:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Milla

NAZWISKO:
Jovovich

DATA URODZENIA:
07.12.1975

MIEJSCE URODZENIA:
Kijów, Ukraina

ZAWÓD:
Aktorka, modelka, piosenkarka

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

MILLA JOVOVICH

 

Milla Jovovich urodziła się 7 grudnia 1975 roku w Kijowie na Ukrainie. Jest aktorką, modelką i piosenkarką.

Gdy miała 5 lat, jej rodzice - aktorka Galina Loginowa i lekarz pediatra Bogicz, wyemigrowali do USA. Najpierw zamieszkali w Sacramento, ale szybko przeprowadzili się do Los Angeles. Swoją karierę w showbusinessie Milla rozpoczęła jeszcze jako dziecko. Zaledwie w wieku 11 lat fotografował ją Richard Avedon. Była najmłodszą kobietą, której twarz umieszczono na okładce pisma "Mademoiselle". Wykorzystując chwilowy rozgłos Milla zaczęła chodzić na przesłuchania i jednocześnie pracowała jako modelka. W 1988 przeszła przez eliminacje do telewizyjnego filmu Disneya "Nocny pociąg do Kathmandu".

W 1991 zagrała w "Powrocie do Błękitnej Laguny" - sequelu do "Błękitnej Laguny" (1980). Prasa okrzyknęła ją nową Brooke Shields. W 1992 Milla wystąpiła obok Christiana Slatera w filmie "Kuffs", a rok później zagrała u Richarda Linklatera w "Oszołomieniu i zakłopotaniu". Po zakończeniu zdjęć wyjechała do Anglii, gdzie założyła swój własny zespół folkowy. W 1994 ukazał się jej pierwszy album "The Divine Comedy" ("Boska komedia"). Sama napisała do niego teksty, zagrała na gitarze i zaśpiewała. Nagrania zostały ciepło przyjęte zarówno przez krytykę, jak i środowisko aktorskie.

Milla Jovovich jest córką radzieckiej aktorki Galiny Loginowej i pediatry. W 1980 r. przyszła gwiazda przeniosła się wraz z rodziną do USA. Tam w wieku 9 lat rozpoczęła pracę modelki. Dwa lata później była już jedną z najbardziej wziętych modelek w Stanach i zarabiała 3500 dolarów dziennie. Dzięki staraniom jej fotografa Richarda Avedona Milla została najmłodszą modelką, której zdjęcie pojawiło się kiedykolwiek na okładce magazynu mody. W 1988 r. Jovovich zadebiutowała przed kamerami w telewizyjnym filmie "The Night Train to Kathmandu". Jako aktorka została jednak dostrzeżona dopiero po 3 latach po roli w obrazie "Powrót do błękitnej laguny". Niestety nie zebrała pochwalnych recenzji. Kolejne role również nie były sukcesami i w 1994 r. Jovovich postanowiła spróbować swoich sił w przemyśle muzycznym. Wydała płytę zatytułowaną "The Divine Comedy", która w przeciwieństwie do jej ról filmowych została oceniona bardzo wysoko i przyniosła jej sporą popularność. Prawdziwy zwrot w karierze artystycznej Jovovich nastąpił w 1997 r., kiedy wystąpiła w głośnym filmie Luca Bessona "Piąty element". Niemalże z dnia na dzień Milla stała się gwiazdą. Prasa rozpisywała się na temat jej romansu a potem ślubu z francuskim reżyserem a on sam mówił, że Jovovich jest najbardziej utalentowaną aktorką z jaką kiedykolwiek pracował. Artystka nie spoczęła jednak na laurach. Nadal grywa w filmach, ale planuje także nagrać nową płytę.

Aktorka swoje imię zawdzięcza słowom lekarza przyjmującego poród: "To najpiękniejsze dziecko jakie widziałem w tym MILLEnium". Pierwsze 5 lat swego życia spędziła głównie podróżując między domem w Rosji i Londynem, gdzie jej ojciec uczęszczał na studia medyczne. Później wraz z rodziną przeniosła się do Sacramento, w stanie Kalifornia. W Stanach Zjednoczonych ludzie nie byli do niej przychylnie nastawieni. Milla miała wielu wrogów. Kiedy miała 12 lat zagrała po raz pierwszy w filmie. Było to "Spotkanie dwóch księżyców" (1988 r.). Rozpoczęła również karierę modelki. Jako osiemnastolatka nagrała album "The Divine Comedy". Krytycy oczekiwali po niej kiepskiej muzyki pop, Milla jednak zaskoczyła wszystkich. Stworzyła wartościowe kompozycje z użyciem instrumentów z całego świata.

W 1997 roku zagrała w "Piątym elemencie" z Brucem Willisem, filmie Luca Bessona. To właśnie rola Leeloo przyniosła jej prawdziwą sławę. Milla Natasha Jovovich była jedynym dzieckiem aktorki Galliny Loginovej i lekarza Bogdanovitcha Jovovich. Przez pierwszych 5 lat zycia większość czasu spędziła na podróżowaniu pomiędzy Londynem (gdzie jej ojciec uczęszczał na studia medyczne) a jej domem w Rosji.

