A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

CHANEY LON JUNIOR

 

IMIĘ:
Lon Junior
NAZWISKO:
Chaney
DATA URODZENIA:
10.02.1906

MIEJSCE URODZENIA:
Oklahoma City, Oklahoma, USA

HORRORY Z  JEGO UDZIAŁEM:
::1948::
Abbott and Costello meet Frankenstei
::1945::
House of Dracula
::1944::
The Mummy's Curse
The Mummy's Ghost
House of Frankenstein
::1943::
Son of Dracula
Frankenstein meets the Wolf Man

::1942::
Ghost of Frankenstein
The Mummy's Tomb

::1941::

The Wolf Man

 

Sławny syn sławnego ojca. W gruncie rzeczy „Człowiek o tysiącu twarzy”, nigdy nie chciał aby jego syn został aktorem wolał dla niego bardziej „pewny” zawód. Lecz młody Chaney, który od małego przypatrywał się grze swojego ojca zakochał się w aktorstwie-zakochał się w horrorach. I tak oto syn zdołał dogonić sławnego ojca i stać się taką samą gwiazdą  tylko w innej kategorii filmów. Chaney Jr grał już w udźwiękowionych produkcjach Hollywoodu a głównie w filmach potentata horrorów Universalu.

Chaney urodził się 10 lutego 1906 roku, zmarł 21 lipca 1973. Aktor znany jest głównie z roli człowieka wilka z filmu „Wolf Man”. „Wilkołak” powstał w 1941 roku i od razu stał się filmem kultowym stawianym obok „Draculi” czy „Frankensteina”. Chaney Jr tak jego ojciec lubił charakteryzacje i również miała kilka twarzy w swojej filmowej karierze.

A propos wielu twarzy aktora, Lon Chaney Jr jako jedyny tak pamiętny aktor wcielił się w każdą kultową postać tamtych czasów. Możemy podziwiać go w roli potwora Frankensteina w filmie „Ghost of Frankenstein”, zagrał mumie imieniem Kharis w horrorze „The Mummy’s Tomb” nie obca jest mu także rola wampira Draculi w obrazie „Son of Dracula” no i oczywiście jego debiutancka rola wilkołaka w filmie „Wolf Man”.

Doskonale więc widać, iż Lon Chaney Junior dumnie kontynuował dzieło swego ojca, „Człowiek o tysiącu twarzy”, poprzez swego syna, nadal dumnie kroczył przez świat grozy, strachu i tajemniczości. Co możemy zawdzięczać temu aktorowi na pewno wkład w rozwój kina grozy, który w tamtych czasach był naprawdę ogromny.

Lon Chaney Jr w przeciwieństwie do swego ojca był zachwycony dźwiękiem w filmie, twierdził, iż jest on naprawdę potrzebny w budowaniu całego napięcia oraz umożliwiał niejako widzowi przygotowanie się do mocniejszej sceny lub czegoś o wiele straszniejszego.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY