::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Mumia

::AUTOR::
Jerry Goldsmith

::ROK WYDANIA::
1997 r.

::CZAS TRWANIA::
57:46 min.

::OCENA::
9/10

 

 

 

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


MUMMY, THE

 

Jerry Goldsmith, znany wszystkim kompozytor ścieżek dźwiękowych, komponuje muzykę do "Mummy, The". Ekranizacji, w której wystąpiła doborowa obsada, media nadały jej bardzo duży rozgłos,  w dodatku była to wielka Hollywoodzka produkcja. Jednak film nie miał już takiego przełożenia na ekranie, jak muzyka. Produkcja jest historią o egipskich wierzeniach, ale do końca nie jest to horror. Dlatego też, przez wielu ludzi nie jest on zaliczany do tego gatunku, tylko do filmów przygodowych, z małą domieszką elementów grozy. Jednak zapewniam, że muzyka was zaskoczy.

Przechodząc do oceniania ścieżki dźwiękowej, muszę stwierdzić, że jest nadzwyczaj dobra. Oddaje nastrój poszczególnych sekwencji. Z każdym utworem czuje się coraz to lepszą atmosferę. Kompozytor z kawałka na kawałek rozkręca się coraz bardziej i przekazuje nam dosłownie to co byśmy zobaczyli podczas projekcji. Ścieżka dźwiękowa posiada świetny klimat. Podczas słuchania odczuwalny jest klimat grozy. Autor czasami usypia naszą czujność, jednak to tylko chwilowe, bo za "minutę" chce abyśmy poczuli stan lęku i zaniepokojenia. Jak zwykle Jerry Goldsmith potrafi znakomicie dobrać utwory do każdej akcji. A w dodatku wyciska z orkiestry symfonicznej siódme poty, aby wszystko było jak w największym porządku.

Muzyka, którą znajdziecie na tej płycie stworzona jest dosłownie na potrzeby filmu. Czuje się klimat egipskich wierzeń. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie chóru, który jeszcze bardziej nakręca atmosferę i klimat, jednak jego częstotliwość jest bardzo mała. Podczas słuchania nie można przegapić jednego ważnego elementu, główną rolę  odgrywają  skrzypce. Są one głównym elemtem napędzającym i stymulującym całej ścieżki dźwiękowej. Niewiarygodne jest to, że podczas oglądania filmu okazuje się, że zwraca się uwagę także na muzykę. To dzięki niej film odkrywa mroczną stronę, jaką chciał nam przekazać reżyser.

Nie będę opisywał poszczególnych utworów, bo to przybrałoby raczej formę referatu. Wierzcie mi na słowo, ścieżka dźwiękowa jest bardzo dobra. Autor nie powtarza tematów muzycznych, każdy utwór jest inny. Ich różnorodność jest zaskakująca, z każdą minutą mamy nową porcję zaskakującej muzyki. Jej gatunek, przełożenie na ekran wacha się przez przygodę, groteskę, grozę i oczywiście klimat egipski. Może i film nie oferuje nam dużej dawki "strachu", ale muzyka wynagradza nam to...  Dlatego zachęcam wszystkich, aby jak najszybciej przystąpili do przesłuchania tej ścieżki dźwiękowej.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::UTWORY::


01. IMHOTEP

02. THE SARCOPHAGUS

03. TUAREG ATTACK

04. GIZA PORT

05. NIGHT BOARDERS

06. THE CARAVAN

07. CAMEL RACE

08. THE CRYPT

09. MUMIA ATTACK

10. DISCOVERIES

11. MY FAVORITE PLAGUE

12. CROWD CONTROL

13. REBIRTH

14. THE MUMMY

15. THE SAND VOLCANO