ZODIAC  /  Z A P O W I E D Z I  /  ARENA HORROR
   Premiera: 01.03.2007

 
:: ZODIAC ::
ZODIAC (USA, 2007)
 

W San Francisco dochodzi do serii tajemniczych zabójstw. Miejscowa policja otrzymuje listy od Zodiaca, w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw, niektóre z nich również szczegółowo opisuje. Podobne wiadomości otrzymuje redakcja dziennika "San Francisco Chronicle" oraz adwokat Melvin Belli. Jest to historia pościgu za mordercą, którego tożsamości nigdy nie udało się ustalić. Historia, która do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych nierozwikłanych zagadek w kronikach kryminalnych San Francisco.

na podstawie: książek Roberta Graysmitha pt. "Zodiac" i "Zodiac Unmasked: The Identity of America's Most Elusive Serial Killer Revealed"

Ciekawostki:

-    Rodzice producenta filmowego Anthony'ego Begonii byli jednymi z ofiar Zodiaca w San Francisco.

-    Gary Oldman miał grać seryjnego zabójcę, ale opuścił produkcję ze względu na konflitkty na planie

-    Rola Lindy Ferrin na początku była odtwarzana przez aktorkę Bijou Phillips, jednak z konieczności powtórzenia jeszcze raz wszystkich już nakręconych scen z Lindą, Bijou została zastąpiona przez Clea DuVall w tej roli.

-    Film kręcono w Los Angeles, San Francisco, Walnut w Kalifornii w USA.

-     Reżyser filmu, David Fincher zdecydował się użyć kamery marki Thompson Viper by nakręcić cały filmu. Zodiac jest pierwszym filmem fabularnym nakręconym przy pomocy tej kamery. Wcześniej użył jej Michael Mann w kilku scenach "Zakładnika" (2004).

 


 

 

 


:: REŻYSERIA ::

David Fincher

:: SCENARIUSZ ::
James Vanderbilt

:: ZDJĘCIA ::
Harris Savides

:: CZAS TRWANIA ::
Brak Informacji

:: OBSADA ::
Jake Gyllenhaal
Mark Ruffalo
Robert Downey Jr.
Anthony Edwards
Ezra Buzzington