A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

JAMIE LEE CURTIS

 

IMIĘ:
Jamie
NAZWISKO:
Curtis
DATA URODZENIA:
  22.11.1958
MIEJSCE URODZENIA:
Los Angeles, Kalifornia, USA

 

Pochodzi z rodziny o aktorskich tradycjach. Zarówno jej ojciec, Tony Curtis, jak i matka, Janet Leigh byli aktorami. Jej rodzice rozstali się, gdy Jamie była kilkuletnim dzieckiem. Po rozwodzie rodziców małą Jamie zajęła się matka, która powtórnie wszysła za mąż za bankiera Boba Brandta. Dziecińswto spędziła w Los Angeles. Ukończyła ekskluzywną szkołę Choate School, a następnie udała się na studia prawnicze. Tam występowała na deskach teatru uniwerysteckiego. Później udało się jej dostać kilka epizodycznych ról w popularnych wówczas serialach: "Aniołkach Charliego" i "Columbo". Po tym jak zagrała drugoplanową rolę w słabym serialu "Operation Petticoat" dostała swoją pierwszą rolę na dużym ekranie. Zagrała w horrorze Johna Carpentera "Halloween" (1978), gdzie wcieliła się w posatć 20 letniej uczennicy prześladowanej przez maniakalnego mordercę. Porzuciła dalsze studia, aby realizować się w zawodzie aktorki. Carpenter zaproponował jej kolejną rolę w horrorze "Mgła" (1980). Później posypały się rolę w kolejnych horrorach w "Balu maturalnym" (1979) Paula Lyncha i "Halloween II" (1981) Ricka Rosenthala.
 

 

Zyskała miano "królowej horroru" i wydawało się, że zostanie na trwałe przypisana wyłącznie do jednego gatunku filmowego. Curtis nie dała się jednak zaszufladkować. W 1983 roku zagrała w romantycznej opowieści "Love Letters" oraz w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc", gdzie odtwarzała prostytutkę o złotym sercu. Ten drugi film z udziałem Eddie Murphy'iego i Dana Aykroyda okazał się hitem kasowym. Kolejne filmy z jej udziałem nie były już tak udane i warte zobaczenia, to jednak gra aktorki zawsze była warta oglądnięcia. Ta sytuacja miała miejsce do 1988 roku. Wtedy bowiem Jamie Lee Curtis stała się gwiazdą pierwszego formatu. Zagrała ona w komedii "Rybce zwanej Wandą" Charlesa Crichtona. W latach 1989-1992 występowała w komediowym serialu dla telewizji ABC "Antyhing but Love", gdzie stworzyła duet razem z Richardem Lewisem. Serial ten przyniósł jej Złotego Globa. W 1991 roku ponowownie świetnie została przyjęta jej rola w "Mojej dziewczynie". Film odniósł spory sukces komercyjny, więc w 1994 roku producenci postanowili nakręcić drugą część filmu. Za sensacyjny film "Prawdziwe kłamstwa" (1994), gdzie partnerowała Arnoldowi Schwarzeneggerowi otrzymała drugiego Złotego Globa oraz American Comedy Award. W 1997 roku zagrała ponownie z aktorami (Kevin Kline, John Cleese i Miechael Palin), z którymi występowała w "Ryce zwanej Wandą" w komedii "Lemur zwany Rollo", a w 1999 roku powróciła do horrorów, występując w "Halloween dwadzieścia lat później". Za film ten została wyróżniona nominacją do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmów Science Fiction, Grozy i Fantasy. Rok 2000 był bardzo pracowity dla Curtis. Wystąpiła w trzech dobrych filmach: "Trafiona zatopiona", "Zdrowie taty" i "Krawiec z Panamy". Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę rolą w klasycznym już dziś horrorze z 1978 r., Halloween. Niedawno zresztą wystąpiła w jego kontynuacji - Halloween: 20 lat później.

