::INFORMACJE::


::TYTUŁ POLSKI::
Twin Peaks

::AUTOR::
Angelo Badalamenti

::ROK WYDANIA::
1991 r.

::CZAS TRWANIA::
49:47 min.


::OCENA::
9/10

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


TWIN PEAKS (TV SERIES)

 

Angelo Badalamenti, Amerykanin urodzony 22 marca 1937r. w New Jorku. Swoją pierwszą muzykę filmową skomponował w 1973r do filmu „Gordon’s War”, jednak prawdziwy rozgłos i sławę przyniosła mu współpraca z Davidem Lynchem. Wkrótce po emisji pierwszego odcinka „Miasteczka Twin Peaks” widz usłyszał zakochał się w serialu, gdzie oprócz fabuły i plejady gwiazd na pierwszy plan wysuwa się podkład muzyczny, który teraz po latach jest najbardziej rozpoznawalnym utworem filmowym na całym świecie. Wkrótce po tym Badalamenti został laureatem nagrody Independent Spirit Award w kategorii Najlepsza Muzyka za film "Miasteczko Twin Peaks". Zatem czy tkwi tajemnica sukcesu serialu, to wiele innych pytań przez kolejne lata zadają sobie producenci scenarzyści. Bowiem szczerze powiedziawszy film opowiada historię śledztwa w sprawie tajemniczego morderstwa Laury Palmer, przybliżając przy tym wiele wątków pobocznych, które składają się na historię kinową, jakich wiele. Nie znajdziemy również zbyt wysoce wygenerowanych efektów specjalnych, wszelkie ponad naturalne zjawiska, które często goszczą na ekranie podczas emisji, bardziej poruszają prostotą wykonania oraz grą aktorów aniżeli brawurą oraz skomplikowanymi zabiegami. W filmie na nowo odradzają się gwiazdy kina znane z małego ekranu, gdzie dopiero po emisji serialu zdobyły uznanie oraz szereg nagród filmowych. Bowiem tajemnicą sukcesu jest niepowtarzalna ścieżka dźwiękowa, która pełni funkcję narratora. Dla wprawionego widza każdy utwór zapowiada kolejny zwrot akcji, bądź wyjaśnia pewną tajemnicę w sposób pośredni.

Mam przyjemność a zarazem zaszczyt przedstawić album zawierający ścieżkę dźwiękową z serialu „Twin Peaks”, która jest epicką opowieścią o miłości przeplatanej tragiczną śmiercią, zapisem emocji uwydatnianych podczas seansu, jest klasycznym repertuarem każdego szanującego się melomana. Delikatne dźwięki przeplatane solowym głosem tajemniczej kobiety, klasyczne użycie miotełek perkusyjnych, niskie brzmienie trąbki oraz tempo wyznaczane przez kontrabas. Klasyka wczesnych lat czterdziestych, czyli szlagiery nowojorskich spelun w nowej aranżacji oraz liryczna wymowność w epickiej barwie głosu w balladach. Album można podzielić na dwie grupy utworów, podobnie jak w serialu tak i tu wzbudzają dwa skrajne uczucia: błogość oraz niepokój, miłość oraz nienawiść… można by tak bez końca wymieniać skrajne emocje wywoływane kolejnymi utworami, jednak całość tworzy album warty każdej ceny.

Po mimo wielu lat utwory związane bezpośrednio z serialem nie tracą na wartości estetycznej, warto skupić uwagę na nazwy utworów są, bowiem one bezpośrednio związane z konkretnymi osobami oraz wydarzeniami, które podczas śledzenia kolejnych losów głównych bohaterów oddają symbolikę, której głębszą treść warto odkryć samemu. Muzyka jest dziedziną sztuki dla każdego słuchacza indywidualną, każdy utwór wywołuje różne emocje czasami nawet zachowanie u różnych osób, nie należy ją oceniać po wysłuchaniu jednego czy dwóch utworów, w danym wypadku, aby odkryć piękno płynące z eteru należy odsłuchać nieprzerwanie całości, która opowie historię pełną przemyśleń indywidualną dla każdego z nas. Czasami warto odłożyć obowiązki, spocząć wygodnie w ciemnościach pomieszczeń, które spowiła noc i włączyć ów album. Gwarantuje niezapomniane chwile relaksu i zadumy, które pomogą poukładać sobie nie tylko wydarzenia dnia ale także swoje życie… Spróbujcie, chwile uniesień gwarantowane…


ZOBACZ RÓWNIEŻ


FILMY

DVD

CIEKAWOSTKI

SYLWETKI

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::UTWORY::


01. TWIN PEAKS THEME

02. LAURA PALMER'S THEME

03. AUDREY'S DANCE

04. THE NIGHTINGALE

05. FRESHLY SQUEEZED

06. BOOKHOUSE BOYS

07. INTO THE NIGHT

08. NIGHT LIFE IN TWIN PEAKS

09. DANCE OF THE DREAM MAN

10. LOVE THEME FROM "TWIN PEAKS"

11. FALLING