:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Neve

NAZWISKO:
Campbell

DATA URODZENIA:
03.10.1973

MIEJSCE URODZENIA:
Guelph, Ontario, Kanada

ZAWÓD:
Aktorka, Producentka, Scenarzystka

ZNAK ZODIAKU:
Waga

WYKSZTAŁCENIA:
szkoła średnia

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

NEVE CAMPBELL

 

Neve Campbell pochodzi z rodziny o teatralnej tradycji. Jej dziadkowie prowadzili teatr w Amsterdamie, a matka jest aktorką. Ojciec z kolei jest nauczycielem gry aktorskiej a Neve uczyła się aktorstwa w tej samej szkole w której wykładał. Jako mała dziewczynka uczęszczała na zajęcia baletowe. Później tańczyła w National Ballet School of Canada. Występowała w przedstawieniach: "Dziadek do orzechów", "Śpiąca królewna" i "Upiór w operze". W wieku 14 lat doznała dotkliwej kontuzji, która na zawsze pozbawiła ja marzeń o karierze primadonny.

Jest aktorką i tancerką, występuje w teatrze (m.in. "Upiór w operze" w reżyserii Harolda Prince'a, balety "Dziadek do orzechów" i "Śpiąca królewna"), telewizji (popularny serial "Ich pięcioro", filmy "The Canterville Ghost" wg Oscara Wilde'a i "I Know My Son is Alive"). Filmy kinowe z jej udziałem to: "Klub 54", "Szkoła czarownic", "Barre" oraz "Krzyk", "Krzyk 2", "Krzyk 3", "Dzikie żądze". Użyczyła także głosu jednej z postaci w oryginalnej wersji językowej animowanego filmu "Simba's Pride", zrealizowanego z myślą o rynku video dalszego ciągu słynnego "Króla lwa".

Neve Campbell pochodzi z aktorskiej rodziny. Jej rodzice oboje zajmowali się tą profesją a na dodatek poznali się właśnie na planie filmowym. Neve zadebiutowała na scenie w wieku 6. lat rolą w przedstawieniu "Dziadek do orzechów". To doświadczenie sprawiło, że zapragnęła zostać baletnicą. W wieku 9. lat została przyjęta do kanadyjskiego National Ballet, gdzie uczyła się sztuki baletu. Po pięciu latach, nie mogąc dać sobie rady z wyczerpującymi ćwiczeniami i surowym trybem życia opuściła mury uczelni przyrzekając sobie, że już więcej nie wróci do tej profesji. Życie jednak chciało inaczej. Wkrótce otrzymała bardzo obiecującą propozycję wystąpienia w kanadyjskiej wersji "Upiora w operze" Andrew Lloyd Webera. Campbell zgodziła się i jako najmłodsza członkini grupy przez dwa lata grała w spektaklu. Zyskała tym sporą popularność i otrzymała pierwsze propozycje zagrania ról filmowych. Jej debiut na dużym ekranie to film "Pain Cans", który cieszył się w Kanadzie dużą popularnością. Aktorka zwróciła na siebie uwagę amerykańskich producentów, którzy zaangażowali ją do roli w serialu "Ich pięcioro". To był strzał w dziesiątkę. Film, który stał się jednym z najpopularniejszych w historii telewizji, uczynił z Neve Campbell gwiazdę. W 1996 r. zadebiutowała ona w amerykańskim filmie kinowym "Szkoła czarownic", który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Następny film "Krzyk" uczynił z aktorki gwiazdę. Cieszył się on tak dużą popularnością, że w krótkim czasie nakręcono jeszcze dwie części a cała seria została uznana za najbardziej dochodową w historii horrorów.


:: CIEKAWOSTKI ::


*  Musiała odrzucić rolę w "Hazardzistach" (1998), bo miała już zakontraktowany udział w "Krzyku 2" (1997).

* Ma 166 cm wzrostu.

* Ma dwóch braci: Alexa i Christiana, którzy także są aktorami.

* W kontraktach ma zastrzeżone, że nie wystąpi w filmie nago, jednak w filmie "When Will I Be Loved" (2004) wystąpiła nago. Był to jej pierwszy film, gdzie pokazała się nago.

* Neve to panieńskie nazwisko matki aktorki.

* W 1998 i 2000 znalazła się w gronie 50 najpiękniejszych osób wybieranych przez magazyn "People".

* Odrzuciła rolę w filmie "Armageddon" (1998), ponieważ miała zdjęcia do serialu "Ich pięcioro".

* Neve to środkowe imię jej matki

* Neve pochodzi z rodziny o teatralnej tradycji. Dziadkowie prowadzili teatr w Amsterdamie. Matka Neve jest aktorką. Campbell uczyła się w szkole Lorne Park, w której pracował jej ojciec - nauczyciel gry aktorskiej.

* Neve odrzuciła propozycje zagrania w czwartej części Krzyku.

* Wygrała rywalizację z Melanie Lynskey o rolę Sidney w filmie "Krzyk".

* Neve to włoskie słowo oznaczające "śnieg".


:: NAGRODY I NOMINACJE ::


2000:   Krzyk 3 (nominacja) MTV Movie Award najlepsza aktorka

1999:   Dzikie żądze (nominacja) MTV Movie Award najlepszy pocałunek

1998:   Podrywacz Nagroda Główna najlepsza aktorka komediowa FF-Toronto

1998:   Krzyk 2 Nagroda Główna MTV Movie Award najlepsza aktorka

1998:   Krzyk 2 (nominacja) Saturn najlepsza aktorka

1997:   Krzyk Nagroda Główna Saturn najlepsza aktorka

1997:   Krzyk (nominacja) MTV Movie
 

 
         
     

MATERIAŁY ZEBRALI: MAWET & REQUIEM

 
 

* WSZYSTKIE  MATERIAŁY ZOSTAŁY ZNALEZIONE W INTERNECIE I UMIESZCZONE NA STRONIE

 
 


HORRORY Z JEJ UDZIAŁEM:

2000:  Behind the Scream jako ona sama

2000:  Conjuring 'The Craft'

2000:  Panic

2000:  Scream 3

1998:  Wild Things

1997:  Scream 2

1996:  Scream

1996:  Craft, The

1994:  Dark, The


:: GOŚCINNIE ::

1992-1996:
     Are You Afraid of the Dark?