:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Bill

NAZWISKO:
Pullman

DATA URODZENIA:
17.12.1953

MIEJSCE URODZENIA:
Hornell, Nowy Jork, USA


:: REŻYSERIA ::

::2001::
Night Visions

::2000::
Virginian, The


:: SCENARIUSZ ::

::2007::
1 Second Film, The

::2000::
Virginian, The


AKTORZY
(GOŚCINNIE)


::2001::
Night Visions

::1999::
Directors, The

::1987-1990::
Tracey Ullman Show, The

::1982-1988::
Cagney & Lacey

 

 

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

BILL PULLMAN

 

Bill Pullman dość późno zadebiutował na srebrnym ekranie, wcześniej grywał przez dłuższy czas w teatrze. Jego debiut w komedii „Bezlitośni ludzie” oraz kolejna rola w „Kosmicznych jajach” Mela Brooksa były całkiem udane, ale Pullman w obawie przed zaszufladkowaniem w podobnym repertuarze z radością przyjął propozycję od samego Wesa Cravena, który widział go w obsadzie horroru „Wąż i tęcza”. W tej roli udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym dzięki czemu mogliśmy podziwiać jego różnorakie kreacje w takich obrazach jak „Przypadkowy turysta” , „Malice”, „Kacper” czy „Dzień Niepodległości”, w którym miał przyjemność zagrać samego prezydenta USA.

Bill jest najmłodszym synem Jamesa i Johanny Pullman. Przełomowym momentem Billa było rozpoczęcie nauki w szkole technicznej w Nowym Jorku, gdzie nauczyciel dramatu obsadził go w jednej z ról. Granie tak go pochłonęło, że po krótkim czasie przeniósł się na stanowy uniwersytet nowojorski, gdzie otrzymał tytuł licencjata sztuk teatralnych. Po ukończeniu studiów aktorskich i reżyserskich zaczął wykładać reżyserię i aktorstwo na uniwersytecie stanowym w Montanie. Jednym z jego uczniów był John Dahl, który zresztą po kilkunastu latach, w 1994 r., obsadził swojego profesora w telewizyjnym filmie "The Last Seduction".

W roku 1980 powrócił do Nowego Jorku i po 5 latach zagrał w off-broadwayowskim przedstawieniu Sama Sheparda "Curse of the Starving Class", w którym partnerował Kathy Bates.

Po przeprowadzce w 1986 roku do Los Angeles zagrał, obok Danny'ego DeVito oraz Bette Midler, w komedii braci Zucker "Bezwzględni ludzie". Mimo wielu dobrych ról dopiero rola w komedii romantycznej "Ja cię kocham, a ty śpisz" stała się przełomem w karierze aktora i, po 9 latach grania przed kamerą, włączyła go wreszcie do grona gwiazd hollywoodzkich.


:: CIEKAWOSTKI ::


*  Kiedy promował "Dzień niepodległości" w Południowej Afryce, niektórzy mieszkańcy myśleli, że to faktycznie prezydent Stanów Zjednoczonych.

* Gdy uczył na Uniwersytecie w Montana State jednym z jego uczniów był reżyser John Dahl, który w 1994 dał Pullmanowi rolę w filmie "Fatalny romans".

* Posiada tytuł magistra sztuki.

* Ma 185 cm wzrostu.

* Bill Pullman stracił węch po urazie głowy i dwudniowej śpiączce. 

 
         
     

MATERIAŁY ZEBRALI: MAWET & REQUIEM

 
 

* WSZYSTKIE  MATERIAŁY ZOSTAŁY ZNALEZIONE W INTERNECIE I UMIESZCZONE NA STRONIE

 
 


HORRORY Z JEGO UDZIAŁEM:

::2006::
Scary Movie 4

::2006::
Alien Autopsy

::2005::
Revelations

::2004::
Grudge, The

::1999::
Lake Placid

::1997::
Lost Highway

::1990::
Brain Dead

::1988::
Serpent and the Rainbow, The


NIE WYMIENIENI
W CZOŁÓWCE


::
1993::
Mr. Jones