NAWIEDZONE MIEJSCA - ZAMEK GLAMIS

         Lokalizacja: Szkocja, hrabstwo Angus                                                                                                             .
                        

.                                                                                  Właściciel Domu: Rezydencja Rodziny Królewskiej Wielkiej Brytanii

Historia: Budowla uważana za jeden z najbardziej okazałych zamków Szkocji, jak i również za najbardziej nawiedzony w tym kraju. Jest to posiadłość królewska. Najstarsza część budowli - wieża służąca za domek myśliwski pochodzi z XI w. W wieku XIV zamek przejął John Lyon, a w XVII został znacznie przebudowany i obecnie liczy pięć pięter. Ciekawostką jest fakt, że to w tej królewskiej posiadłości William Shakespeare umieścił scenę mordu króla ze swojej tragedii „Makbeta”. Jak na tradycyjny szkocki zamek przystało Glamis ma masę legend i pozaziemskich mieszkańców. Najbardziej tajemnicza z opowieści mówi o sekretnej komnacie prawdopodobnie ukrytej w kryptach, której jednak jeszcze nie odnaleziono. Jednym z dwóch najbardziej znanych duchów tego zamku jest zjawa Earl'a Beardie'go - lorda, który pewnego razu przybył w odwiedziny do zamku i po tym jak przegrał w karty z właścicielem, wściekły wracając do swojej komnaty powiedział, że mógłby zagrać z samym diabłem. Podobno diabeł rzeczywiście odwiedził go i wygrał w karty jego duszę. Teraz jak mówią legendy jego duch nie mogący zaznać spokoju odwiedza pokój w którym rozegrał swoją najgorszą partię za życia. Inną zjawą jest duch tzw. Szarej Damy, która tak naprawdę nazywała się Janet Douglas i była żoną szóstego Lorda Glamis. Po śmierci swojego męża pasierb jej brata, który za młodych lat był przez niego więziony oskarżył ją o używanie czarnej magii, za co została spalona na stosie. Podobno teraz przychodzi do zamkowej kaplicy, modli się przed ołtarzem, by następnie usiąść w tylnej ławce. Zamek jest dostępny dla zwiedzających w tym roku od 15 marca jak podaje oficjalny serwis obiektu. Cała posiadłość zbudowana jest na planie kształtu litery „L”, a dookoła niej roztaczają się przepiękne ogrody.
 

  

  

GALERIA: http://www.glamis-castle.co.uk

AUTOR: KUBICZKEN