:: KRÓTKO O NIM ::

IMIĘ:
Max

NAZWISKO:
Schreck

DATA URODZENIA:
06.09.1879

MIEJSCE URODZENIA:
Berlin, Niemcy

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


 

SCHRECK MAX

 

Fani wczesnych horrorów z lat dwudziestych na pewno od razu skojarzą tego aktora. Schreck zagrał w jednym z najstraszniejszych horrorów XX wieku chodzi tu oczywiście, o „Nosteratu: Symfonię Grozy”, w którym grał wampirzego hrabiego Orlocka. Schreck urodził się 6 września 1879 w Berlinie a zmarł 19 lutego 1936 roku w Monachium. Był cenionym niemieckim aktorem filmowym i teatralnym w dobie ekspresjonizmu.

Jak już wspomniałem Schreck był sławny dzięki roli w "Nosferatu". Filmu opartego na luźnej adaptacji powieści Stokera „Dracula”. Aktor w tym filmie wygląda naprawdę strasznie, tłumacząc jego nazwisko, które znaczy „strach”, „terror” można rzecz, iż był do tej roli stworzony.  Należał do awangardowej grupy teatralnej Maxa Reinhardta. Wystąpił w wielu niemych filmach z lat 20., z których niewiele zachowało się do naszych czasów. Scenarzysta Cienia wampira, Steven Katz (pracował m.in. przy Wywiadzie z wampirem) ma inną teorię. W jego alternatywnej historii powstawania Nosferatu, Murnau odnajduje Schrecka w ruinach starego zamku w górach Słowacji. Reżyser owładnięty jest ideą ekstremalnego realizmu. Nie widzi lepszego kandydata do roli wampira w swoim filmie, ponieważ Schreck jest.... wampirem.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż Murnau zawiera z nim szatański układ. Jeżeli Schreck zagra w Nosferatu, po zakończeniu zdjęć będzie mógł wyssać Gretę Schroeder, aktorkę odtwarzającą rolę Ellen. Murnau oczywiście nie mówi ekipie prawdy o makabrycznym castingu - tłumaczy, że Schreck to ekscentryczny artysta hołdujący metodzie Stanisławskiego, która polega na totalnym utożsamieniu się aktora ze swoją rolą. Reżyser prosi kolegów, aby nie dziwili się osobliwym obyczajom odtwórcy roli wampira, faktowi, że zawsze, również poza planem, chodzi on w "kostiumie" i "charakteryzacji" oraz pracuje wyłącznie w nocy. Od tego momentu film kręci się Murnauowi sam - horror dzieje się w rzeczywistości, wystarczy go tylko sfilmować.

Jeśli chodzi o filmy z udziałem tego aktora, są one prawie w ogóle nie osiągalne, chyba, że gdzieś w starych archiwach. "Nosferatu" jego największy film również nie przetrwał do naszych czasów w oryginale, istnieją kopie niekompletne ale dla fanów horroru to prawdziwy „Biały Kruk”.

 
         
         

AUTOR: MASTER OF INSANITY

 
             
 


HORRORY Z JEGO UDZIAŁEM:

::1906::
Nosferatu - Eine Symphonie des Grauens