NUMB3RS (SEZON 1)  /  S E R I A L E  /  ARENA HORROR
   


EPISODE          [01]    [02]    [03]    [04]    [05]    [06]    [07]    [08]    [09]    [10]    [11]    [12]          EPISODE
 


W POZOSTAŁYCH ROLACH: Navi Rawat, Jayne Taini, Don Fischer, Franc Ross, Lou Diamond Phillips

 


 

 
 
 
 
 
 

Wszyscy codziennie używamy matematyki.
By przewidzieć pogodę, by wyznaczyć czas, by operować pieniędzmi. Używamy jej też do analizy przestępstw. By odkryć schemat, by przewidzieć zachowanie. Wykorzystując liczby możemy rozwikłać najtrudniejsze znane nam zagadki.
1 snajper 3 karabiny 4 zamachy 4 ofiary
Te liczby - rozmiar rany, kąt wejścia... Ułożenie ciała... Dzięki nim wiemy, co trzeba. Trajektorie balistyczne są całkiem proste. Są wynikiem jedynie dwóch sił. Działającej pionowo grawitacji i poziomo - prędkości. Obliczenie toru lotu z precyzją, wymaga uwzględnienia wielu zmiennych. Kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wilgotność. Nachylenie broni, gęstość pocisku. Wyznaczyłem przybliżoną trajektorię na podstawie kąta uderzenia, prędkości i kierunku wiatru. Jeden strzał z karabinu średniego kalibru z odległości 180 i więcej metrów. Ofiary za to nie mają wiele wspólnego. Agent nieruchomości, gospodyni domowa, student i listonosz. Różnią się miejsca, pory dnia, wszystko... Badania balistyczne potwierdzają, że te cztery kule pochodzą z czterech różnych karabinów. Cztery strzały, cztery ofiary. Tego typu umiejętności sugerują wojskową przeszłość. To, co sugerują, to, że zna swoje granice na tyle dobrze, by ich nie przekroczyć. Okazuje się, że przyspieszenia kul tego samego kalibru znacznie się różnią w zależności od producenta. *Pomyślcie o osiedlu, gdzie wszystkie domy pomalowane są na biało. Pewnego dnia ktoś stwierdza, żeby pomalować swój dom na niebiesko. Następnego dnia jego sąsiad zobaczył ten kolor i mówi "Podoba mi się, pomaluję swój dom na niebiesko". Załóżmy, że to wpływa na następne dwie osoby, za każdym razem. Nawet, jeśli ludzie mają dość niebieskiego i przemalują swe domy na biało, moda na niebieski będzie się dalej rozprzestrzeniać. I mamy epidemię domów malowanych na niebiesko szybciej, niż są przemalowywane na biało.* Wayne Osborne chce zabić nowego narzeczonego swojej byłej żony, tydzień wcześniej zadźgałby go, potrącił samochodem... Ale ogląda wiadomości. Widzi, że ludzie giną od strzałów z myśliwskiej broni. A ponieważ nie złapano zabójcy, stwierdza, że to dobry pomysł. Każdy atak to większa sensacja, wpływa na większą ilość ludzi. A każdy z nich ma taki karabin, potrzebują tylko impulsu.

AUTOR: REQUIEM