::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Milczenie Owiec

::AUTOR::
Howard Shore

::ROK WYDANIA::
1991 r.

::CZAS TRWANIA::
57:09 min.


::OCENA::
8/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SILENCE OF THE LAMBS, THE

 

O Milczeniu Owiec pisano: „Ten film to knockout! Najbardziej ekscytujący thriller od lat” – The New York Times. Produkcja filmowa zdobyła pięć nagród Akademii Filmowej w 1991r. między innymi za Najlepszy Film, Reżyserię, Rolę Męską i Kobiecą. Okrzyknięty jako fenomenalne dzieło kinematografii przyniosło sławę twórcom oraz obsadzie, jednak wielu kojarzy ową produkcję nie tylko z obrazem, lecz również z muzyką ilustracyjną skomponowaną przez Howarda Shorea. Doskonale podkreśla a zarazem współgra z mrocznym scenariusze filmu, który nadal przeraża kolejne pokolenia.

Aby zrozumieć daną ścieżkę dźwiękową należy zapoznać się z filmem, który wykreował jedną z najbardziej znanych postaci szklanego ekranu Dr Hannibala Lectera, humanistę, geniusza, melomana muzyki klasycznej, twórcę lęku emocjonalnego, wywoływanego przez słowo, w końcu kanibala, który w jakże specyficzny sposób urozmaicał sobie menu.

Album zawiera szereg ścieżek muzycznych, które idealnie odwzorowują wydarzenia z szklanego ekranu. Jest to muzyka symfoniczna, monotonna, ale jakże składna, pełna wymowności. Utwory różnią się od siebie treścią, wykonaniem oraz ekspresją twórczą a zarazem zawierają w sobie podstawową linię melodyczną składającą się z kilku charakterystycznych dźwięków. Szereg instrumentów połączonych ze sobą w niezwykle mistyczny, nieco senny sekwens oddaje w pełni mroczną naturą wydarzeń oraz postaci. Delikatne uderzenia bębna podkreślające delikatnie pociągnięcia instrumentów smyczkowych, w tle cymbały i trąbka w każdym utworze ukierunkowane w różnych aspektach klasycznego brzmienia poszczególnych dźwięków wydobywają pełną grozy ekspresję powodującą dreszcze u słuchacza. Większość utworów jest rozbudowana, trwa po kilka minut, dzięki czemu zachowuje ciągłość, opowiada własną historię ogłusza, oczarowuje swoją jednolitością oraz brzmieniem. Dana ścieżka dźwiękowa nie należy do łatwych w odbiorze, dla wielu może się wydać nudna, utwory jednakowe, mało zróżnicowane. Jednak moim zdaniem dzięki temu nabiera rozpędu, rozbudza zmysły, poddaje tematy, miesza zmysły, obnaża szczątkowo narastający niepokój a zarazem relaksuje serwując niesamowitą dawkę brzmienia. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się podzielenie poszczególnych utworów po przez rozwinięci podstawowego tematu oraz zdawkowe dodawanie instrumentów wiodących, które wytyczają tempo oraz intensywność brzmienia. Całość niewątpliwie jest częścią filmu, jednak można nią w pełni się rozkoszować nie będąc wielbicielem filmów grozy. Dana produkcja stanowi jeden z nielicznych przedstawicieli gatunku muzyki filmowej, która dorównuje wartościom artystycznym obrazu, stanowi jego część a zarazem może być odrębną strukturą nienawiązującą do dzieła.

Po mimo licznych głosów krytyki, stwierdzających, iż dany podkład jest niedopracowany warsztatowo oraz całkowicie nie oddaje treści, uważam, że to jest każdego indywidualna ocena. Jednak dla miłośników kina, muzyki w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz dla słuchaczy, którzy poszukują unikalnego brzmienia, pełnego ekspresji i podtekstu mentalnego ta pozycja okaże się obiektem kultu oraz dziesiątek godzin przetrawionych na słuchaniu danej ścieżki dźwiękowej z filmu „Milczenie Owiec”. Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko podziękować krytykom za chybione opinie i zachęcić was do zakupu danej pozycji. Satysfakcja gwarantowana…  


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 



::UTWORY::


01. MAIN TITLE

02. THE ASYLUM

03. CLARICE

04. RETURN TO THE ASYLUM

05. THE ABDUCTION

06. QUID PRO QUO

07. LECTER IN MEMPHIS

08. LAMBS SCREAMING

09. LECTER ESCAPES

10. BELVEDERE, OHIO

11. THE MOTH

12. THE CELLAR

13. FINALE