GORE(jące) KINO
CZYLI DZIESIĘĆ BRUTALNYCH FILMÓW
 
 

Chciałbym przedstawić swój ranking krwawych i brutalnych filmów, które powstały po 2000 roku. Jest to kilka ciekawych pozycji, wnoszących coś nowego do światowego kina grozy. Cechą charakterystyczną każdego z tych filmów, jest to, że zabija w nich nie jakiś stwór, lecz sam człowiek… Oceniałem filmy w skali brutalności, największą oceną są trzy buźki (takie filmy są tylko dla ludzi o mocnych żołądkach)


1. Piła (Saw)

Dwóch nie znających się mężczyzn, budzi się w nieznanym przez nich miejscu. Spanikowani, szukają drogi ucieczki i wyjaśnienia tego wszystkiego. Niestety nie mogą zrobić zbyt wiele, gdyż ich stopy są przymocowane na wielkie metalowe łańcuchy do ściekowych rur. Znajdują też piły, zbyt tępe by przeciąć łańcuchy, ale na tyle ostre by odciąć stopę… Rozpoczyna się gra.

Niektóre krwawe sceny:
- odcinanie nogi piłą
- masakrowanie głowy
- rozcinanie brzucha w poszukiwaniu klucza

Ocena brutalności: **


Piła II (2005)2. Piła 2 (Saw 2)

Jigsaw powrócił. Niewinne ofiary zamknięte w jednej celi ponownie będą zmuszone do wzięcia udziału w śmiertelnej grze. Od ich decyzji zależeć będzie, kto z uwięzionych przeżyje, a kto umrze. Dla tych, którzy ocaleją, nic już nie będzie takie, jak przedtem.

Niektóre krwawe sceny:
- spalenie żywcem
- postrzał w głowę
- uwięzienie dłoni pomiędzy żyletkami

 Ocena brutalności: **


Piła III (2006)

3. Piła 3 (Saw 3)

Jigsaw, mistrz makabry i autor napawających przerażeniem, skomplikowanych gier, po raz kolejny wymyka się sprawiedliwości i znika. Podczas gdy miejscy detektywi z trudem próbują go namierzyć, doktor Lynn Denlon i Jeff nie wiedzą jeszcze, że to właśnie oni stali się ostatnimi pionkami na krwawej szachownicy Jigsawa, wspomaganego przez swą nową uczennicę Amandę.

Niektóre krwawe sceny:
- odrywanie łańcuchów przyczepionych do skóry
- rozerwanie klatki piersiowej
- wykręcanie kończyn o 360 stopni

Ocena brutalności: ***


4. Hostel

Paxton i Josh wspólnie z nowo poznanym Olim przemierzają Europę w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. Koledzy zostają oczarowani opowieściami nieznajomego podróżnika o idealnym dla amerykańskich poszukiwaczy przygód miejscu na Słowacji, pełnym wschodnioeuropejskich kobiet tak samo zdesperowanych, co pięknych. Przyjaciele szybko dają się skusić i po przyjeździe na miejsce z łatwością nawiązują bliższy kontakt z egzotycznymi pięknościami Nataly'ą i Svetlaną. Kobiety podstępem oddają ich w ręce okrutnych ludzi, którzy prowadzą brutalny biznes, w którym bogaci ludzie (oczywiście słono za to płacąc) mogą poznęcać się nad złapanymi turystami, mogą ich nawet zabić..

Niektóre krwawe sceny:
- wiercenie wiertarką w ciele
- odcinanie palców
- przypalanie palnikiem i odcinanie wiszącego oka

Ocena brutalności: ***


5. Turistas

Wakacje kilku młodych, podróżujących z plecakami turystów zmieniają się w koszmar, gdy w samym środku brazylijskiej dżungli psuje się ich autobus. Przyjaciele postanawiają nie tracić czasu i bawią się na rajskiej plaży, po szalonej nocy budzą się na plaży bez niczego, muszą szukać pomocy w nieznanym i obcym kraju. W dodatku czyhają na nich łowcy organów…

