DUCHY, NIEWIDZIALNY STRACH


„Dookoła nas ciemność, w oddali tlą się światła miast księżyc już dawno stracił blask a gwiazdy poszły spać... Otoczeni przez mądrość wielu spoczywa tutaj, w miejscu jakże ważnym, smutnym, strasznym wciąż.... Otoczeni przez groby niepewność goni nas, strach, napięcie, emocje gdzie nasz spokój zgasł? Duchów to królestwo, umarłych to jest świat i niby taki cichy, głośny jest to fakt...”

Master of Insanity


Duchy, zjawy czy też upiory nazw jest doprawdy wiele tak samo wiele istnieje opowieści, legend oraz mitów o istotach z zaświatów. Od zarania dziejów ludzie opowiadali sobie o zjawach, istotach z zaświatów lub też pokutujących duszach, niemogących zaznać spokoju. Można powiedzieć, iż jest to temat najstarszy w całej historii grozy. Jednakże tak bardzo realny, że aż nierealny. Ludzie zawsze postarają się znaleźć logiczne wyjaśnienie owych zjawisk, to kąt padania światła, to wiatr itd. Itd. Gdybyśmy jednak zastanowili się nad głębiej, moglibyśmy dojść do wniosku, że to naprawdę się dzieje. Nie da się przecież zmówić milionów ludzi, aby opowiadali te same historie, o nie jest to dowodem, iż nie jest to przykład masowych urojeń, a najprawdziwsza prawda.

Jednak zawsze znajdą się niedowiarki, którzy za nic w świecie nie uwierzą w istnienie sił lub istot nadprzyrodzonych. Trudno, ludzie Ci być może są pozbawieni wyobraźni lub też zbyt zapatrzeni w logikę, aby w takie rzeczy wierzyć. Czym naprawdę jest duch?

Otóż moim zdaniem jest to pozostałość po człowieku, jego umysł jak i wola, dusza, która dawno uleciała z ciała. Czy duchy są groźne? Być może, mogą nas nieźle przerazić, gdyż jak już wspomniałem wcześniej boimy się tego, co nieznane a tutaj dodatkowo czasami w ogóle niewidzialne. Duch może wpłynąć na naszą psychikę, wywołać uczucie strachu, lecz nie może zrobić nam krzywdy fizycznej. Nie może nas dotknąć, czym samym zranić, ale jego czyny mogą mieć różne skutki. Zależy to od charakteru zjawy lub też jego celu, dla jakiego jeszcze przebywa wśród nas. Gdzie najczęściej można spotkać duchy, jak powszechnie wiadomo najlepszym miejscem jest cmentarz, który skrywa ciała dziesiątek ludzi. Nie raz słyszało się opowieści ludzi, którzy widzieli spacerujące dusze, zjawy miedzy grobami. Budzi lęk prawda? Kolejnymi takimi miejscami są stare ponure zamczyska, będące świadkami wielu wojen oraz pamiętającymi minione dzieje. Duchy rycerzy, władców, ofiar wracają do swoich ziem lub do miejsc gdzie polegli. Opowieści o nawiedzonych zamkach są tak samo częste jak te o nawiedzonych domach i wszystkie są podobne. Duchy są również obecne w starych klasztorach, opactwach, w wiekowych kościołach. Kościół może przychodzić nam na myśl, gdy pomyślimy o duchach, dlaczego tak się dzieje? Otóż być może, dlatego, że są to miejsca ostatnich pożegnań ze zmarłymi, miejsca powszechnego spokoju kontaktu z Bogiem, zaświatami. Wszystkie te miejsca mają swoją historię, swoje tajemnice, każde z nich jest na swój sposób piękne, ciekawe i jakby magiczne. Wydaje się to być powodem, dlaczego budzą one w nas strach, ale również nieodpartą ciekawość.

Dowody na to, że duchy naprawdę istnieją są różne jedne bardziej realne a inne zupełnie sfałszowane. Tak naprawdę 100% dowód na obecność ducha możemy mieć wtedy, kiedy sami tego doświadczymy. Wiele zdjęć jest niewyraźnych, co staje się głównym powodem tego, aby wątpić w ich prawdziwość. Trzeba uwierzyć. Takich dowodów jak ten na zdjęciu jest mnóstwo, zinterpretowanie ich też bywa różne. Dlatego nadal jest to kwestia otwarta dla rzeszy parapsychologów, ludzi uważanych za medium oraz zwykłych badaczy.

Duchy, upiory czy zjawy są głównie tematem służącym do opowiadania sobie strasznych historii, często zupełnie zmyślonych, aby przestraszyć słuchaczy lub zabłysnąć w towarzystwie. Jednakże ten obiekt nie mógł ujść uwadze kulturze masowej. Zaczęły powstawać książki, komiksy, maskotki, filmy oraz bajki o duchach. Najbardziej znanym dobrym duszkiem jest oczywiście uwielbiany przez tysiące dzieci duch Casper. Przyjazny duszek, który doczekał się udziału w bajkach oraz w filmie pełnometrażowym.

Z tej strony duch był przedstawiony jako przyjazna istota chcąca poznać nowych przyjaciół, lecz zawsze wszyscy przed nią uciekali. Mimo to Casper stal się ulubionym duszkiem dla każdego dzieciaka. Kolejnym przykładem, wprawdzie nie horrorowatym, jest film „Uwierz w ducha”, gdzie zamordowany mężczyzna powraca jako duch, aby zemścić się na swym mordercy i odesłać go do piekła. Mimo takiego celu, oraz obecności diabłów jest to film romantyczny przedstawiający potęgę miłości, która trwa nawet po śmierci. Jednak istnieją również złe duchy takie jak Poltergeist, które również ukazały się w filmie jako złe mordercze zjawy. Niezapomnianymi obrazami o duchach są również takie filmy jak „Dom na Nawiedzonym Wzgórzu”, oraz „Nawiedzony dom”. W obu tych filmach ducha nigdy nie widać, a jeśli widać to przez moment, lecz jego obecność jest bardzo odczuwalna nawet dla widzów te filmy oglądających.

W taki oto sposób duch od przekazów ustnych trafił na ekrany kinowe i na stałe zadomowił się w kulturze masowej. Stał się kolejnym tematem na horrory i tym samym zasilił szeregi potworów, psychopatycznych morderców i innych bohaterów kina grozy.

AUTOR: MASTER OF INSANITY