A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

CHANEY LON

 

IMIĘ:
Lon
NAZWISKO:
Chaney
DATA URODZENIA:
1883
MIEJSCE URODZENIA:
???

HORRORY Z  JEGO UDZIAŁEM:
::1941::
The Wolf-Man
::1927::
London After Midnight
::1925::
The Phanotm of the Opera
The Unholy Tree
The Monster

::1923::
The Hunchback of Notre Dame
 

 

"WELCOME TO MY NIGHTMARE, I HOPE YOU GONNA LIKE IT
I HOPE YOU GONNA FEEL
, THAT YOU BELONG
"

Słowa piosenki Alice Cooper’a "Welcome to my Nightmare". Powinny w pełni oddawać to, co chcemy zaprezentować na tej stronie 'Areny Horror'. Mamy nadzieje, że poczujesz się tu jak w domu.

"The, Man Of Thousand Facaes" Człowiek o tysiącu twarzy właśnie ten przydomek przylgnął do Lon’a na całe życie niekiedy tylko dzięki niemu był rozpoznawany. Człowiek o tysiącu twarzy zyskał swój pseudonim, dlatego, iż sam przygotowywał swoje wszystkie charakteryzacje i każda z nich była znakomita. Dlatego nie bez powodu Chaney szybko zyskał status mistrza charakteryzacji i Hollywoodzkiego mistrza tajemnicy. Charakteryzacje Mistrza musiały wyrażać naprawdę sporo ich ekspresja w porównaniu z grą Chaney’a tworzyły wielkie obrazy. Musiało tak być gdyż Człowiek o tysiącu twarzy był gwiazdą filmów niemych, niemych horrorów z lat 20-stych. Mimo braku dźwięku filmy z Chaneyem były zawsze wielkie a to, dlatego, że był on uzdolnionym aktorem z pasją i niezwykłymi zdolnościami pantomimy, co w filmach niemych była bardzo potrzebna. Dzięki temu stał się legendarnym uznanym za jednego z ojców horrorów a na pewno ojcem chrzestnym wszystkich charakteryzatorów. Jego gwiazda nadal świeci i nigdy nie zgaśnie.

Lon Chaney (1883-1930) był amerykańskim aktorem filmów niemych i tylko takich, wprawdzie istnieje udźwiękowiona wersja "Upiora z Opery", lecz nie widzimy, aby Chaney wypowiadał swoje kwestię-zawsze widać tylko jego cień. Aktor odnosił się z dystansem do udźwiękowionych produkcji twierdził, iż zabijają one kino i niszczą przekaz aktorów, dziś wiemy jak bardzo się mylił. Lecz tę pomyłkę można Mistrzowi wybaczyć gdyż w świecie niemych filmów-horrorów- nie miał sobie równych, za każdym razem widzieliśmy go w innej upiornej masce własnej produkcji. Lon Chaney lubił grać ludzi okaleczonych, bez kończyn rannych czy też upośledzonych, potrafił czołgać się po ziemi z grymasem bólu i zawsze wyglądał przerażająco autentycznie. Bez wątpienia Lon Chaney był największą gwiazdą niemych lat Hollywoodu, czy również niemej Europy? Musicie ocenić sami.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY