:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Dean Ray

NAZWISKO:
Konntz

DATA URODZENIA:
9 Lipca 1945

MIEJSCE URODZENIA:
Pennsylwania, USA


:: OPOWIADANIA ::

1972:  Altarboy, in Infinity Three

1970:  Beastchild

1986:  The Black Pumpkin

1971:  Bruno

1971:  Cosmic Sin

1968:  A Darkness in My Soul

1968:  Dreambird

1986:  Down in the Darkness

1969:  A Dragon in the Land

1970:  The Good Ship Lookoutworld

1988:  Graveyard Highway

1973:  Grayworld

1987:  Hardshell

1969:  In the Shield

1987:  The Interrogation

1969:  Killerbot

1966:  Kittens

1987:  Miss Attila the Hun

1972:  A Mouse in the Walls of the Global Village

1969:  Muse

1970:  The Mystery of His Flesh

1974:  Night of the Storm

1970:  Nightmare Gang

1972:  Ollie's Hands

1968:  The Psychedelic Children

1970:  Shambolain

1986:  The Sinless Child

1986:  Snatcher

1967:  Soft Come the Dragons

1969:  Temple of Sorrow

1973:  Terra Phobia

1970:  A Third Hand

1967:  To Behold the Sun

1989:  Trapped

1968:  The Twelfth Bed

1987:  Twilight of the Dawn

1973:  The Undercity

1970:  Unseen Warriors

1973:  Wake Up to Thunder

1974:  We Three

1986:  Weird World

1969:  Where the Beast Runs

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

KONNTZ DEAN RAY

 

"Pisanie powieści jest jak uprawianie miłości, ale także jak wizyta u dentysty. Przyjemność i ból. Czasem jednak wydaje się jakby obie czynności wykonywało się jednocześnie."
- Dean Koontz

Amerykański pisarz, oryginalny twórca powieści grozy, fantastyki, niesamowitości i tajemnicy. Autor wielkich bestsellerów, stanowiących połączenie kilku popularnych gatunków: thrillera, horroru, sensacji, science fiction, a nawet romansu. Autor ponad 50 powieści, które opublikowano w 38 językach. Na całym świecie sprzedano już około 200 mln egzemplarzy jego dzieł, a każdego roku dochodzi do tej liczby kolejne 17 mln. Siedem z jego powieści (Łzy smoka, Intensywność, Przełęcz śmierci, Północ, Zimny Ogień, Grom i Jedyna Ocalona) zajęło pierwsze miejsce na liście bestsellerów ogłaszanej przez "New York Times". Dzięki temu Koontz dołączył do elity zaledwie dziesięciu pisarzy, którzy osiągnęli ten niebywały sukces. Jedenaście jego powieści było najlepiej sprzedawanych spośród wszystkich książek wydawanych w miękkiej okładce. Nawet w takich krajach jak Japonia czy Szwecja jego książki były znaczącymi bestsellerami. Wiele z jego powieści doczekało się ekranizacji przez takie znane wytwórnie jak: Warner Brothers, Fox i CBS. Przyjrzyjmy się teraz bliżej biografii tego genialnego pisarza.

