NUMB3RS (SEZON 1)  /  S E R I A L E  /  ARENA HORROR
   


EPISODE          [01]    [02]    [03]    [04]    [05]    [06]    [07]    [08]    [09]    [10]    [11]    [12]          EPISODE
 


W POZOSTAŁYCH ROLACH: Navi Rawat, Marcus Chait, Victor Raider-Wexler, Michole Briana White, Geoffrey Rivas

 


 

 
 
 
 
 
 

Wszyscy codziennie używamy matematyki.
By przewidzieć pogodę, by wyznaczyć czas, by operować pieniędzmi. Używamy jej też do analizy przestępstw. By odkryć schemat, by przewidzieć zachowanie. Wykorzystując liczby możemy rozwikłać najtrudniejsze znane nam zagadki.
6 napadów rabunkowych, 3 morderstwa 1230 dolarów, 1 artysta
Dwóch facetów z bronią automatyczną i potrójne zabójstwo. Obrabowali sześć sklepów w mniej niż pół godziny. Więc dobrze wiedzieli, co gdzie jest. Napadli na sklep obuwniczy, muzyczny, jubilera i elektroniczny. Ominęli bank oraz kasę czekową. To zdjęcia z kamery u jubilera, bardzo niskiej rozdzielczości. Kamery przemysłowe nie rejestrują więcej informacji, kiedy powiększamy obraz... Charlie dostarczył specjalny algorytm. Równanie matematyczne do komputerowej analizy informacji. Ekstrapoluje informacje bazując na sąsiednich pikselach. Faktycznie wyszukuje drobiazgi, znalazł coś interesującego na filmie. Kilka godzin przed napadem w każdym ze sklepów pojawia się dwóch nastolatków. Robią zakupy. Obaj biali, jeden kolczasty blondyn a drugi z kozią bródką. Płacą gotówką... W każdym nominale stosuje się inny tusz magnetyczny. Dzięki temu maszyny sortujące w bankach je rozróżniają. Nasi chłopcy są artystami ze starej szkoły. W Secret Service tak nazywamy tych fałszerzy. Pojawiali się okresowo w ciągu ostatnich 5 lat. Istotny jest tu nominał. Większość fałszerzy drukuje 50 i większe. To większe ryzyko. Większe nominały są dokładniej sprawdzane. Oni są konserwatywni i cierpliwi. Drukują tylko małe nominały, których sami nie wydają. Sprzedają je hurtowo. Za milion dostają 300-400 tysięcy. Zazwyczaj gangom albo innym organizacjom przestępczym. W jakiś sposób kopiują oryginał. Chris Miller odkrywa, że drukują fałszywe pieniądze, kradnie jakieś. Razem z bratem idą na zakupy. Źli goście ich znajdują, zabijają a potem rabują te sklepy. Są dokładni i bezwzględni. Spiralne wzory na banknotach opierają się na technice nazywanej guilloche. To jest niczym koło w kole. Wzór stworzony poprzez mnożenie nachodzących na siebie sinusoidy.
Ten sam, którego używał Faberge do swoich sławnych jajek. *Wyobraź sobie, że ten artysta jest niczym biegacz na plaży. Po śladach stóp, jakie zostawia, łatwo możemy określić Prędkość, odległość od wody, przebytą drogę... Tak samo jest z tymi fałszywymi banknotami. Pierwszy artysta próbuje kopiować oryginał... Jak drugi biegacz... Który próbuje biec dokładnie po śladach pierwszego co nie jest możliwe. Nawet, jeśli bardzo się stara to pozostawi po sobie ślady. Inna wielkość stopy, inny krok |to właśnie ty widzisz jako fałszerstwo. Kiedy trzeci biegacz próbuje dopasować ślady, też zostawi po sobie trop. Te dwa sfałszowane banknoty mają dwa inne ślady... Stąd nowy artysta.

AUTOR: REQUIEM