CUBE - KRÓTKO O SERII
 

ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Tantra
REŻYSERIA: Vincenzo Natali

 

efekty specjalne:
Russell Cate,
Raymond Mackintosh,
John Mariella,
Bob Munroe


WYSTĄPILI:
Nicole de Boer
Nicky Guadagni
David Hewlett
Andrew Miller
Julian Richings

 

- "Film jest tak niezwykły dzięki temu, że cały został nakręcony w jednym sześcianie" - mówi autor zdjęć Derek Rogers. "Wzięliśmy coś rzeczywiście małego i dzięki umiejętnemu filmowaniu powiększyliśmy to do olbrzymich rozmiarów". Ponieważ aktorzy mogli wchodzić i wychodzić tylko przez jedne drzwi, kręcenie filmu wymagało od nas niezłej gimnastyki. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że widzowie będą oglądać ten film i nie wpadną na to, że wszystko zostało zrealizowane w tych samych dekoracjach"- mówi reżyser filmu Vincenzo Natali.
- Film nakręcono w niecały miesiąc w opuszczonym magazynie w Toronto (Wallace Avenue Studios). Wszystkie efekty specjalne przygotowano na komputerach pożyczonych (za darmo) od pewnej firmy reklamowej, spodobał im się pomysł filmu.
- Wszyscy bohaterowie mają imiona pochodzące od nazw więzień: Quentin (San Quentin, Kalifornia), Holloway (Anglia), Kazan (Rosja), Rennes (Francja), Alderson (Alderson, Zachodnia Virginia, USA), Leaven and Worth (Leavenworth, Kansas, USA).
-  Pierwsza część wydana w Polsce przez Tantrę (niestety format na DVD to 4:3) zawiera kilka scen wyciętych.

Człowiek budzi się w nieznanym pomieszczeniu. Przez jeden z mechanicznych włazów w ścianie, przechodzi do sąsiedniej, identycznej komnaty. Nagle po zrobieniu kilku kroków Alderson zatrzymuje się, a jego ciało gwałtownie rozpada się na małe kawałeczki. Krojąca siatka powoli wraca na swe miejsce... Minimalistyczny horror Vincenzo Nataliego zyskał status kultowego. Budżet nie pozwalał na większe ekstrawagancje wizualne, za wyjątkiem bardzo pomysłowej i kompletnie zaskakującej sceny z prologu. Pocięcie modelu człowieka na kawałki to owoc pracy ekipy Caligari Inc.

 

 

 

ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Andrzel Sekuła

WYSTĄPILI:
Kari Matchett
Geraint Wyn Davies
Grace Lynn Kung
Matthew Ferguson
Neil Crone

-  Andrzej Sekuła to nadworny operator Quentina Tarantino.

-  Mimo niezłego przyjęcia na kilku festiwalach "Cube 2: Hypercube" miał kłopoty ze znalezieniem dystrybutora.

Ostatecznie zastosowano w filmie ponad 150 efekty specjalne składające się z najbardziej skomplikowanych, komputerowo generowanych przedstawień. W dowolnym momencie CUBE 2 publiczność ogląda cyfrowe i fizyczne kreacje bez odczucia jakiejkolwiek różnicy. Wszystko, by uzyskać wrażenie spójności zjawisk w zupełnie nowej, fantastycznej filmowej rzeczywistości. Reżyser chciał, aby ze względu na charakter scenografii, każdy efekt specjalny w filmie, nie ważne jak skomplikowany, był oparty na strukturze sześcianu. Unaocznił to najlepiej w przedstawieniu przerażającej, zabójczej maszyny będącej wirującym sześcianem o tnących ostrzach. „Początkowa interpretacja tej zabójczej maszyny była bardzo rozbieżna” - komentuje Sekuła. „Nalegałem, by nawiązywała kształtem do kwadratu. Zbudowaliśmy nasz własny świat, nasz sześcian z bardzo precyzyjnym zbiorem reguł. Mimo tego, że w filmie podważamy naukowe prawa fizyki, to wciąż chciałem by widz miał wrażenie przeniesienia się w nieznany, szokujący system, konsekwentnie zbudowany świat. Dlatego wirujący sześcian z ostrzy był zbudowany z doskonałych linii i kątów. Wszystkie ostre, obracające się w obrębie linii sześcianu, stały się okropnym obracającym się przyrządem.”

