:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Boris

NAZWISKO:
Karloff

DATA URODZENIA:
23.11.1887

MIEJSCE URODZENIA:
Londyn, Wielka Brytania

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

KARLOFF BORIS

 

Miłośnikom kina grozy powyższe nazwisko powinno być doskonale znane, dzięki znakomitej a właściwie legendarnej już roli potwora w klasycznym filmie grozy z 1931 roku "Frankenstein". To właśnie Karloff po raz pierwszy w historii kinematografii stworzył wizerunek potwora tak realny, iż ludzie oglądając "Frankenstein’a" w kinie czy w telewizji byli naprawdę przerażeni.

Tyle tematem wstępu, teraz chciałbym nieco bardziej przybliżyć sylwetkę tego znakomitego aktora. Boris Karloff urodził się 23 listopada 1887 w stolicy Anglii. Zmarł 2 lutego 1969 roku w Midhurst, Sussex, Anglia. Naprawdę nazywał się William Henry Pratt. Po przyjeździe do Hollywood Karloff grał w wielu niemych filmach, jednakże dopiero rola zszytego z ludzkich szczątków potwora w filmie James’a Whale’a "Franknestein" zrobiła z niego gwiazdę. Od tamtego czasu Karloff stał się czołowym aktorem kina grozy. Rok później Karloff zagrał kolejnego potwora tym razem rodem ze starożytnego Egiptu, mowa tu o mumii Imhotep’a w filmie "The Mummy". Jak przystało na czołowego aktora grozy Karloff zagrał ponownie Monstrum w dwóch kolejnych odsłonach "The Bride of Frankenstein" (1935) oraz "The Son of Frankenstein" (1939). Po sukcesie owych pozycji istniała obawa, że aktor zostanie zaszufladkowany jednak Boris nie przejmował się tym, gdyż jak sam powtarzał aktor przypisany jest do jednej roli-do roli swego życia.

Niewątpliwie Karloff zrobił bardzo dużo dla kina grozy, pokazał jak naprawdę powinien wyglądać potwór. Pokazał iż w gruncie rzeczy była to postać tragiczna i nieszczęśliwa, czy poradził sobie z tym? Pozostawmy to już do oceny tym, którzy mieli okazje obejrzeć ten klasyk kina.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY

 
             
 


HORRORY Z JEGO UDZIAŁEM:

::1968::
Hause of Evil

::1965::
Die Monster Die

::1963::
The Raven

::1949::
Abbot and Costell, Meet the Killer, Boris Karloff

::1944::
Hause of Frankenstein

::1940::
Black Friday

::1939::
The Son of Frankenstein

::1935::
The Man Who Changed His Mind
Bride of Franknestein

::1934::
The Black Cat

::1932::
The Old Drk House
The Mummy

::1931::
Frankenstein