróżnicowane tempo, mimo wszystko stanowią doskonałą kolebkę muzyki instrumentalnej, które relaksuje i pobudza w najodpowiedniejszym momencie. Ciekawym rozwiązaniem okazało się zastosowanie skalowanie polifonicznego, w którym każda kolejna partia wspierana jest przez kolejną grupę instrumentów. Kompozytor oraz i bliski współpracownik reżysera wykonał w sposób genialny zamierzenia filmu, tworząc muzykę ilustracyjną, prostą w odbiorze, dla niektórych zbyt banalną, przez co piękną. Uwydatnił płynność dźwięku instrumentów smyczkowych poprzez rezygnację z partii chóralnych, na albumie nie znajdziemy również żadnych utworów śpiewanych, jednie muzyczną onomatopeje ludzkiego krzyku w ciemnościach, wołającą o pomoc.

Zatem mam przyjemność a zarazem obowiązek przedstawić produkcję niebanalną, prostą i przyjemną w odbiorze. Produkcję, która jest idealnym przykładem muzyki ilustracyjnej w dosłownym słowa tego znaczeniu. Doskonała, wykwintna, wyszukana, ileż epitetów zachwalających jakość prezentowanych utworów można by tu wymienić, jednak ze zrozumiałych powodów często pomijana. Dlaczego? Bo dla niektórych to tylko ilustracja dźwiękowa ze wspaniałego filmu, dla mnie, jak i dla nielicznych jest arcydzieło samo w sobie, które przetrwa kolejne pokolenia słuchaczy, melomanów i krytyków… Dzieło uniwersalne i ponadczasowe, które trudno ominąć a naprawdę warto się z nim zapoznać…  Polecam…

* Informacje na temat biografii artystów pochodzą z portali internetowych, które zebrał Pastor, za co dziękuję.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01. EXISTENZ BY ANTENNA

02. METAFLESH GAME-PODS

03. REALITY BLEED THROUGH EFFECT

04. UMBYCORD

05. ORGANIC POD TECHNOLOGY

06. POP YOUR SPINE WITH A LITTLE HYDRO-GUN

07. A GENUINE GAME URGE

08. INSSECT BOARDS

09. ORIGINAL MARWAY TISSUE ARCHITECTURE

10. VIRAL ECTASY

11. TROUT FARM

12. GENIUS IN A GAME-POD

13. WHAT'S SO SPECIAL ABOUT THE SPECIAL?

14. HYPOALLERGENIC WEAPONS

15. AN ELEMENT OF PSYCHOSIS

16. TRAUMATIZED NERVOUS SYSTEM

17. ANTI-EXISTENZIALISTS

18. INDUSTRIAL ESPIONAGE HAPPENS

19. TRANSCENDENZ BY PILGRLMAGE

20. IT NEURAL-SURGED