Z Arnoldem Schwarzeneggerem zagrała Prawdziwych kłamstwach. Za rolę w tym kasowym przeboju aktorka otrzymała Złoty Glob. Mogliśmy ją też oglądać w przebojowej komedii Nieoczekiwana zmiana miejsc, gdzie wystąpiła obok Eddie`go Murphy`ego i Dana Aykroyda. Ten film przyniósł jej nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za najlepszą rolę drugoplanową. Kompletując filmografię Jamie Lee Curtis, nie sposób nie wymienić jednej z najzabawniejszych komedii, czyli Rybki zwanej Wandą, w której aktorka wystąpiła obok Johna Cleese`a. Parę lat później Curtis i Cleese spotkali się znów, tym razem na planie komedii Lemur zwany Rollo. Wśród innych filmów z udziałem Curtis znajdują się m.in. Wirus, Wiecznie młody, Błękitna stal, Areszt domowy, Moja dziewczyna, Moja dziewczyna 2, Mother`s Boy oraz Love Letters.

Curtis wielokrotnie grała w filmach telewizyjnych. Wystąpiła m.in. w Anything but Love, za który otrzymała People`s Choice Award i Złoty Glob. Natomiast za rolę w filmie The Heidi Chronicles otrzymała nominacje do tej prestiżowej nagrody. Niedawno zagrała w Nicholas` Gift, filmie wyprodukowanym przez telewizję CBS. Za swoją kreację została wyróżniona nominacją do nagrody Emmy.

Jamie Lee Curtis nie tylko gra w filmach, ale również pisze książki dla dzieci. Jej ostatnia książka Today I Feel Silly and Other Moods That Make My Dad przez dziewięć tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów dziennika "The New York Times". Jej pierwsze książki, When I Was Little: A Four-Year Old`s Memoir of her Youth oraz Tell Me Again About the Night I Was Born sprzedały się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy każda. Zostały wydane również poza USA: w Anglii, Australii i siedmiu innych krajach

    >      W latach 80-tych była zaręczona z hollywoodzkim producentem Michaelem J. Rivą, wnukiem legendarnej aktorki Marlene Dietrich.

    >      Swojego przyszłego męża, Christophera Guesta, zobaczyła na okładce magazynu. Dała swój numer telefonu jego agentowi.

    >      Adoptowała dwoje dzieci: Annie (ur. w 1987) i Thomasa (ur. w 1996).

    >      Została baronową Lady Haden-Guest, po tym jak jej mąż odziedziczył tytuł barona w 1996 roku.

    >      W 1983 roku przez 9 miesięcy spotykała się z angielskim rockmanem Adamem Antem.

    >      Jej wymiary to: 86C-56-81.

    >      W 2000 roku uniwersytet Harvarda przyznał jej tytuł Kobiety Roku.

    >      3 września 1998 r. Jamie otrzymała swoją gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fam

Gwiazda filmowa, córka aktorów - Tony'ego Curtisa i Janet Leigh, słynąca głównie ze swoich ról w horrorach. Zadebiutowała w krwawym thrillerze "Halloween"(1978) Johna Carpentera. Wcześniej pojawiła się w telewizyjnej wersji

"Columbo"(1977) i odtwarzała niewielkie rólki w serialach telewizyjnych.

Początki jej kariery zdawały się wskazywać, iż zostanie na trwałe przypisana wyłącznie do jednego gatunku filmowego. Po występie we "Mgle", "Balu maturalnym" oraz "Terrorze w pociągu", (wszystkie z roku 1980), okrzyknięto ją "królową horrorów". Curtis nie dała się jednak łatwo zaszufladkować. W 1983. roku zagrała w romantycznej opowieści "Love Letters"(1983) oraz w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc", gdzie odtwarzała prostytutkę o złotym sercu. Ten ostatni film ujawnił jej talent komediowy, który w pełni wykorzystała dopiero w trakcie realizacji "Rybki zwanej Wandą"(1988). Swoje ekranowe emploi wzbogaciła dzięki udziałowi w "Mojej dziewczynie"(1991), oraz w "Chłopcach mamusi"(1993) i "Prawdziwych kłamstwach"(1994). W 1998 roku ponownie wcieliła się w postać z horroru-zagrała w trzeciej części krwawego szlagieru, "Halloween 20 lat póżniej" Carpentera.

Jest żoną aktora i reżysera, Christophera Guesta.
#  Była uzależniona od narkotyków.

