GIALLO  /  Z A P O W I E D Z I  /  ARENA HORROR
   Premiera: XX.XX.2009

 
:: GIALLO ::
GIALLO (2009)
 

Thriller Argento opowiada o amerykańskiej stewardessie, Lindzie (Seigner). Wspólnie z włoskim detektywem Enzo Avolfim (Brody) bohaterka poszukuje swojej zaginionej siostry Celine, która najprawdopodobniej wpadła w ręce seryjnego mordercy. Psychopata uwielbia zabawiać się nożem na ciałach pięknych kobiet.

Scenariusz "Giallo", który jest pierwszym filmem Argento po angielsku, napisali Jim Agnew oraz Sean Keller. Zdjęcia do filmu kręcone były między innymi w Turynie, a główne role grają tu Adrien Brody, Emmanuelle Seigner oraz Elsa Pataky.

"Giallo" po włosku znaczy żółty, ale jest to również termin, którym określa się krwawe, przepełnione erotyką, lecz niezwykle stylowe horrory, w których dominuje klimat niepokoju i zagrożenia, kręcone we Włoszech mniej więcej od 1960 do 1985 roku. Dario Argento jest, obok Maria Bavy, jednym z pionierów tego gatunku rozpoczętego przez tanie powieści sensacyjne, na okładkach których niezmiennie dominował kolor żółty.

Wśród najsłynniejszych filmów Argento zrealizowanych zgodnie z regułami giallo znajdują się "Suspiria", "Głęboka czerwień" i "Tenebre".

 


 

 


:: REŻYSERIA ::

Dario Argento

:: SCENARIUSZ ::
Jim Agnew,
Sean Keller


:: ZDJĘCIA ::
Brak Informacji


:: CZAS TRWANIA ::
Brak Informacji

:: OBSADA ::
Ray Lotta,
Asia Argento,
Elsa Pataky
...