Gdy Milla skończyła 5 lat przeprowadziła sie z rodzicami do Sacramento w Kalifornii. Mała Milla po przeprowadzce do Stanów Zjednaczonych była zrażona do amerykańskich dzieci, które wciąż nie dawały jej zapomieć skąd dziewczynka pochodzi.Jako 11-latka Milla postaniowiła sprawdzić sie w aktorstwie. 12-letnia panienka Jovovich wystąpiła w filmie "Moon Junction". Milla jeszcze w dzieciństwie zaczęła pracować jak dorosła modelka. Miała zaledwie 11 lat, gdy pojawiła się na okładce magazynu mody. W wieku 18 lat panna Jovovich wydała swój pierwszy album "The Divine Comedy". Choć wielu krytykom nie przypadł on do gustu, to muzykę z niego wykorzystywano na całym świecie. W 1997 roku Milla wystąpiła z Brucem Willisem w znanym filmie "Piąty element". Po tym wydarzeniu wielu doceniło jej talent aktorki, a ona stała się sławna. W tym samym roku panna Jovovich stała sie panią Besson, dzięki ślubowi z reżyserem "The Fifth Element" - Lukiem Bessonem.


:: CIEKAWOSTKI ::


*  Jest modelką Calvina Kleina.

* We wrześniu 2002 roku Australian Empire Magazine ogłosił ją najseksowniejszą aktorką świata.

* Była na okładkach ponad 100 magazynów na świecie.

* Najsłynniejszy fotograf amerykański, Avedon, zrobił zaledwie 11-letniej Milli zdjęcia na okładkę kobiecego magazynu "Mademoiselle". Redakcja nie chciała najpierw przyjąć ich do publikacji, ze względu na wiek modelki, zgodzili się na to jednak, kiedy Avedon zagroził zerwaniem kontraktu z pismem.

* Milla Jovovich stworzyła dwie różne wersje video utworu "Gentelman who fell"

* W 2003 roku ogłoszono jej zaręczyny z reżyserem Paulem W.S. Andersonem.

* Jest twarzą L'Oreal .

* Założyła zespół pod nazwą "Plastic Has Memory"

* W 2002 roku, uznana przez magazyn Imperium (wydanie australijskie) najseksowniejszą gwiazdą w historii filmu.

* Jej ojciec jest serbskim pediatrą.

* Milla jest nie tylko aktorką i modelką, świetnie również śpiewa. W wieku 16 lat nagrała swój pierwszy album "The Divine Comedy"

* Jej nazwisko wypowiada się: Mee-la Yo-vo-vitch .

* VH1 umieścił ją na 65. miejscu listy 100 Najgorętszych Ciał w świecie gwiazd.

* W wieku 12 lat zdobiła już okładki magazynu "Seventeen"

* Milla dostała imię od lekarza, który przyjmował poród. Powiedział on: "To najpiękniejsze dziecko, jakie widziałem w tym MILLEnium"

* Ma niebiesko-zielone oczy i naturalne brązowe włosy .

* Wystąpiła w teledysku Lennego Kravitza "if you can't say no".

* Uciekła z ukochanym aktorem Shawn Andrews do Las Vegas . Było to w 1992 miała wtedy 16 lat i jej, matka kazała jej anulować małżeństwo .

* Prace modelki zaczęła w wieku 9 lat. 2 lata później była już jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek w USA zarabiała 3500 dziennie.

* W filmie "Resident Evil" prawie wszystkie sceny przeznaczone dla kaskaderów wykonywała samodzielnie.

* Płynnie mówi po rosyjsku.

* Jej znakiem zodiaku jest Strzelec.

* Kiedyś, jako piosenkarka, występowała z zespołem o nazwie Plastic Has Memory.

* Jej matka Galina Jovovich jest rosyjską aktorką.

* Sama pisze piosenki które śpiewa.

* Ma 173 cm wzrostu.

* W 2005 roku FHM umieścił ją na 98. miejscu listy 100 Najseksowniejszych Kobiet na świecie.

* Często widywana jest na przyjęciach, premierach, otwarciach, pokazach mody i nagrodach.


:: NAGRODY I NOMINACJE ::


2003:   Resident Evil (nominacja) Saturn najlepsza aktorka

2000:   Joanna D'Arc (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka

1998:   Piąty element (nominacja) MTV Movie Award

1998:   Piąty element (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka drugoplanowa

1998:   Piąty element (nominacja) Saturn najlepsza aktorka drugoplanowa

1998:   Piąty element (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
 

 
         
     

MATERIAŁY ZEBRALI: MAWET & REQUIEM

 
 

* WSZYSTKIE  MATERIAŁY ZOSTAŁY ZNALEZIONE W INTERNECIE I UMIESZCZONE NA STRONIE

 
 


HORRORY Z JEJ UDZIAŁEM:

2007:  Resident Evil: Extinction

2004:  Resident Evil: Apocalypse

2004:  Game Over: 'Resident Evil' Reanimated

2002:  Resident Evil


:: KOMPOZYTOR ::

2003:  Underworld