::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Nightbreed

::AUTOR::
Danny Elfman

::ROK WYDANIA::
1990 r.

::CZAS TRWANIA::
46:38 min.


::OCENA::
8/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


NIGHTBREED

 

"Nightbreed" to doskonały horror na podstawie książki Cliva Barker'a "Cabal", którego reżyserem jest właśnie on. Sprawnie przedstawiona historia zaginionego miasta Midian, zilustrowana jest znakomitą muzyką Danny'ego Elfman'a z pogranicza gotyckiej kompozycji, której elementy mrożą krew w żyłach. Jest muzyka ilustracyjna, co za tym idzie współgra z obrazem, jednak w tym wypadku utwory przewyższają dzieło filmowe, mogą stanowić oddzielną formę sztuki. Muzyka w filmie pełni funkcję narratora, jednak, gdy oddzielimy ją od obrazy prezentuje zupełnie nowy magiczny styl, pełen ekspresji i dramatyzmu. Podkład muzyczny został wykonany przez orkiestrę symfoniczną, jedynie ostatni utwór znacząco odbiega od całości a zarazem jest jego najsłabszym ogniwem. Kompozytor piętnuje narastające napięcie w większości utworach za pomocą chóru mieszanego, który swoje libretto wykonuje wyjątkowo dynamicznie, z zmiennym natężeniem i barwą głosu. Całości akompaniuje orkiestra stworzona głównie z perkusji, trąbki, skrzypiec, gitary (piękne partie solowe) oraz cymbały, dzwonków i trójkąta. Usłyszymy również fortepian i harfę, które nieznacznie snują motyw poboczny, tworząc utwory wzorowane na partiach religijnych. Kolejnym elementem godnym zauważenia jest ciągła zmienność nastrojów w poszczególnych utworach, począwszy od sennych, delikatnych i subtelnych po pełne napięcia i drapieżności muzyczne ucieczki i pościgi. Jest tu również zauważalny niepowtarzalny styl kompozytora, który uwydatnia wszelkie elementy symfoniczne powiązane z dramatycznym, pełnym wyrazu orz ekspresji chórem, jak wielu zauważy dane wyznaczniki będą nieodzowną wizytówką artysty.

Utwory cechuje różnorodność pod względem trwania, począwszy od krótkich aż po rozbudowane chałtury, jednak całość nie ma jakiegoś szczególnego utworu, który jednoznacznie kojarzy się z daną produkcją. Całość tworzy unikalny podkład, który pobudza, czasami wstrząsa, jednak jego podstawowym atutem jest autentyczność wykonania oraz niepowtarzalny klimat. Dla wielu ta pozycja może się wydać nieco monotonna pod względem tematycznym, jednak to wynika z ciągłej transformacji oraz odmian kilku utworów podstawowych.

"Nightbreed" to doskonały horror, jednak sukces dana produkcja zawdzięcza podkładowi muzycznemu, który niejako przyspiesza akcję i potęguję napięcie. Trudno, zatem przejść obojętnie wobec tak fascynującej pozycji, która zadowoli każdego miłośnika muzyki mistycznej, gotyckiej, poniekąd religijnej. Nad znaczę tylko, iż aby w pełni odkryć przyjemność w słuchaniu soudtracku, należy całość odsłuchać w jednym cyklu. Tylko wtedy zauważycie zmiany na waszym ciele i drżenie rąk, to w wyniku wszelkiej manipulacji barwą dźwięku oraz wymownością utworów. Zatem polecam zapoznanie się z tą pozycją, warta polecenia każdemu…


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01. MAIN TITLES

02. DREAM

03. CARNIVAL UNDERGROUND

04. INTO MIDIAN

05. MEAT FOR THE BEAST

06. RESURRECTION SUITE

07. BOONE TRANSFORMS

08. THE INITIATION

09. SCALPING TIME

10. RACHEL'S ORATORY

11. PARTY IN THE PAST

12. POOR BABETTE

13. UH-OH...DECKER!

14. "THEN DON'T SAY IT!"

15. BOONE GETS A TASTE

16. BREED LOVE

17. MAYHEM IN MIDIAN

18. BAPHOMET'S CHAMBER

19. FAREWELL

20. 2ND CHANCE

21. END CREDITS

22. COUNTRY SKIN