:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Bela

NAZWISKO:
Lugosi

DATA URODZENIA:
20.10.1882

MIEJSCE URODZENIA:
Lugos, Transylwania

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

LUGOSI BELA

 

"Słyszycie je? Dzieci Nocy cóż za wspaniałą muzyką tworzą" Wers ten pochodzi z "Draculi" z 1930 roku. Oczywiście wszystkim fanom ciemności, filmów grozy i strachów jest on doskonale znany. Nie tylko dlatego, że był to pierwsza produkcja o wampirach, która odniosła olbrzymy sukces, ale również dlatego, iż tytułową rolę zagrał nie kto inny jak Bela Lugosi. To właśnie on pokazał jak wampir powinien wyglądać, mówić i grać. Stał się wzorem do naśladownictwa dla późniejszych aktorów - wampirów.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej sylwetce aktora. Bela Lugosi (właściwie Blaskó Béla Ferenc Dezső) urodził się dwudziestego października 1882 roku, a zmarły szesnastego sierpnia 1995 roku. Urodził się w Lugos w Transylwanii w monarchii austrowęgierskiej, jako najmłodszy z czterech dzieci bankiera. Od miasta Lugos wziął później pseudonim artystyczny. Lugosi rozpoczął karierę jako aktor teatralny w kilku sztukach Szekspira. Podczas I wojny światowej w piechocie armii austrowęgierskiej. W 1919 wyemigrował z Węgier do Niemiec, a w 1921 do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę w filmie

Sławę przyniosła mu tytułowa rola wampira, księcia Draculi, w filmie Toda Browinga "Dracula" z 1931, bazującym na powieści Brama Stokera. Film odniósł sukces, a wizerunek wampira stworzony przez Belę Lugosi stał się klasyczny dla horroru oraz kultury masowej. Jednocześnie, wraz z kolejnymi filmami jak "Biały zombie” i "Scared to Death”, Lugosi został zaszufladkowany jako aktor horrorów, wraz ze swoim wizerunkiem stworzonym w Draculi. Wraz ze spadkiem popularności, związanym z brakiem nowych ról, uzależnił się od morfiny. Rolę Draculi zagrał jeszcze w filmie "Abbott i Costello spotykają Frankensteina” z 1946. Powstało wiele filmów o Drakuli, księciu ciemności, lecz nie ulega wątpliwością, że dla nas już na wieki prawdziwym Księciem Drakulą pozostanie Bela Lugosi.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY

 
             
 


HORRORY Z JEGO UDZIAŁEM:

::1948::

Abbott And Costello Meet Frankenstein

::1943::
Return Of Vampire

::1942::
Ghost Of Frankenstein

::1938::
Son Of Frankenstein

::1935::
Mark Of The Vampire

::1933::
The Island Of Lost Souls

::1932::
White Zombie

::1930::
Dracula