OPOWIEŚCI Z KRYPTY

Lata 50-te. Na światło dzienne wychodzą komiksy Tales from the Crypt. Nikt pewnie nie przeczuwał, że wkrótce zdobędą tak olbrzymią popularność. I tak też się stało. Komiksy sprzedawały się świetnie na całym świecie. Już w latach 70-tych powstały dwa filmy wzorujące się na tym ciekawym pomyśle. Widzom najprawdopodobniej przypadły do gustu. Nagle jakby świat odpoczął od tej serii, ale cały czas jej wierni fani czekali na przełom.

Nastąpił on w 1989. Wtedy to, pojawił się niewiarygodnie popularny do dziś serial  "Opowieści z krypty". W każdym odcinku spotykaliśmy niesamowitego Strażnika Krypty ( w tej roli wspaniały John Kassir, jego śmiech pamiętają już chyba wszyscy). Opowiadał nam przerażającą historię, pełną czarnego humoru, seksu, gore i różnych psychodelicznych scen. Każdy odcinek posiadał morał, czasami przerażający, ale ostrzegający nas przed naszym postępowaniem. Często w odcinkach pojawiały się różne gwiazdy. Byli tam między innymi: Whoopi Goldberg, Arnold Schwarzeneger. Serial przyciągał nas przed telewizory i zachwycał przez siedem długich lat. Bowiem w 1996 roku seria zakończyła się, kończąc na 93 odcinkach.

Oprócz serialu mogliśmy oglądać również filmy pełnometrażowe, w których również nasz kochany Strażnik Krypty raczył nas długą historią. Ta także miała w sobie wszystkie elementy jakie mogliśmy podziwiać w serialu. Mogliśmy zobaczyć  "Rycerza Złych Mocy". W filmie tym twórcy uraczyli nas bardzo ciekawą historią z zabarwieniem religijnym, o demonach i o niezwykłym kluczu. Po "Rycerzu" mogliśmy obejrzeć "Orgię Krwi". Była to historia z bardzo dużym morałem, opowiadająca o wampirach i o błędach młodych ludzi. Niestety ten film okazał się słabszy od "Rycerza Złych Mocy".

Oprócz tych filmów pod wpływem popularności serialu powstała też wersja dla dzieci, oczywiście animowana. Była bardziej łagodna, ale również i tam opowieści przyprawiały o gęsią skórkę. Czy to koniec popularności tej serii. Zdaje się, że nie. Jej wierni fani wciąż żyją z nadzieją, że może jeszcze kiedyś zobaczą swoje ulubione opowieści i sympatycznego Strażnika Krypty. W 2001 roku powstał film "Rytuał" noszący podtytuł "Tales from the Crypt Presents: Revelation". Jednak nie ma on nic wspólnego z naszymi Opowieściami.


AUTOR:
VIGGO