[ZOBACZ NAJNOWSZE]                 :: NEWSY ::                 [ZOBACZ ARCHIWUM]

28.03.2012: Zapraszamy do odwiedzenia działu DVD, do którego dodaliśmy nowe recenzje.

 

22.03.2012: ArenaHorror.pl zachęca do zapoznania się z twórczością młodego rapera o pseudonimie artystycznym - Artefix. Prezentujemy Wam jego pierwszy mini-album pt. Lu Cypher. Usłyszycie w tym materiale utwory takie jak: Piekielne Witraże, Lu Cypher, Taniec z Diabłem, Dziecko Sz6t6n6 oraz redruM. Inspiracją do powstania tego dzieła była postać Diabła...

21.03.2012: Zapraszamy do odwiedzenia działu KSIĄŻKI, do którego dodaliśmy nową recenzję.

PUNKT WYJŚCIA (DAWID KAIN): Swego czasu Stendhal nazwał literaturę "zwierciadłem, które obnosi się po gościńcu". Stwierdzenie to do pewnego stopnia pozostaje aktualne. Obecnie zwierciadło to odbija przede wszystkim wewnętrzne lęki współczesnego człowieka, koszmary, stres, ale także nadzieje i marzenia. Przykładowo pozornie oddalony od rzeczywistości gatunek, jakim jest horror, często staje się  dziś jednym z narzędzi mówienia o codzienności właśnie. Codzienności nieznośnej, naznaczonej poczuciem braku celu i sensu istnienia... [zobacz więcej]

15.03.2012: Pyrkonowa promocja na książki Prószyńskiego!

Na zbliżającym się wielkimi krokami konwencie Pyrkon, największej tego typu imprezie w Polsce, będzie można kupić fantastyczne książki wydawnictwa Prószyński w promocyjnych cenach. Wszystkie pozycje będą tańsze o 20%! To doskonała okazja by uzupełnić swoją biblioteczkę, a także zaopatrzyć się w pachnący nowością egzemplarz powieści Łowca złodziei Stephena Deasa, która do sprzedaży trafi 22 marca, czyli na dzień przed rozpoczęciem konwentu.

Co trzeba zrobić? Wejść na konwent i udać się na stoisko sklepu KiK.

Pyrkon odbędzie się w dniach od 23 do 25 marca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

15.03.2012: Nowe czasopismo „Coś na progu”

Nowy, wydawany we Wrocławiu magazyn poświęcony kryminałowi, grozie i opowieściom niesamowitym, można już przedpremierowo zamawiać ze strony Wydawnictwa Dobre Historie (www.dobrehistorie.pl). Na 66 stronach znajdziecie m. in.: pełne ekstremalnej grozy opowiadanie Edwarda Lee, nowelę Stefana Grabińskiego, poezję H.P. Lovecrafta, esej S.T. Joshiego, felietony Marcina Wrońskiego i Bartka Czartoryskiego, wywiad rzekę z medykami sądowymi oraz komiks Krzysztofa Chalika. Tematem numeru jest wpływ Samotnika z Providence na kulturę popularną.”Coś na progu” to nowy magazyn dla lubiących czytać, którzy chcą wyjść poza fantastykę. – Chcemy stworzyć polski odpowiednik „Amazing Stories”. Rozbudzające wyobraźnię czasopismo zawierające w sobie melanż gatunków, odważną prozę tętniącą życiem, porywającą publicystykę i krótkie formy – dobre historie, ciekawe opowieści – mówi redaktor naczelny Łukasz Śmigiel. Więcej informacji na blogu czasopisma: http://cosnaprogu.blogspot.com/

Spis treści i wstępniak numeru pierwszego można przeczytać online: http://issuu.com/cosnaprogu/docs/cnp01_wstepniak2

15.03.2012: Wielki Przedwieczny wyłonił zwycięzcę!

Laureatem konkursu organizowanego przez wrocławskie wydawnictwo Dobre Historie został Tomasz Drabarek. Jego opowiadanie „Iran political fiction” zostało uznane za najlepsze spośród 122 nadesłanych tekstów. – Byliśmy zaskoczeni liczbą opowiadań, jakie nadeszły. Mieliśmy nadzieję, że nasz konkurs wzbudzi zainteresowanie, ale efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Jakub Wiśniewski, tłumacz Dobrych Historii i współorganizator konkursu.

Laureat przyznaje, że pisanie to jego pasja: Pisaniem zajmuję się od kilku lat, wynajduję konkursy w Internecie i piszę, wszystko – od mody, przez politykę, komputery, opowiadania, bajki, hasła reklamowe. Słowem, na co jest zapotrzebowanie. To moja pasja, hobby, życie. – mówi Tomasz Drabarek w rozmowie z Łukaszem Śmiglem.

Jury przy wyborze zwycięskiego tekstu kierowało się przede wszystkim pomysłowością autorów. Sposób nawiązania do twórczości H.P. Lovecrafta przez Drabarka wydał im się najbardziej intrygujący. Sam autor przyznaje, że umieszczenie akcji w jednym z państw arabskich narodził się naturalnie, ponieważ od lat interesuje się polityką tamtego regionu: Uważam politykę za szalenie atrakcyjny temat, w szczególności bliskowschodnią, wydaje mi się, że kolejna wojna światowa może rozpocząć się w jakimś arabskim kraju, ze względu na ich niestabilność. Śledzę na rmf24.pl wszelkie informacje napływające z regionów zapalnych, są na tyle interesujące, że można je wykorzystać tworząc fabułę - skomplikowane gry wywiadów, dywersja itp. Każda praca oparta na faktach jest ciekawsza od innych, tak myślę.

Oprócz nagrody pieniężnej jaką otrzyma autor,  zwycięskie opowiadanie znajdzie się w antologii „Cienie spoza czasu” i będzie 11 tekstem nawiązującym do twórczości legendarnego Samotnika z Providence – H.P. Lovecrafta. Nazwisko laureata znajdzie się obok takich mistrzów współczesnej grozy jak: Edward Lee, Kim Newman, Alan Moore, Graham Masterton czy Ian Watson.

Premiera antologii już w marcu 2012 roku.
Polecamy także cały wywiad z laureatem konkursu, który przeprowadził Łukasz Śmigiel: „Nie trzymam tekstów w szufladzie”.

Łukasz Śmigiel: Dlaczego wziąłeś udział w konkursie Wydawnictwa Dobre Historie?

Tomasz Drabarek: Informację znalazłem na e-konkursy.info albo w którymś z portali literackich po wpisaniu w Google: "konkursy literackie". Chociaż…, może to była wywrota.pl, nie pamiętam; w każdym razie najczęściej obserwuję ten pierwszy. Pisaniem zajmuję się od kilku lat - wynajduję konkursy w Internecie i piszę o wszystkim: od mody, przez politykę, komputery, opowiadania, bajki, a nawet hasła reklamowe. Słowem – to, na co jest aktualnie zapotrzebowanie i co mnie zainteresuje. To moja pasja, hobby, życie. Zawodowo zajmuję się marketingiem, redaguję biuletyn firmowy i administruję dwoma portalami związanymi z wynajmem nieruchomości. Na swoim koncie mam dwie publikacje naukowe – pisane podczas studiów doktoranckich oraz jedną literacką w antologii pokonkursowej, również w klimatach arabskich – Libia za rządów Kaddafiego. Do tego dochodzi wiele drobnych tekstów, kilka opublikowanych w Internecie. W ogóle, trochę tego się nazbierało, ponieważ piszę każdego dnia.

Łukasz Śmigiel: Skąd pomysł na takie, a nie inne opowiadanie? Czy pisałeś je specjalnie na nasz konkurs?

Tomasz Drabarek: Pomysł... Uważam politykę za szalenie atrakcyjny temat, w szczególności bliskowschodnią, wydaje mi się, że kolejna wojna światowa może rozpocząć się w jakimś arabskim kraju, ze względu na ich niestabilność. Śledzę na rmf24.pl wszelkie informacje napływające z regionów zapalnych, są na tyle interesujące, że można je wykorzystać tworząc fabułę - skomplikowane gry wywiadów, dywersja itp. Każda praca oparta na faktach jest ciekawsza od innych - tych w pełni fikcyjnych, tak myślę.

Opowiadanie było pisane specjalnie dla państwa. Nie trzymam tekstów w szufladzie, tworzę na konkursy i od razu wysyłam. Wydaje mi się, że powinny być czytane, a nie przechowywane w biurku. Początkujący pisarze za dużo gromadzą, należy próbować i wysłać, bo tylko w ten sposób ktoś nas – amatorów, zauważy.

Łukasz Śmigiel: Nad czym teraz pracujesz?

Tomasz Drabarek: Ostatnio napisałem horror – sekty, fundamentalizm, mistyczne rytuały i zbrodnie w realiach XVI wieku. Kończę także jedno opowiadanie związane z eksperymentowaniem na ludzkim umyśle, taki thriller pseudo-medyczny. Ma bazować na faktycznych odkryciach naukowych związanych z leczeniem. Na powieść brakuje mi czasu, ponieważ tworzę po godzinach pracy podstawowej. Opowiadania są krótsze i szybciej się je pisze, przez to może być ich więcej, zakres poruszanej tematyki staje się szerszy, bogatszy. Nieustannie myślę o czymś większym - może kiedyś...

Łukasz Śmigiel: Opowiedz proszę o swoich pasjach i zainteresowaniach...

Tomasz Drabarek: Zainteresowania – przede wszystkim pisanie, potem czytanie – chociaż lepiej jest tworzyć coś własnego niż zajmować się cudzym. Inne zainteresowania to wspinaczka górska, szczególnie zimą, taka z rakami i czekanem w ręku. Walka z własnymi słabościami, człowiek kontra zimno, wiatr, lód - wtedy czuję, że żyję. Gdy walczysz z przeciwnościami losu i nie poddajesz się, to wyczerpuje fizycznie, ale również podbudowuje psychicznie.

Odnośnie ulubionych książek - cenię Eliota Pattisona, jego serię "tybetańską" przeczytałem od deski do deski. Czytam wszystko co wpadnie w rękę lub przeglądam bestsellery na merlin.pl i zamawiam przez Internet w bibliotece publicznej. Ludzie teraz mało czytają i każdą nowość można wypożyczyć bez kolejek. Ostatnio skończyłem „Grę o tron” George'a R.R. Martina i „Karawanę kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej” Lindy Polman. Obie polecam.

Łukasz Śmigiel: Serdeczne dzięki za rozmowę.

07.03.2012: Zapraszamy do odwiedzenia działu KOMIKSY, w którym dodaliśmy nową recenzję.

NEW AVENGERS, THE (TOM 2): SENTRY: Po siedmiu miesiącach od ukazania się "Ucieczki" na polski rynek wchodzi druga część "The New Avengers: Sentry". Zdolności tytułowego superbohatera, a także jego moc nie zostały jeszcze do końca poznane. Sentry potrafił latać, był praktycznie niezniszczalny, a co najważniejsze był najsilniejszym "człowiekiem" na świecie... Jednak czy on wie kim jest. Czy Avengersi pomogą w odzyskaniu tożsamości przez Sentry?
Tytułowa postać drugiej odsłony "Nowych Avengersów... [zobacz więcej]
 

07.03.2012: Marcin Wroński, autor książki Skrzydlata trumna, rezydentem we Francji

W marcu Marcin Wroński, nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za kościelno-polityczny thriller Pies pański, pojedzie do Chartres we Francji na rezydencję w ramach projektu Citybooks. Zawiezie Francuzom swoją najsłynniejszą książkową postać – komisarza Maciejewskiego. Chartres ze swoimi urokliwymi i nieco mrocznymi uliczkami oraz najsłynniejszym zabytkiem w postaci gotyckiej katedry może stać się inspiracją do napisania kolejnego, mrożącego krew w żyłach kryminału.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=1108&f=w

07.03.2012: Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” zaprasza na Spotkania z Fantastyką

 13 marca

Pokaz gry bitewnej `Umbra Turris` - Daniel `Delfin` Furlepa

Pokaz gry, gdzie gracz kieruje poczynaniami swojej drużyny, która tocząc boje oraz wykonując zadania, zdobywa Punkty Triumfu, dzięki którym odnosi zwycięstwa i staje się Legendą, podobnie jak gracz, który nią dowodzi.

20 marca

Kalambury RPG – Maciej `Filo` Związko

Jeśli uwielbiasz gry fabularne, nie boisz się występować przez krwiożerczym tłumem, a rywalizację wyssałeś/aś z mlekiem matki (jeśli jesteś ssakiem) lub pokochałeś ją w jaju (w przypadku innych kręgowców), to jest to konkurs dla Ciebie! Dla najlepszych nagrody rzeczowe!

27 marca

Wina, zbrodnia i kara w świecie przyszłości – Tomasz `Winniczek` Winiarczyk

Nowe technologie zmieniają rzeczywistość. `Raport mniejszości` pokazał, jak może się wyglądać prawo karne w przyszłości. Jednak to tylko jedna z możliwych ścieżek rozwoju. Jakie są inne? Co przewiduje autor prelekcji? Czy należy z obawą patrzeć na zmiany, czy raczej z nadzieją? O tym dowiesz się, gdy przyjdziesz, by posłuchać i podyskutować.

Wszystkie spotkania odbywają się w każdy wtorek w salach 19, 21 i 22 WOK (ul. Dolna Panny Marii 3) i rozpoczynają się o godzinie 18.00. O 19.00 rozpoczyna się prelekcja lub konkurs. Spotkania kończą się o godzinie 22.00. W trakcie ich trwania można dokonywać wypożyczeń z prowadzonej przez nas biblioteki. Prowadzimy również ożywione dyskusje, udzielamy odpowiedzi na pytania związane z szeroko pojętą fantastyką i gramy
w przeróżne fantastyczne gry!

WSTĘP WOLNY!


[ZOBACZ NAJNOWSZE]                 :: NEWSY ::                 [ZOBACZ ARCHIWUM]