# Ma 175 cm wzrostu.

# "Halloween 20 lat później" było jej pomysłem.

# Jej matką jest Janet Leigh.

# Jest siostrą atorki Kelly Curtis

# W latach 80-tych była zaręczona z J. Michael Riva, wnukiem legendarnej Marleny Dietrich.

# Członkini jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1992 roku.

# 3 września 1998 r. Jamie otrzymała swoją gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame.

# W 1976r. ukończyła prywatną szkołę Choate Rosemary Hall.

# Uczęszczała do University of the Pacific w Stockton, Kalifornia.

# Jej adoptowane dzieci: Annie ur. 1987 i Thomas ur. 1996.

# W 1996r. została Baronową.

# Miała zagrać w "Krzyku 3" w 2000r. ale odmówiła.

# Zagrała w teledysku grupy Aerosmith "Janie's got a gun".

# Jej ojcem jest Tony Curtis.
 

 

Nagrody i nominacje:
2004:   Zakręcony piątek (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w musicalu lub komedii

2004:   Zakręcony piątek (nominacja) Saturn najlepsza aktorka

1999:   Halloween - 20 lat później (nominacja) Saturn najlepsza aktorka

1998:   Dar życia (nominacja) Emmy wyróżniająca się rola w serialu lub filmie telewizyjnym

1996:   Pamiętniki Heidi (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w filmie telewizyjnym

1995:   Prawdziwe kłamstwa Złoty Glob najlepsza aktorka w musicalu lub komedii

1995:   Prawdziwe kłamstwa Saturn najlepsza aktorka

1995:   Prawdziwe kłamstwa (nominacja) MTV Movie Award najlepsza rola kobieca

1995:   Prawdziwe kłamstwa (nominacja) MTV Movie Award najlepszy pocałunek

1992:   Anything But Love (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w serialu komediowym

1990:   Anything But Love Złoty Glob najlepsza aktorka w serialu komediowym

1989:   Rybka zwana Wandą (nominacja) Złoty Glob najlepsza aktorka w musicalu lub komedii

1989:   Rybka zwana Wandą (nominacja) BAFTA najlepsza aktorka

1984:   Nieoczekiwana zmiana miejsc BAFTA najlepsza aktorka drugoplanowa

1981:   Terror w pociągu (nominacja) Saturn najlepsza aktorka

Reżyser:

1989-1992:     Anything But Love

Aktorzy:

2007:  Prawdziwe kłamstwa 2 (True Lies 2) jako Helen Tasker

2006:  One Part Sugar

2005:  Kid & I, The

2005:  Molly & Roni's Dance Party jako DJka

2004:  Scream Queens: The E! True Hollywood Story jako ona sama

2004:  Święta last minute (Christmas with the Kranks) jako Nora Krank

2003:  Zakręcony piątek (Freaky Friday) jako Tess Coleman

2003:  Halloween: A Cut Above the Rest jako ona sama

2003:  Something Fishy jako ona sama

2003:  A&E Biography: Janet Leigh jako ona sama

2002:  Halloween: Resurrected jako ona sama

2002:  Halloween: Resurrection jako Laurie Strode

2001:  A&E Biography: Tony Curtis - Tony of the Movies jako ona sama

2001:  Marlene Dietrich: Her Own Song jako Narrator (głos)

2001:  Rudolf czerwononosy renifer i wyspa zaginionych zabawek (Rudolph the Red-Nosed Reindeer and the Island of Misfit Toys (V)) jako Królowa Camilla (głos)

2001:  AFI's 100 Years, 100 Thrills: America's Most Heart-Pounding Movies jako ona sama

2001:  Zdrowie taty (Daddy and Them)

2001:  Krawiec z Panamy (Tailor of Panama, The) jako Louisa Pendel

2000:  Celebrity Profile: Jennifer Love Hewitt jako ona sama

2000:  Very Special Christmas from Washington, D.C., A jako ona sama

2000:  Trafiona zatopiona (Drowning Mona) jako Rona Mace

1999:  'Halloween' Unmasked 2000 jako ona sama

1999:  Virus: Ghost in the Machine jako ona sama

1999:  Epidemic Africa jako Narrator

1999:  Wirus (Virus) jako Kit Foster

1998:  Celebrity Profile: Jamie Lee Curtis jako ona sama

1998:  Unmasking the Horror jako ona sama

1998:  Hollywood Salutes Arnold Schwarzenegger: American Cinematheque Tribute, An jako ona sama

1998:  Halloween - 20 lat później (Halloween H20: 20 Years Later) jako Laurie Strode/Keri Tate

