::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Duch 2: Po Drugiej Stronie

::AUTOR::
Jerry Goldsmith

::ROK WYDANIA::
1983 r.

::CZAS TRWANIA::
53:14 min.

::OCENA::
7/10

 

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


POLTERGEIST 2: THE OTHER SIDE

 

Ścieżka dźwiękowa z filmu "Poltergeist" okazała się prawdziwym rodzynkiem wśród innych soundtracków. Jednak do drugiej odsłony sprawa kształtuje się trochę gorzej. Ale tylko nieznacznie. Utwory znajdujące się na płycie są dobrze skomponowane i nie podlega dyskusji, że do "Poltergeista 2" autor stworzył kolejny dobry materiał. Oczywiście nie odstąpiono od tego, że cała muzyka wykonana jest przez orkiestra symfoniczna. Jednak wprowadzono tutaj kilka nowych instrumentów, które dość dobrze wkomponowały się w całość i nadają utworom specyficzny klimat. Jest on charakterystyczny dla tego kompozytora i ciężko gdzieś indziej usłyszeć tak podobnie skomponowane utwory. Posiadają one jak już wcześniej wspomniałem specyficzny klimat, który jak najbardziej przypomina film grozy.

Czasami podczas słuchania możemy poczuć uczucie lęku i niepewności. Oczywiście zachęcam do słuchania tej płyty "na pełnym gwizdku", a efekt końcowy będzie o wiele lepszy. Trochę dziwnym posunięciem autora jest to, że prawie połowę czasu trwania płyty zajmują wolniejsze utwory, które bardziej pasują do filmu przygodowego. Ale są one tak wtopione w całość, że ciężko powiedzieć, że nie pasują do reszty. Ich kompozycja także zasługuje na większą uwagę, ponieważ zaczynają się one zazwyczaj bardzo spokojnie, a później autor wprowadza spora dawkę mocnych dźwięków, które przechylają szalę i przekonują słuchacza, że ma do czynienie z ścieżką dźwiękową z horroru, a nie jakimś innym gatunkiem filmowym. Na domiar tego, żeby było mało Jerry Goldsmith łączy odrobinę śpiewu chóralnego z grą orkiestry symfonicznej. Oczywiście te dwa elementy świetnie się razem komponują i dość dobrze wypadają w efekcie końcowym.

Choć ścieżka z drugiej części "Poltergeist" jest ciut gorsza to nie zmienia faktu, że jest ona fatalna. Jako całość prezentuje się dość dobrze. Płyta ta posiada kilka minusów, ale tylko w małym stopniu psuje całą kompozycję zamieszczoną na CD. Soundtrack ten jest melodyjny i zawiera w sobie pewną nutkę ekspresji, która nie wiadomo, w którym momencie wybuchnie. Polecam wszystkim przestudiowanie tego soundtracka. Warto jest go posłuchać, ponieważ zawiera w sobie pewną specyficzną kombinację różnych instrumentów z odrobiną śpiewu chóralnego. Polecam.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::UTWORY::


01. THE POWER

02. THE GIFT

03. WHERE ARE YOU ?

04. LATE CALL

05. THEY'RE BACK

06. THE BUTTERFLIES

07. DENTAL PROBLEMS
 
08. THE PLAN

09. THE SMOKE

10. THE WORM / VOMIT CREATURE

11. BACK TO CUESTA VERDE

12. REACHING OUT

13. CAROL ANNE'S THEME