::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Drakula 2000

::AUTOR::
Różni wykonawcy

::ROK WYDANIA::
1998 r.

::CZAS TRWANIA::
51 min.

::OCENA::
9/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


FACULTY, THE

 

Są sceny, które zapadają w pamięć o tyle szczególnie, iż ilustruje je sugestywna, niezwykła, chwytająca za serce muzyka. Często jest to muzyka instrumentalna - kto z nas nie pamięta nokautującego "Adagio for strings" w "Plutonie" , przemawiającego do wszystkich zmysłów "The battle" w wiadomej scenie "Gladiatora" czy niezapomnianego "lotu piórka" w "Forreście Gumpie"? Bywa jednak, że tym elementem, który staje się niepowtarzalną kreacją artystyczną jest piosenka, stworzona poprzez aranżację, charakterystyczną i oryginalną, czy poprzez szczególny związek tekstu tego utworu z symboliką sceny, czy dlatego, że pojawia się w najbardziej dramatycznym momencie, wyciskając łzy i szarpiąc za serce swoim autentyzmem, czy wreszcie, dlatego, że jest idealnie wkomponowana w nastrój filmu, a czasem staje się wręcz jego przesłaniem. Ten niezwykle trafny chwyt marketingowy wykorzystał Robert Rodriguez, uznawany za przedstawiciela kinematografii współczesnego kina grozy w remaku "Invasion of the Body Snatchers". „The Faculty” stał się współczesnym manifestem duetu Rodriguez’a z Kevinem Williamsonem, twórcą scenariusza oraz pomysłodawcą przedsięwzięcia, ich współpraca zaowocowała zyskując miliony fanów na całym świecie. Sukces ten film zawdzięcza między innymi znakomitej plejadzie gwiazd wielu pokoleń, przystępnemu językowi, pełnemu młodzieżowego żargonu, progresywnemu montażowi oraz znakomitej ścieżce dźwiękowej, którą należy traktować jako odrębny element zbiorczy utworów rokowych, łatwo i przyjemnie przyswajalnych. Powracając jednak do początkowego spostrzeżenia chciałbym zaznaczyć, iż każdy z tych utworów zawiera głębszą wymowę, podczas seansu widz zauważa, że stanowią doskonałe uzupełnienie scen, podczas odsłuchiwania ścieżki na nowo przeżywa seans w formie audio.

Moją uwagę skupiły w szczególności dwie współczesne aranżacje ”Another Brick In The Wall”, które w pierwowzorze wykonywał zespół Pink Flyod - The Wall. Zapewne niewiele widzów młodszego pokolenia kojarzy najbardziej kontrowersyjny wideoklip lat osiemdziesiątych, stworzony do tego utworu. Był to niezwykle trafny protest ówczesnego społeczeństwa na ustrój polityczny, zaprezentowany w formie graficznej. Przedstawiał maszerujące młoty i sierpy, symbole rozprzestrzeniającego się reżimu komunistycznego, klip był zabroniony w wschodniej Europie, pewnie dlatego odniósł niesłychany sukces, a obecnie posłużył reżyserowi na podsycenie atmosfery w scenie finałowej oraz jego alternatywna wersja stała się motywem przewodnim, sugerującym nadciągający rozłam dotychczasowych norm oraz doktryn w szkolnym społeczeństwie. Do współczesnej wersji również powstał wideoklip, dla zainteresowanych, znajduje się na wznowieniach filmu na dvd.

Na płycie nie zabrakło również niesamowitych utworów takich zespołów i gwiazd jak: The Offspring (scena na samym początku filmu), Creed, D Generation, Soul Asylum - School's Out (ten utwór pojawia się w większości filmów, do których napisał scenariusz Williamson – „Scream” i nie tylko, moim zdaniem rewelacja), Garbage, Stabbing Westward, Flick, Sheryl Crow, Neve, Shawn Mullins – Changes ( kolejny, wręcz kultowy utwór, znany również, między innymi ze Shreka) oraz Oasis - Stay Young (utwór tej grupy usłyszymy w końcowej sekwencji filmu oraz na części napisów).

Na zakończenie zachęca wszystkich czytelników do zapoznania się z tą pozycją w wersji filmowej jak i audio, bowiem oba wybory są trafne a wszelkie koszta poniesione przy zakupie zwrócą się z nawiązką podczas niezapomnianych chwil w gronie znajomych i nie tylko...


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01. CLASS OF 99 & LAYNE STALEY - Another brick in the wall (part 2)

02. THE OFFSPRING - The kids aren't alright

03. CREED - I'm eighteen

04. D GENERATION - Helpless

05. SOUL ASYLUM - School's out

06. GARBAGE - Medication

07. STABBING WESTWARD - Haunting me

08. FLICK - Maybe someday

09. SHERYL CROW - Resuscitation

10. NEVE - It's over now

11. SHAWN MULLINS - Changes

12. OASIS - Stay young

13. CLASS OF 99 - Another brick in the wall (part 1)