::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Duch

::AUTOR::
Jerry Goldsmith

::ROK WYDANIA::
1982 r.

::CZAS TRWANIA::
67:53 min.

::OCENA::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


POLTERGEIST

 

"Poltergeist", któż nie słyszał o tym filmie. Przez wielu został okrzyknięty kultowym i zapisał się w "galerii sław grozy". Każdy pamięta Carol Anne - małą dziewczynkę, która została wciągnięta do telewizora przez siły ciemności i miała posłużyć im do przejścia do naszego świata. Oczywiście film oferuje nam sporą dawkę dobrego kina grozy, gdzie nie raz człowiek będzie mógł się wystraszyć. Choć takich produkcji wyszło co nie miara, to przyznam, że jest to jedna z czołowych pozycji.

Ścieka dźwiękowa rozpoczyna się od hymnu amerykańskiego, który wprowadza nas w "magię" filmu. Ów utwór kończy się dziwnym dźwiękiem, przypominającym szum telewizora. Dla ludzi, którzy widzieli ten film będzie wszystko jasne co tak naprawdę to oznacza. Przechodząc dalej napotykamy na prawdziwe oblicze ścieżki dźwiękowej z "Poltergeist". Na płycie zamieszczone jest tylko trzynaście utworów, jednak ich czas trwania jest zaskakująco długi - prawie sześćdziesiąt osiem minut (większość ścieżek dźwiękowych dobrze jak przekroczy czterdzieści minut, a tutaj proszę ponad godzina. Miejmy tylko nadzieję, że ktoś dotrzyma jej tempa i rozmachu.).

Jerry Goldsmith stworzył niesamowity klimat, który przez większość czasu nadaje utworom nutkę strachu, przerażenia i tajemniczości. Poszczególne kawałki są tak dobrane aby pasowały do całości. Bardzo częstym elementem utworów jest element zaskoczenia, który nie zawsze może być wychwycony wcześniej przez słuchacza. A chodzi mi mianowicie o to, że gdy leci spokojna, melodyjna muzyka nie wiadomo skąd bierze się donośny głos trąb i innych instrumentów, które nie raz mogą wprawić w osłupienie i stan lęku. Oczywiście można to jedynie osiągnąć, gdy słuchamy ścieżki dźwiękowej bardzo głośno, tak by wychwycić nawet najmniejsze dźwięki.

Autor stworzył tak ścieżkę dźwiękową, żeby nie znalazły się na niej beznadziejne utwory. Wszystkie są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Nie istnieje tutaj takie coś jak brak harmonii, czy też bezsensownie wtrącone instrumenty, czy dźwięki. Jest to jak najbardziej obowiązkowa pozycja, którą nie jeden szanujący się fan horroru powinien usłyszeć i zobaczyć film. Jak najbardziej polecam i zachęcam do jak najszybszej lektury.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::UTWORY::


01. THE STAR SPANGLED BANNER

02. CALLING / THE NEIGHBORHOOD (MAIN TITLE)

03. TREE

04. CLOWN / THEY'RE HERE / BROKEN GLASS / THE HOLE / TV PEOPLE

05. TWISTED ABDUCTION
 
06. CONTACTING THE OTHER SIDE

07. THE LIGHT

08. NIGHT VISITOR / NO COMPLAINTS

09. IT KNOWS WHAT SCARES YOU

10. REBIRTH

11. NIGHT OF THE BEAST

12. ESCAPE FROM SUBURBIA

13. CAROL ANN'S THEME (END TITLE)