Niektóre krwawe sceny:
- wbicie w oko ostrego patyka
- wycinanie nerek i wątroby (dokładnie pokazane)
- odcięcie palców i zaszlachtowanie maczetą

Ocena brutalności: * 


Wzgórza mają oczy (2006)6. Wzgórza mają oczy (The Hills have eyes)

Remake filmu Wesa Craven'a z 1978r. opowiada historię amerykańskiej rodziny z przedmieścia, która wybrała się na wycieczkę po kraju. Jednakże kiedy ich przyczepa psuje się z niewiadomych powodów na środku pustyni w Nowym Meksyku, stają się łupem dla ludzi o potwornie zdeformowanym wyglądzie. Członkowie rodziny skazani są wyłącznie na siebie w tej nierównej walce o przeżycie.

Niektóre krwawe sceny:
- brutalny gwałt
- spalenie żywcem
- wyjadanie ludzkich organów

Ocena brutalności: **


7. Blady strach (Haute Tension)

Dwie przyjaciółki Marie i Alex jadą do rodziców jednej z nich, aby pouczyć się w spokoju. Jednak tego samego dnia do drzwi domu puka tajemniczy mężczyzna, który morduje rodzinę Alex, a ją samą porywa. Marie, chcąc ratować koleżankę wyrusza w pościg za mordercą. Czy zdąży ocalić Alex? A może to nie mężczyzny dziewczyna powinna się bać?

Niektóre krwawe sceny:
- podcięcie gardła
- pozbawienie ciała głowy
- uderzenie siekierą w klatkę piersiową

Ocena brutalności: **


8. Bękarty diabła (Devil's Rejects)

Rok 1978, 18 maja. Policja wraz z ludnością Ruggsville, skierowała się na podejrzaną farmę. Po udanym szturmie, w piwnicach, odnaleziono pamiętniki z opisami ponad 75 morderstw. Jednak nie wszyscy podejrzani zostali zabici lub zatrzymani. Dwójce z nich udało się umknąć, a trzeciego nie było wówczas na farmie. Rozpoczyna się pościg, trójka morderców będzie zostawiać po sobie tropy w postaci krwawych morderstw.

Niektóre krwawe sceny:
- postrzały
- zdarcie z mężczyzny skóry i następnie ubranie w nią jego żonę
- ciosy nożem

Ocena brutalności: **


9. Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek (Texas Chainsaw Massacre: The Beginning)

Dwaj przyjaciele, Dean i Eric, wybierają się ze swoimi dziewczynami, Bayley i Chrissie, na ostatnią wycieczkę przed wyjazdem do Wietnamu na odbycie służby wojskowej. Podczas miłej podróży dochodzi niestety do wypadku, po którym zjawia się lokalny szeryf, Hoyt. Cała czwórka zostaje zabrana przez psychopatycznego mordercę do domu na pustkowiu, w którym wychowywał się Leatherface.

Niektóre krwawe sceny:
- przecięcie piłą maszynową człowieka na pół
- zdarcie skóry z twarzy i wykonanie z niej maski
- poderżnięcie gardła
- połamanie kończyn wielkim młotem

Ocena brutalności: ***


10. W mroku zła (Broken)

Rozwódka Hope pewnego dnia budzi się w lesie w trumnie z zaszytą w brzuchu żyletką, dzięki której może się wydostać z opresji. Kiedy udaje jej się oswobodzić, zostaje uwięziona przez tajemniczego mężczyznę mieszkającego w szałasie, który poddaje ją wyrafinowanym torturom psychicznym i fizycznym. Hope przetrzymuje wszystkie upokorzenia, lecz wkrótce odkrywa, że najprawdopodobniej jej córka padła ofiarą porywacza i postanawia się zemścić...

Niektóre krwawe sceny:
- odcięcie języka
- otworzenie rany na brzuchu i poszukiwanie we własnych wnętrznościach żyletki
- złamanie nogi
- wielokrotne uderzanie metalowym prętem w głowę

Ocena brutalności: ***

 

AUTOR: DEJW