::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Królowa Potępionych

::AUTOR::
Różni Wykonawcy

::ROK WYDANIA::
2002 r.

::CZAS TRWANIA::
61 min. 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


QUEEN OF DAMNED

 

Album Królowa Potępionych, to ścieżka dźwiękowa z filmu pod tym samym tytułem. Obraz wszedł na ekrany w roku 2002. O samym filmie można by napisać bardzo wiele. A niemalże wszystko byłoby pozytywne, jak najbardziej wliczając w to muzykę. Jednak niniejsza recenzja dotyczy płyty z muzyką skomponowaną do tego filmu.

14 kawałków, które można usłyszeć na krążku, nie są autorstwa Lestata – jednego z głównych bohaterów – ani też tytułowej Królowej Potępionych, którą zagrała nieżyjąca już piosenkarka Aaliyah. Na składance można usłyszeć dzieła: Marilyna Mansona, Chestera Benningtona z Linkin Park, Davida Drainmana z Disturbed (wykonuje utwór „Forsaken” – bodaj najlepszy na całej płycie), Jaya Gordona z Orgy, Wayne’a Statica ze Static X. Ponadto na płycie znajdują się utwory, które nie były dedykowane temu filmowi, jednak idealnie się z nim komponują. Mowa tu o Deftones, Disturbed, Tricky, Papa Roach i Static X. Największa jednak zasługa leży po stronie Joathana Davisa z grupy Korn, który dla filmu napisał aż 5 utworów.

Filmowi bliżej jest do klimatów gotyckich niż potocznie zwanych ‘hack&slash’. Podobnie rzecz ma się z muzyką. Jest agresywna i dynamiczna, dokładnie taka, na jaką wskazywałyby wymienieni wcześniej wykonawcy. Jednakże słucha się jej z przyjemnością, nawet w oderwaniu od filmu. Czasami muzyka ociera się o ostre, cyberpunkowe brzmienie, innym razem lekko trąci balladą, lecz całość doskonale się komponuje i robi naprawdę bardzo dobre wrażenie, co zresztą potwierdzają także osoby, które fanami filmu i twórczości Anne Rice (autorki książkowego bestsellera, na kanwie którego powstał film) nie są.

Film posiadał budżet 30 mln dolarów amerykańskich. Oglądając go można odnieść wrażenie, że pieniądze nie poszły w błoto, ba, zostały naprawdę dobrze spożytkowane. Muzyka znakomicie oddaje klimat filmu (mimo swej agresywności nie jest nachalna), a także podkreśla jego naprawdę wysokie walory.

Album Królowa Potępionych jest jak najbardziej godny polecenia, a muzyka na pewno przypadnie do gustu wielu osobom, nie tylko fanom gatunku. Dodam jeszcze, że film z założenia miał być kontynuacją Wywiadu z Wampirem – klasyku z trwałym miejscem w historii kinematografii. Czy jest to kontynuacja? Co najwyżej luźna. Niemniej muzyka zdecydowanie nie przystaje do tej znanej z pierwszej części przygód wampira Lestata. Ale na pewno nie należy jej porównywać – muzyka jest równie doskonała, choć zupełnie inna.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: MOTOOPONY

 
     
 ::UTWORY::


01. NOT MEANT FOR ME - WAYNE STATIC

02. FORSAKEN - DAVID DRAIMAN

03. SYSTEM - CHESTER BENNINGTON

04. CHANGE - DEFTONES

05. REDEEMER - MARILYN MANSON

06. DEAD CELL - PAPA ROACH

07. PENETRATE - GODHEAD

08. SLEPT SO LONG - JAY GORDON

09. DOWN WITH THE SICKNESS - DISTURBED

10. COLD - STATIC-X

11. HEADSTRONG - EARSHOT

12. BODY CRUMBLES - DRY CELL

13. EXCESS - TRICKY

14. BEFORE I'M DEAD - KIDNEY THIEVES