NAWIEDZONE MIEJSCA - QUEEN MARY

         Lokalizacja: Long Beach, Kalifornia, USA                                                                                                             .
                        

Historia:  Queen Mary - luksusowy, brytyjski transatlantyk. Zbudowany w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Do dziś obrósł w legendy. Do roku 1967 r. służył jako liniowiec turystyczny, a w czasie II Wojny Światowej jako transportowiec pod nazwą „The Gray Ghost” (tłum. Szary Duch). Jako ciekawostkę podam fakt, że za jego zatopienie wyznaczono nagrodę 250 000 $. Dziś Queen Mary jest pływającym hotelem cumującym w Long Beach w Kalifornii, znanym jako jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc na świecie (krążą legendy, że na pokładzie statku straszy 150 duchów!).

Jednym ze sławniejszych miejsc na liniowcu jest nawiedzony basen  pierwszej klasy - zamontowano na nim nawet specjalną kamerę obserwującą, która działa przez cały dzień i noc. Przekaz można oglądać także w internecie. W jego pobliżu zobaczyć można podobno duchy staromodnie ubranych kobiet, ale najsławniejszą zjawą tej sekcji jest mała dziewczynka o imieniu Jackie. Kilka relacji opowiada także o podwodnej śrubie, gdzie pojawia się i znika starszy mężczyzna. Innym popularnym na statku miejscem jest luksusowa kabina, w której przebywał Winston Churchill. Podobno można poczuć tam zapach palonych cygar. Do znanych miejsc należą również: bawialnia dzieci, wodoszczelne drzwi nr 13,  dziób,  oraz damskie przebieralnie i wiele innych. Queen Mary to miejsce, w którym zdobycze technologii  często odmawiają posłuszeństwa, co zapewne jest konsekwencją występowania duchów. Niestety statek wykorzystywany jest według mnie za bardzo komercyjnie. Podczas wycieczek opowieściom przewodników towarzyszą liczne efekty specjalne, które zapewne niszczą klimat tego miejsca i burzą spokój wiecznych mieszkańców.

Przykład luksusowej Queen Mary pokazuje jak różnego rodzaju miejsca mogą być nawiedzone, oraz jak bardzo stają się przez to sławne. Myślę, że warto zastanowić się nad sensem wykorzystywania ich jako tanią rozrywkę. Sądzę, że miejsca takie jak ten statek, powinno traktować się z należną im czcią, pamiętając o ich historii i ludziach którzy kiedyś w nich cierpieli…

  
 

AUTOR: KUBICZKEN