::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Egzorcysta 2: Heretyk

::AUTOR::
Ennio Morricone

::ROK WYDANIA::
1977 r.

::CZAS TRWANIA::
34:26 min.


::OCENA::
9/10

 

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


EXORCIST 2: THE HERETIC

 

Wspaniała muzyka, do filmu, który bez niej byłby już dawno zapomniany. „Egzorcysta II Heretyk”, bo o nim mowa, uznany został najgorszym sequelem w historii kina, jednak, mimo to, muzyka, którą skomponował włoski kompozytor Ennio Morricone jest wręcz idealna, (z lekkimi brakami). Muzyka, choć dość stara, to nadal potrafiąca zszokować słuchacza. Gdyby nie kilka małych niedociągnięć, płytę tę można by było nazwać idealną. Soundtrack, do „Egzorcysty II Heretyka” rozpoczyna piękny utwór „Regan’s Theme (Finale)”, stanowiący motyw przewodni drugiej części „Egzorcysty”, a także tej płyty. Jest to delikatny, spokojny utwór muzyczny, w wykonaniu chóru kobiet, który stanowi bardzo przyjemną dla ucha kompozycję. Utwór ten, w obu wersjach, (wersja druga została opisana poniżej) jest naprawdę przyjemny i stanowi jeden, z najlepszych utworów, znajdujących się na krążku, z muzyką, do „Egzorcysty II Heretyka”. Kolejny utwór na płycie, to „Pazuzu (Theme From Exorcist II)”. Jest to dość niespokojny, momentami chaotyczny kawałek, który mimo, że czasem jest nieprzyjemny i denerwujący w słuchaniu, potrafi być ciekawy. Wyraźnie, podczas słuchania utworu, można wyczuć niepokój i grozę, a także niepokojący nastrój odprawiania obrzędów. Bardzo ciekawy kawałek, choć mogłoby być trochę lepiej. Następny utwór, to „Interrupted Melody (Suspend Sound)”.

Kolejny utwór, którego bardzo miło się słucha. Świetny fortepian, oraz skrzypce Kawałek świetnej roboty. Melodyjny utwór, do którego warto wracać. Szkoda tylko, że niedokładnie można wyczuć, w którym momencie filmu, utwór ten można usłyszeć. Następnym utworem, jest utwór „Rite of Magic”. Niepokojący, mroczny, tajemniczy, czasami dziwny, tak można go określić. Nie mam do niego większych zastrzeżeń, bo jest on naprawdę dobry. Jedyne, co w nim złe, to, że podczas słuchania ma się wrażenie, jakby jeden motyw powtarzał się w kółko, a to jest często uciążliwe i zniechęcające. Piąty utwór na płycie, to „Littre Afro-Flemish Mass”. Co prawda, ten utwór, z całej płyty podobał mi się najmniej, ale można dostrzec kilka plusów, podczas jego słuchania. Przede wszystkim, wspaniały Afrykański klimat, którego nie da się nie odczuć, podczas słuchania. Przewija się, przez większość utworu, a nastrój, w nim panujący jest naprawdę na wysokim poziomie. Drugim plusem są dźwięki, wydawane cały czas, podczas słuchania utworu. Bardzo ciekawa kompozycja, warta uwagi. Następny na płycie, jest „Great Bird of the Sky”. Świetny kawałek, którego nie można nie zauważyć. Przede wszystkim, świetne dźwięki, zagrane na keyboardzie. Nadal można lekko odczuć, (lecz już trochę mniej) klimat Afrykański, ogólnie bardzo ciekawi słucha się utworu. Następny utwór, „Magic and Ecstasy”, to prawdziwa BOMBA. Właśnie dla tego utworu, warto kupić tę płytę. Niektórym może się on wydać jeszcze bardziej denerwujący, niż „Pazuzu (Theme from Exorcist II)”, lecz tak naprawdę, wcale tak NIE jest. Nie jest to utwór delikatny, ale mimo to, ciekawy. Może trochę chaotyczny, ale interesujący. Dla niego warto kupić tę płytę. Kolejnym utworem, jest „Seduction and Magic”. Utwór ten możemy słyszeć, na samym początku filmu, podczas wyświetlania liter początkowych. Świetna kompozycja, jedyny minus, to szkoda, że pozbawiono go dźwięków, które normalnie powinny być wydawane, przy tym utworze. Ale nie wielka strata, bo w którymś, z kolejnych utworów, wszystkie te dźwięki są. Ciekawy utwór, warty uwagi. Kolejny utwór na płycie, to druga wersja „Regan’s Theme”, zatytułowana „Regan’s Theme (Floating Sound). Dla niektórych, różnice pomiędzy obiema wersjami tego utworu, są nikłe i nie zauważalne. Jednak opisywana teraz wersja utworu, czyli „Regen’s Theme (Floating Sound)”, to wersja INSTRUMENTALNA utworu. Wbrew pozorom różnice SĄ zauważalne. Następny jest „Dark Revelation”. Świetne instrumenty i niepokojący klimat, budują z tego utworu kawałek dobrej roboty. Nie mam uwag ani zastrzeżeń, co do niego. Po prostu bardzo dobry. Jedenastym utworem na płycie jest „Night Flight”. To drugi kawałek, dla którego TRZEBA tę płytę mieć.

Prawdziwy chaos, w najlepszym wydaniu. Kombinacja ostrej, niepokojącej muzyki, ze wszystkimi chaotycznymi, obłąkańczymi głosami i dźwiękami, zawartymi w filmie. Rewelacja! Dwunasty utwór, to „Interrupted Melody”. Nic innego, jak druga wersja trzeciego utworu, zawartego na krążku. Utwór trzeci, stanowił wersję INSTRUMENTALNĄ tego utworu, natomiast opisywana tu wersja, jest wersją oryginalną. Różnice naprawdę można zobaczyć, przekonajcie się sami, No i wreszcie ostatni, dość ciekawy i niepokojący utwór, zawarty na płycie. „Exorcism”, bo o nim mowa, jest bardzo niepokojącym utworem, podczas słuchania którego, można naprawdę poczuć klimat filmu „Egzorcysta II Heretyk”. Niepokojący, dość cichy i raczej spokojny utwór, którego przegapić także nie można. Jedyne, co można zarzucić tej kompozycji, to, że jest ona bardzo krótka, przez co nie można się zbyt dokładnie zdążyć wsłuchać w melodię i dźwięki. Ogólnie jednak bardzo ciekawy utwór. Podsumowując, soundtrack do filmu „Egzorcysta II Heretyk”, to BARDZO, BARDZO ciekawa kompozycja. Każdy z zawartych na niej utworów jest godny uwagi i tylko do niektórych kawałków można mieć usprawiedliwione zastrzeżenia. Co prawda film „Egzorcysta II Heretyk”, mimo, że dobry, nie odnosi już takich sukcesów, jakie odnosiła część pierwsza, jednak zarówno film, jak i płyta z muzyką, warte są uwagi. PS: Szkoda, że w Polsce nie wydano soundtracka, z „Egzorcysty”. No, cóż... Nie wszystko można mieć. Poczekamy, zobaczymy. Może kiedyś....


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REMY

 
     
 ::UTWORY::


01. Regan's Theme

02. Pazuzu (Theme from Exorcist 2)

03. Interrupted Melody

04. Rite Of Magic

05. Little Afro Flemish Mass

06. Great Bird Of The Sky

07. Magic And Ecstasy

08. Seduction And Magic

09. Regan's Theme

10. Dark Revelation

11. Night Flight

12. Interrupted Melody

13. Exorcism