NAWIEDZONE MIEJSCA - EGIPSKIE ZJAWY

         Lokalizacja: Egipt                                                                                                             .
                        

Historia:  Egipt - kraj faraonów, noszący do dziś bogate ślady starożytnego mocarstwa, państwo znajdujące się na północy Afryki. Obecnie dominującą religią Egiptu jest Islam, jednak jak zapewne wszyscy wiedzą starożytni Egipcjanie czcili wielu tajemniczych bożków i boginie. Wierzyli również w zaświaty, przez co pogrzeby bliskich traktowali bardzo odświętnie i odprawiali liczne rytuały, aby pomóc im dostać się do raju. Jeden z mitów egipskich opowiada o sądzie Ozyrysa, podczas którego Anubis- bóg świata podziemnego- kładzie na jednej szali  serce zmarłego, a na drugiej pióro prawdy Maat badając, czy nieboszczyk jest godny wstąpienia do raju. Pomyślnie zakończona próba owocuje wstąpieniem do krainy wiecznej szczęśliwości. Jednak na tych, którzy nie są godni dostąpić zaszczytu czeka Ammit - potwór posiadający łeb krokodyla, tułów lwa i łapy hipopotama… Patrząc na bogatą historię Egiptu trudno oprzeć się wrażeniu, że to miejsce szczególnie upodobane przez duchy. I to bardzo stare… O duchach w tym  tajemniczym i bogatym w historię kraju krąży masa legend, relacji i opowieści.  

WIELKIE PIRAMIDY

Giza to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata. Tłumy ludzi ciągną tu, aby zobaczyć ogromne piramidy oraz Sfinksa. Jak łatwo się domyślić miejsce to również ma swoją legendę o duchach. Podobno okolice piramid nawiedza duch mężczyzny oraz jego trójki dzieci, którzy zawzięcie czegoś szukają (jedna z wersji mówi, że mężczyzna  poszukuje swojej zaginionej żony).

 

CHEOPS

Jednym z najciekawszych duchów tego regionu jest podobno faraon Cheops, którego miejsce spoczynku to blisko 147 metrowa piramida- jedyny z siedmiu cudów świata starożytnego istniejący do dziś. Krążą legendy, że zjawę faraona spotkać można w pobliżu jego monumentalnego grobowca o północy ubranego w tradycyjne staroegipskie szaty. Prawdziwość tych doniesień jest jednak bardzo wątpliwa.

 

WIDMOWY RYDWAN

Swojego ducha ma też sławna na całym świecie Dolina Królów-  miejsce spoczynku wielu faraonów starożytnego Egiptu. To tutaj odnaleziono złotą maskę w grobie Tutanchamona, nad którą podobno ciąży klątwa. Według różnych relacji widziano tutaj ducha niskiego mężczyzny ubranego w królewskie szaty jadącego na rydwanie zaprzężonym w czarne konie. Kim może być zjawa nie wiadomo. Jasnym natomiast pozostaje powód jego pojawiania się. W końcu  archeolodzy naruszyli tu miejsca spoczynku wielu wysoko postawionych rangą Egipcjan. Obecnie ten cmentarz bezczeszczony jest przez masę turystów przewijających się przez egipską Dolinę Królów.

ZAMEK BARONA

Heliopolis- czyli starożytne egipskie miasto słońca to dziś jedynie dzielnica Kairu. Znajduje się tu zbudowany w pierwszej dekadzie XX wieku zamek w indyjskim stylu należący do belgijskiego barona  Edouarda Louisa Josepha Empain’a. Jest to miejsce o tyle dziwne, iż nie pasuje kompletnie swoją architekturą do okolicznych zabudowań. Jedna z legend głosi, że zamek został zbudowany na olbrzymim kołowrocie, który pozwalał obracać budowlą tak, aby słońce zawsze wpadało do jej okien w ciągu dnia.  Wielu pobliskich mieszkańców twierdzi, że budynek zamieszkany jest przez nietoperze, bezpańskie psy, a nawet duchy. Jednak z samych wzmianek o duchach wyłowiłem jedynie relacje o otwierających i zamykających się oknach w nocy. Nie wiadomo czyj duch miałby nawiedzać to osobliwe miejsce, jednak sądzę, że taka niewiedza dodaje temu miejscu jeszcze więcej tajemniczości i uroku.

Oczywiście przykłady, które opisałem są jedynie garstką wyłonioną spośród licznych egipskich podań i relacji. Egipt to zdecydowanie magiczne miejsce, posiadające niezwykle długą historię, obfitującą w zarówno dramatyczne zdarzenia, jak i te bardziej przyjemne. Takie miejsca jak Giza, Dolina Królów, czy Aleksandria znane na całym świecie jako atrakcje turystyczne, posiadają również swoje ukryte historie o których większość ludzi nie ma pojęcia. Mam nadzieję, że chociaż w części udało mi się ukazać Wam ich drugą, tajemniczą twarz.

  
 

AUTOR: KUBICZKEN