„Cube 2” zabiera widzów w fantastyczną podróż, w której musimy przypomnieć sobie twierdzenia matematyczne i podstawy fizyki kwantowej. Rzeczywistość, w której nie obowiązuje czas, staje się pełna zagrożeń i zagadkowych sytuacji. Tu czas zwalnia, przecina się, przyspiesza, można zobaczyć swoją przyszłość i przeszłość. Bohaterowie wiedzą, że stawką jest ich własne życie. Znaleźli się tam z wiadomego powodu, muszą tylko dojść, jakiego... Jest to kontynuacja oryginalnego thrillera sf „Cube”. Współautorem scenariusza był Ernie Barabash, twórca i reżyser części trzeciej. Sekuła za ten film otrzymał nagrodę krytyków za reżyserię na Fantasporto – Międzynarodowym Festiwalu Kina Fantastycznego odbywającego się w Portugalii. Przyczyniła się do tego scenografia oraz koncepcja oświetlenia planu. Filmowy sześcian był wyjątkową konstrukcją, zbudowaną z metalu i światła. Ściany, sufity, podłogi sześcianu pokryto półprzezroczystą farbą akrylową o wysokim połysku z wyeksponowaną, aluminiową konstrukcją nośną. Tworząc tę dezorientującą jasność wykorzystano 222 fluorescencyjne rurki o długości 2,4 m, które wypełniły każdą powierzchnię sześcianu. Ów trudność sprawiła, że krytycy w zasadniczy sposób docenili całokształt...    

 

 

 

ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Ernie Barbarash

WYSTĄPILI:
Zachary Bennett
Stephanie Moore
Michael Riley
Martin Roach
David Huband
Richard McMillan
Terri Hawkes

-  Reżyserem i scenarzystą "Cube Zero" jest autor scenariusza do drugiej części cyklu.

-  "Cube Zero" poza wyjątkami (projekcje na festiwalach kina grozy i s-f) miał premierę od razu na nośnikach DVD.

Człowiek budzi się w nieznanym pomieszczeniu. Przez jeden z mechanicznych włazów w ścianie, przechodzi do sąsiedniej, identycznej komnaty. Nagle po zrobieniu kilku kroków zostaje opryskany cieczą, a jego ciało zaczyna się topić pod wpływem substancji. Sensory powoli wracają na swe miejsce... Minimalistyczny horror Erniego Barbarasha
jest prequelem. Budżet nie pozwalał na większe ekstrawagancje wizualne, za wyjątkiem bardzo pomysłowej i kompletnie zaskakującej sceny z prologu, która przypomina poniekąd prolog części pierwszej. W tej odsłonie postawiono na znaczne uchylenie rąbka tajemnicy, po przez ujawnienie zaplecza technicznego oraz wyjaśnienie pochodzenie kluczowej postaci części pierwszej. Zastosowano szereg niezwykle uproszczonych efektów gore, których stylistyka popada w nieznośną skrajność. Widz zauważy również szereg odniesień do poprzednich części, zarówno pod względem zachowań i wyglądu postaci jak i wyglądu sześcianu oraz zagrożeń, które zastosowano. Poniekąd „Cube Zero” stał się dopełniającą częścią zagadki, w której brakuje ostatniego elementu...

 

 

Film "Cube 4" jest już w fazie produkcji. Zdjęcia podobna już się zaczęły. Całość formą realizacji ma przypominać "The Blair Witch Project", a będzie kontynuować wątki drugiej części cyklu.

AUTOR: REQUIEM