Dean R. Koontz urodził się 9 lipca 1945 roku, w Pennsylwani.. Jego ojciec, Ray, nadużywał alkoholu i bił go. Wkrótce uznano go za psychicznie chorego i został zamknięty w zakładzie specjalnym. Matka Koontza była bardzo chorowitą kobietą. Niejednokrotnie to właśnie na nim spoczywał ciężar prowadzenia domu i opieki nad "rodziną". Pomimo tak niekorzystnych dla dorastającego dziecka warunków, Koontz uniknął losu, jaki często spotyka dzieci z rodzin patologicznych. Dzięki wypracowanej przez siebie "strategii przetrwania" udało mu się zachować zdrowy rozsądek i wyrosnąć na wartościowego człowieka. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ciężkie dzieciństwo wywarło znaczny wpływ na jego późniejszą twórczość. Koontz ukończył studia w Shippensburg State College (obecnie Shippensburg University). W 1965 roku, będąc na ostatnim roku, wygrał prestiżowy konkurs organizowany przez Atlantic Monthly. W tym samym czasie ukazało się jego pierwsze opowiadanie. Wkrótce po wręczeniu świadectw rozpoczął pracę dla "Appalachian Poverty Program." Jego zadaniem było udzielanie pomocy społecznie upośledzonym dzieciom, poprzez wszelkiego rodzaju rozmowy i porady. Już pierwszego dnia pracy Koontz odkrył, że jego poprzednik został ciężko pobity przez grupę dzieci, którym starał się udzielić pomocy. Na skutek obrażeń trafił na wiele tygodni do szpitala. Pomimo tego Dean nie zniechęcił się. Następny rok był dla niego w pewnym sensie wyzwaniem - dążeniem do urzeczywistnienia swoich marzeń. Jak nigdy dotąd pragnął rozpocząć pisarską karierę. Pisał po nocach i w weekendy. Wkrótce opuścił "Program Ubóstwa" by objąć stanowisko nauczyciela angielskiego w podmiejskiej szkole w regionie Harrisburga. Nie przerywając pracy nauczycielskiej wydał trzy powieści, które zapoczątkowały jego niezwykłą i pełną sukcesów karierę pisarską. W początkowym okresie pisał głównie utwory z gatunku Science Fiction z elementami horroru. Jednakże dopiero na początku lat osiemdziesiątych, po ukazaniu się powieści "Szepty", twórczość Koontza zaczęto traktować jako niepowtarzalne zjawisko. Duża w tym zasługa żony Koontza - Gerdy. Zaoferowała ona swojemu mężowi pewien układ. On miał po niespełna dwuletnim okresie nauczania w Harrisburgu zrezygnować z tej posady, natomiast Gerda zamierzała przez następne pięć lat wspierać go finansowo. Stwierdziła, iż: "Jeżeli w tym czasie nie odniesie sukcesu jako pisarz, to nigdy mu się to nie uda." Dean skorzystał z okazji. Dzięki temu mógł skupić się wyłącznie na pisaniu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Po pięciu latach wpływy ze sprzedanych książek były na tyle wysokie, że Gerda zrezygnowała ze swojej pracy i zajęła się... śledzeniem kariery męża. Obecnie Dean i Gerda Koontz mieszkają w południowej Kalifornii.

Twórczość Koontza cechuje osobliwe połączenie elementów horroru, science fiction i innych gatunków literackich. Jego powieści utrzymane są w konwencji psychologicznego dreszczowca. Dzieła powstające w początkach pracy pisarskiej Koontza były nieco odmienne od tych bardziej współczesnych form. Dominowało science fiction oraz romans gotycki. Jednakże dopiero wtedy, gdy skierował się w kierunku suspensu, zaczął rozwijać to, co jest rozpoznawane jako jego unikatowy styl, swoista mieszanka wielu gatunków literackich. Obecnie jego niezwykle bogata bibliografia obejmuje całe mnóstwo najróżniejszych dzieł. Poczynając od publicystycznych, poprzez horrory, szpiegowskie, science fiction poprzestając na erotykach pisanych wraz z żoną Gerdą, romansach, a nawet bajkach dla dzieci czy też komediach. Dean bardziej być może niż jakikolwiek inny pisarz urzeczywistnia w swoim życiu i pracy sprzeczności nim targające, jasne światło i mroczne klimaty współczesnej Ameryki. Bezwzględnie uczciwy, ambitny i chętny do eksperymentowania, odważnie zagłębia się w każdy zakątek swojej psychiki i to właśnie jest ta "artystyczna rzetelność" w jego powieściach. Jej wykorzystanie do ukazania większych problemów socjalnych spowodowało jego ogromną popularność na całym świecie. Bohaterowie książek Koontza są wędrowcami w świecie mroku i cieni, poszukującymi odpowiedzi na pytania o naturę i pochodzenie zła oraz o tajemnicę własnej przeszłości. Koontz opisuje zmagania ludzi trzymających się z dala od zgiełku codziennego życia, których egzystencja zostaje zaburzona paranormalnymi zjawiskami. Przedstawia zachowania ludzi w ekstremalnych sytuacjach, niepodobnych do problemów, z którymi borykamy się, na co dzień. Bohaterami jego książek są ludzie wrażliwi, z trudem znoszący przeciwności losu, ludzie ciężko pracujący, tacy, którzy codziennie muszą walczyć o przetrwanie. Bohaterowie książek Koontza ukazywani są w niezwykle trudnych momentach ich życia. Przeżywają oni rozterki egzystencjalne, przeżywają kryzys wszelkich wartości. Na domiar złego jak grom z jasnego nieba spadają na nich trudy z pozoru nie do przezwyciężenia. Walka z przeciwnościami losu powoduje jednak u bohaterów książek Koontza przypływ sił, z których istnienia nie zdawali sobie do tej pory sprawy. Autor przedstawia w ten sposób, że ludzie zdolni są do największego wysiłku w obronie swego życia, ocalenia wartości, które są fundamentem ich egzystencji. Są zdolni do poświęcenia wszystkiego w imię miłości, walki o życie najdroższych im osób. Realizm postaci, jakie pojawiły się dotychczas w jego powieściach jest naprawdę imponujący.

