::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Halloween

::AUTOR::
John Carpenter

::ROK WYDANIA::
1990 r.

::CZAS TRWANIA::
34:00 min.


::OCENA::
10/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


HALLOWEEN

 

Ścieżka dźwiękowa do “Halloween” została skomponowana w 10 dni przez genialnego kompozytora oraz reżysera – Johna Carpentera. Jest to trzecia, i jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) ścieżek dźwiękowych w wykonaniu tego kompozytora. Znajdziemy na niej wszystkie, nawet najmniej zauważalne motywy z filmu (a przecież często zdarza się, że kompozytor nie uwzględnia wszystkich motywów na płycie). Muzyka do „Halloween” charakteryzuje się specyficznym dla Carpentera klimatem, jaki mogliśmy usłyszeć chociażby w „The Fog” lub „Christine”. Należy przede wszystkim podkreślić, że największym walorem ścieżki jest niewątpliwie wspaniały, klasyczny, doskonale znany wszystkim fanom horroru motyw przewodni (Halloween Theme – Main Title), bez którego „Halloween” mógłby stać się obrazem szybko zapomnianym. Muzyka, którą skomponował Carpenter idealnie pasuje do świata i historii, jaką przedstawił w filmie – każdy kawałek, mimo iż podobny, pasuje do danej chwili – i spełnia się doskonale także poza obrazem. Można spokojnie włączyć sobie płytę i wsłuchać się w kunszt muzyczny Carpentera – zwłaszcza w nocy. Ilustracja muzyczna przedstawia nam Michaela Myersa – małego chłopca, który zabił siostrę nożem, a później szaleńca, który postawił sobie za cel wymordować swoją rodzinę w święto Halloween – w sposób niezwykle tajemniczy, klimatyczny – ale niezwykle oszołamiający. Właśnie poszczególne utwory sprawiają, że postać Michaela jest tak niezwykła i zapamiętywana przez rzesze fanów. Ale po kolei – co ma nam do zaoferowania niniejszy Soundtrack?

Przede wszystkim, jak wspomniałem wcześniej – klasyczne dźwięki stosowane przez Carpentera, dzięki którym nie możemy nawet się domyślać – kiedy coś się stanie. Niezwykle klimatyczny motyw przewodni, wielokrotnie chwalony, nastrojowy i podniosły (Halloween Theme – Main Title). Należy wspomnieć także o drugim utworze na płycie – motywie głównej bohaterki filmu – Laurie Strode (w tej roli niezapomniana, debiutująca wówczas na ekranie Jamie Lee Curtis) tajemniczym, niby spokojnym, a jednak zwiastującym nadejście masakry. Nie możemy także zapominać, o wspaniałym „Meyers’ House” – to właśnie tutaj Carpenter wprowadził nas w przeszłość Michaela – pokazując nam dawno opuszczony, opustoszały dom Myers’ów – który kryje w sobie tragiczne wspomnienia sprzed wielu lat. Muzyka idealna pod każdym względem – pokazująca, że już kiedyś coś stało się w domu. Doskonałym pokazem możliwości kompozytorskich Johna jest kolejny utwór – „Michael Kills Judith” – pasujący idealnie do motywu z filmu, kiedy to młody chłopak pod maską clowna napada na swoją siostrę z ogromnym kuchennym nożem w dłoni. Wreszcie, kiedy zbliżamy się do finału Carpenter zwiastuje utworem „The Shape Lurks” nadejście Michaela ścigającego swoją drugą, 17 letnią siostrę – Laurie. Niezwykle klimatyczny kawałek, którego nie sposób nie zauważyć. Utwór „Better Check the Kids” potęguje atmosferę strachu i napięcia, kiedy Laurie postanawia uchronić się przed obłąkanym braciszkiem. Można wielokrotnie wsłuchiwać się w ten kawałek – a za każdym razie wydaje nam się, że Michael próbuje wejść do naszego pokoju, by dokonać jeszcze jednej masakry :)

Pozostałe utwory na krążku różnią się od siebie dość nieznacznie, ale małe różnice są jednak zauważalne. Niewątpliwym plusem jest to, że soundtrack można dostać w Polsce, co przecież rzadko się zdarza w przypadku ścieżek dźwiękowych do filmów. Bez wątpienia soundtrack z „Halloween” jest doskonałym, i chyba najczęściej pamiętanym dziełem Carpentera. Te utwory stanowiące wprowadzenie do późniejszych zdarzeń udowadniają, że prawdziwe zło nigdy nie umiera (bowiem nie wiadomo, jak skończył się film – wnioskując po ostatnim utworze). Prawdziwe, genialne dzieło Johna na pewno jeszcze nie raz będzie wychwalane, bo to, co stało się hitem i jednym z najlepszych filmów grozy (oraz towarzysząca obrazowi muzyka) – zapadło w pamięć każdemu i żywe będzie wiecznie. Prawdziwe „Must Have” dla wielbicieli i fanatyków horroru i twórczości Johna Carpentera.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REMY

 
     
 ::UTWORY::


01. Halloween Theme (Main Title)

02. Laurie’s Theme

03. Shape Escapes

04. Meyers’ House

05. Michael Kills Judith 

06. Loomis and Shape’s Car

07. The Haunted House 

08. The Shape Lurks 

09. Laurie Knows

10.
Better Check the Kids 

11.
The Shape Stalks