A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

BARKER CLIVE

 

Clive Barker urodził się 5 października 1952 roku w Liverpoolu. W wieku 21 lat porzucił edukację na Liverpool University by przenieść się do Londynu i założyć własną trupę teatralną. To właśnie z nią nakręcił pierwszy swój studyjny film pod tytułem Salome&Forbidden, w którym możemy ujrzeć po raz pierwszy  Douga Bradley’a, który z czasem stał się ważną ikoną grozy, postać Pinheada (Hellraiser). W 1984 Clive debiutował w swoim kraju trzema tomami opowiadań grozy „Księgi Krwi” (Books of blood), które jednak nie przypadły do gustu tamtejszym krytykom, dopiero w Ameryce jego teksty maiły bardziej pozytywny oddźwięk. Po mocnej dawce splatter punku w „Books of blood” w 1985r przyszła kolej na Potępieńczą Grę(The Demnation Game), powieść równie oryginalną jak  brutalną. Autor w swej książce zawarł wszystko co najlepsze w horrorze. Barwne, nie papierowe postaci, niepowtarzalny nastrój oraz ciekawy motyw zaprzedania swej duszy diabłu. Clive w tej powieści stworzył oryginalny czarny charakter Breer’a. Zombie który ma świadomość, jest miły, posłuszny i kieruje się uczuciami. To dosyć nowatorski chwyt co do zombiaków w odróżnieniu do wciąż powielanego przez kino pewnego archetypu owych postaci.

Powrót z piekieł (Hellraiser), nowelka która stanowiła prototyp dla scenariusza o tym samym tytule. Hellraiser z 1987 r. był przełomem w Brytyjskim kinie grozy, krytycy jak i fani docenili film, określając go z czasem  mianem klasyka. Wcześniejsze produkcje filmowe na podstawie opowiadań Barkera jak Underworld czy Rawhead Rex nie miały tego szczęścia co Hellraiser i nie przykuły na sobie większej uwagi odbiorców. Filmy te pomijając kiepskie efekty specjalne i słabego reżysera bardziej skłaniały do śmiechu niż do strachu. Lata 90 przyniosły dla Liverpoolczyka sporą sławę za sprawą ekranizacji jego wyśmienitego opowiadania (The Forbidden)  przez Bernarda Rosse pdt. Candyman. Również Nightbreed, którym reżyserią zajął  się sam Barker odniósł nie mały sukces. Clive prócz wkładu w kinematografię grozy i literaturę, jest szalenie utalentowanym malarzem jak i również scenarzystą gier komputerowych (Undying, Jerycho). Mistrz makabry zadziwił nas swoją spokojniejszą i bardziej bajeczną naturą, tworząc dla tych najmłodszych, a propos projektu „Abarat”.  Dzięki pięknie ilustrowanej własnymi obrazami, sagi o przygodach Candy Quackenbush, autor potwierdził, że oprócz wywoływania dreszczy na plecach potrafi także zaczarować serce swoich najmłodszych czytelników. Rok 2007 przyniósł fanom  najnowszą książka Barkera, pdt. Historia Pana B. Powieść opowiada o losach małego demona, któremu przychodzi żyć na ziemi wśród średniowiecznej społeczności. W swej książce, autor sprawnie posługuje się w sugestywny sposób nietypową narracją, bo przemawia do nas tym razem sam demon zaklęty w owej książce.

W tym roku będziemy mogli obejrzeć najnowszy twór opierający się na jednym z najlepszych opowiadań autora, pod tytułem „Nocny Pociąg z Mięsem”, w reżyserii Ryuhei Kitamura, oraz scenariuszem Jaffa Buhlera. Cały obraz miał pewne problemy  za oceanem za sprawą wytwórni Lionsgate, której najwyraźniej nie zależało by film został wyświetlony w większej ilości kin. Na szczęście Polscy fani, będą mogli spokojnie już w noc Halloween udać się w przerażającą podróż jakiej jeszcze w życiu niemieli.

Clive ma jeszcze sporo pomysłów do zrealizowania. Pozostaje nam  czekać na kontynuację „Galilee” oraz dalszą część Abaratu. Z kolei co się tyczy kina, twórcy ”Midnight Meat Train” pracują nad przeniesieniem dalszych opowiadań angielskiego mistrza makabry na ekran.

Prezentuję poniżej pełną bibliografię oraz filmografię autora:
- Księgi Krwi (1984-1986)
- Potępieńcza Gra (1985)
- Powrót z piekła (1986)
- Cabal: Nocne plemię (1987)
- Kobierzec (1987)
- Wielkie Sekretne Widowisko (1989): Otwierająca Trylogię Sztuki
- Imajica (1991)
- The Thief of Always (1992)
- Everwille: (2 część trylogi Sztuki)
- Incarnations (1995-zbiór sztuk teatralnych)
- Sacrament (1996)
- Forms Of Heaven (1996)
- Galilee (1998)
- Wąwóz Kamiennego Serca (2001)
- Abarat (2002)
- Abarat - Dni Magii, Noce Wojny (200
- Mister B. Gone(2007)

 

 
         
     

AUTOR: VANDAL