Publishers Weekly odważyło się nawet stwierdzić, iż: "Żaden z cenionych powieściopisarzy nie tworzy tylu zniewalających bohaterów tak konsekwentnie jak robi to Koontz". Jego książki są doskonałą lekturą dla ludzi przeżywających kryzys osobowości, wątpiących w swoje siły i niepewnych jutra. Są doskonałą lekturą, którą można polecić nie tylko amatorom mocnych wrażeń. Dean Koontz jednakże nigdy nie opisał jednej z jego najbardziej dramatycznych historii: jego własnej. Co nie oznacza, że trudne dzieciństwo nie miało żadnego wpływu na jego twórczość. Wręcz przeciwnie. Kiedy dojrzewał, ta walka z dzieciństwa o przetrwanie i własną ochronę, rozwinęła w nim czułość na przeżycia i rozterki wewnętrzne jednostek. W erze ogólnie panującego cynizmu, każda z powieści Koontza ukazuje, że przyjaźń, miłość, wiara i dążenie do wolności zawsze zwycięży nad żądzą władzy, zazdrościć i chciwością. A oto jak wyraża się na temat Koontza znana biografistka Katherine Ramsland: "Jego całe życie wypełniała walka, od czasów trudnego dzieciństwa, przez czasy, kiedy jako nauczyciel starał o publikacje jego powieści, aż do spektakularnego przebicia się do literackiej elity. Jednak trwałość, wizja i z uporem zbierane oszczędności pozwoliły mu odnieść sukces." Istotę powieści Koontza dość trafnie podsumowała jedna z bardziej liczących się amerykańskich gazet - Los Angeles Times: "Koontz nigdy nie daje nam szansy oglądać się za siebie. To nadzwyczajny wyczyn utrzymywać poziom podniecenia wysoko przez cały czas - nawet na chwilę nie spuszczając z tonu."

 
         

MATERIAŁY ZEBRALI: MAWET & REQUIEM

* WSZYSTKIE  MATERIAŁY ZOSTAŁY ZNALEZIONE W INTERNECIE I UMIESZCZONE NA STRONIE

 


:: POWIEŚCI ::

2000: From the Corner of His Eye

1999: False Memory ; Storm Front

1998: Seize the Night

1997: Sole Survivor ;  Fear Nothing

1996: Intensity ; Santas's Twin ; TickTock

1995: Icebound ; Strange Highways

1994: Dark Rivers of the Heart ; Winter Moon

1993: Dragon Tears ; Mr. Murder ; Stolen Thunder

1992: Hideaway

1991: Cold Fire

1990: The Bad Place

1989: Midnight

1988: Lightning ; Oddkins

1987: Shadowfires ; Watchers

1986: Strangers

1985: Twilight Eyes ; The Door to December

1984: Darkfall ; The Servants of Twilight

1983: Phantoms

1982: The House of Thunder

1981: The Eyes of Darkness; The Mask

1980: The Voice of the Night ; Whispers ; The Funhouse

1979: The Key to Midnight

1977: The Face of Fear ; The Vision

1976: Prison Of Ice (Icebound) ; Night Chills

1975: Invasion (Winter moon) ; Nightmare Journey ; Dragonfly ; The Long Sleep

1974: After the Last Race ; Strike Deep

1973: Demon Seed ; Hanging On ; The Haunted Earth ; Shattered ; A Werewolf Among Us

1972: Chase ; Darkness in my Soul ; The Flesh in the Furnace ; Starblood ; Time Thieves ; Twilight (The Servants of Twilight)  ; Warlock

1971: The Crimson Witch

1970: Anti-Man ; Beast Child ; Bounce Girl ; Dark of the Woods ; The Dark Symphony ; Hell's Gate ; Soft Come the Dragons

1969: Fear That Man ; The Fall of the Dream Machine

1968: Star Quest

1967: The Dragons


:: PUBLICYSTYKA ::

1981:  How To Write Bestselling Fiction

1970:  The Pig Society

1970:  The Underground Lifestyles Handbook

1972:  Writing Popular Fiction