1998:  Amatorzy w konopiach (Homegrown) jako Sierra Kazan

1998:  Dar życia (Nicholas' Gift) jako Maggie Green

1997:  Directors: James Cameron jako ona sama

1997:  Lemur zwany Rollo (Fierce Creatures) jako Willa Weston

1996:  Areszt domowy (House Arrest) jako Janet Beindorf

1995:  Pamiętniki Heidi (Heidi Chronicles, The) jako Heidi Holland

1994:  All-Star 25th Birthday: Stars and Street Forever! jako ona sama

1994:  Prawdziwe kłamstwa (True Lies) jako Helen Tasker

1994:  Moja dziewczyna 2 (My Girl 2) jako Shelly Sultenfuss

1993:  Chłopcy mamusi (Mother's Boys) jako Jude Madigan

1992:  Spinal Tap Reunion: The 25th Anniversary London Sell-Out, A jako ona sama

1992:  Wiecznie młody (Forever Young) jako Claire

1991:  Moja dziewczyna (My Girl) jako Shelly DeVoto

1991:  Przyjaciele w Queens (Queens Logic) jako Grace

1990:  Help Save Planet Earth jako ona sama

1990:  Błękitna stal (Blue Steel) jako Megan Turner

1989-1992:     Anything But Love jako Hannah Miller (1989-1992)

1988:  Dominick i Eugene (Dominick and Eugene) jako Jennifer Reston

1988:  Rybka zwana Wandą (Fish Called Wanda, A) jako Wanda

1987:  Grace i Chuck (Amazing Grace and Chuck) jako Lynn Taylor

1987:  Zakochany mężczyzna (Un homme amoureux) jako Susan Elliott

1986:  Welcome Home

1986:  As Summers Die jako Whitsey Loftin

1985:  Annie Oakley

1985:  Być doskonałym (Perfect) jako Jessie

1984:  Przygody Buckaroo Banzai. Przez ósmy wymiar (Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension, The) jako Sandra Banzai - Buckaroo's Mother ( sceny usuniete z filmu przy montażu )

1984:  Grandview, U.S.A. jako Michelle Mike Cody

1984:  Love Letters jako Anna Winter

1983:  Nieoczekiwana zmiana miejsc (Trading Places) jako Ophelia

1982:  Callahan jako Bartlett,Rachel

1982:  Już wkrótce (Coming Soon) jako gra siebie

1982:  Money on the Side jako Michelle Jamison

1981:  She's in the Army Now jako Szeregowiec Rita Jennings

1981:  Gry na drodze (Roadgames) jako Pamela

1981:  Halloween 2 (Halloween II) jako Laurie Strode

1981:  Death of a Centerfold: The Dorothy Stratten Story jako Dorothy Stratten

1981:  Dziewczyny w mundurach (She's in the Army Now) jako Rita Jennings

1981:  Ucieczka z Nowego Jorku (Escape from New York) jako Początkowa narracja i głos komputera (głos)

1980:  Fear on Film: Inside 'Fog, The' jako ona sama

1980:  Mgła (Fog, The) jako Elizabeth Solley

1980:  Bal maturalny (Prom Night) jako Kim

1980:  Terror w pociągu (Terror Train) jako Alana

1978:  Halloween jako Laurie Strode

1977:  Operation Petticoat jako Porucznik Barbara Duran

1977:  Columbo: Bye-Bye Sky-High I.Q. Murder Case, The jako Kelnerka

Aktorzy (gościnnie):

1999:  Directors, The jako ona sama

1995-2004:     Drew Carey Show, The jako Sioux

1985-1988:     Tall Tales and Legends jako Annie Oakley

1977-1986:     Statek miłości (Love Boat, The) jako Linda

Aktorzy (zdjęcia archiwalne):

2005:  Lindsay Lohan: E! True Hollywood Story, The jako ona sama

2005:  Halloween: 25 Lat Terroru (Halloween: 25 Years of Terror) jako ona sama

2002:  Tales From the Mist: Inside The Fog jako ona sama

2001:  Straszydła (Boogeymen: The Killer Compilation) jako Laurie Strode

1984:  Terror in the Aisles jako Laurie Stroude

Niewymienieni w czołówce:

1996:  Ellen's Energy Adventure jako Dr. Judy Peterson

1982:  Halloween 3: Sezon czarownic (Halloween III: Season of the Witch) jako Telefonistka (głos)

         
         

AUTOR: REQUIEM