ALIEN

W KOSMOSIE NIKT NIE USŁYSZY TWOJEGO KRZYKU, NA ZIEMI USŁYSZY GO KAŻDY…

Saga filmów o Obcym podbiła już chyba większość świata. Obcy to postać tak kultowa jak Jason Voorhees czy Freddy Krueger. Giger stworzył znakomitą bestię, która zadziwia wyglądem, różnorodnością odmian i cyklem rozrodczym. Postanowiłem więc by lepiej się w tym wszystkim połapać, przedstawić cykl rozrodczy Obcych i wszystkie odmiany, jakie pojawiły się w filmach.


:: CYKL ROZRODCZY ::

 

JAJO: Skórzasty obiekt o wysokości mniej więcej 80-90cm. Czasem jego ściany są przezroczyste, dzięki czemu doskonale można dostrzec uśpionego we wnętrzu FaceHuggera. Jaja zawsze składane są przez królową, na początku dojrzewają w jej wnętrzu, po czym wydostają się na zewnątrz przez długi, nawilżony przewód. Jajo może pozostawać nienaruszone w spoczynku przez bardzo długi okres, nie wpływa to negatywnie na organizm uśpiony we wnętrzu. Samo jajo otwiera się gdy w pobliżu pojawi się potencjalny żywiciel, najczęściej jest to człowiek, ale może to być też pies lub Predator.

 

FACEHUGGER / TWARZOŁAP: FaceHugger pozostaje wewnątrz jaj do momentu, gdy w pobliżu znajdzie się potencjalny żywiciel. Zbudowany jest z długiego mocnego ogona, którym oplata szyję ofiary, oraz z ośmiu pająkowatych odnóży połączonych błoną. FaceHugger porusza się z niesamowitą szybkością, atakuje z znienacka, więc bardzo trudno uchronić się przed nim. Przyczepia się do twarzy za pomocą swych długich nóg i wprowadza żywiciela w stan śpiączki, dzięki przewodowi wprowadzanemu do ust zapewnia ofierze stały dopływ tlenu. Twarzołap umieszcza w wewnątrz ciała żywiciela embrion, z którego rozwinie się kolejne stadium Xenomorpha: ChestBurster. Czas potrzebny na umieszczenie embrionu waha się od godziny do dwudziestu czterech godzin. Po zaimplementowaniu embrionu FaceHugger natychmiastowo odczepia się od żywiciela i umiera. Warto nadmienić, iż Twarzołapa nie da się odłączyć od ofiary, gdyż posiada kwas zamiast krwi i każde próby odcięcia go kończą się dotkliwymi oparzeniami żywiciela.

 

EMBRION: Embrion zostaje umieszczony w klatce piersiowej żywiciela przez Twarzołapa. Zarodek rozwija się w ciele ofiary bez wyraźnych manifestacji swej obecności. Odżywia się płynami ustrojowymi nosiciela.  Żywiciel może jedynie odczuwać bóle głowy lub wykazywać symptomy podobne jak przy grypie. Już jako ChestBurster wygryza się na zewnątrz. Zamieszczone zdjęcie pochodzi z filmu „Obcy 3”, to w zasadzie jedyne jakie można zobaczyć we wszystkich  filmach.

 

CHESTBURSTER: ChestBurster rozpoczyna swój żywot od przebicia się przez klatkę piersiową nosiciela, który umiera dość brutalną i bolesną śmiercią. Po wyjściu na zewnątrz rozwija się błyskawicznie i dojrzewa do finalnego stadium, staje się osobnikiem dorosłym. Pomimo że jest to zaledwie pośrednie stadium rozwoju już na tym etapie dysponuje sporymi możliwościami : porusza się bardzo szybko, a małe, acz ostre zęby które bez problemy utorowały mu drogę na zewnątrz zapewniają mu możliwość obrony. Nie posiada jeszcze żrącego kwasu w ciele. Wygląd ChestBursterów w poszczególnych częściach serii różni się, jednak w każdej z nich jest on niewielki i wydaje się być o wiele bardziej podatny na zranienia aniżeli dorosły osobnik. Różnice w jego w wyglądzie polegają głównie na obecności lub braku rozwiniętych kończyn i kolorze skóry.

 

OSOBNIK DOROSŁY / XENOMORPH: Osiągając stadium dorosłego osobnika ChestBurster porzuca, podobnie jak wąż, swoją starą bezużyteczną skórę. Pokryty niezwykle twardym rodzajem skóry (egzoszkielet) odpornej na urazy oraz zielony, żrący kwas płynący w jego ciele. Potężna siła, którą dysponuje i chwytne pazury umożliwiają mu łażenie po ścianach, szybach klimatyzacyjnych czy innych pionowych konstrukcjach. W niektórych sytuacjach Obcy porusza się nawet po suficie, potrafi też pływać i oddychać pod wodą. Xenomorph niezwykle boi się ognia, ale to i tak średnie pocieszenie, bo niezwykle szybko uczy się go bezpiecznie omijać. O jego potędze świadczy jeszcze wysuwana szczęka, która znienacka atakuje przeciwnika i wbija się w jego ciało. Obcy atakować może jeszcze swym skorpionowym ostro zakończonym ogonem. Na plecach posiada cztery charakterystyczne rurki, których przeznaczenie jest nieokreślone. Wzrost Xenomorpha dochodzi do 2,5 metra, a waga ok. 100 kilogramów. Interesującym faktem jest brak oczu u tych stworzeń, tłumaczyć to może nocny lub podziemny tryb życia. Jego organizm wydziela szarą, mulistą substancję, która służy do budowania czegoś w rodzaju gniazda, substancja służy też do unieruchamiania i oklejania ofiary oczekującej na zapłodnienie przez FaceHuggera. Obcym kieruje instynkt, nakazujący dostarczyć do gniazda różne formy życia jako żywicieli dla swojej rasy. Potrafi bezbłędnie lokalizować i ścigać swoje ofiary, odnaleźć inną drogę do zabarykadowanego kompleksu, a potem gonić resztki oddziału tunelami wentylacyjnymi. Choć gdy walczy porusza się niezwykle szybko, jest w stanie zamrzeć w całkowitym bezruchu (nawet czułe elektroniczne urządzenia nie wykrywają jego obecności), a z owego przypominającego letarg całkowitego bezruchu przejść do natychmiastowego ataku.

 


:: RODZAJE OBCYCH POJAWIAJĄCE SIĘ W SERII ::