MORDERCZE LATO  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Summer Of Sam

:: REŻYSERIA ::
Spike Lee

:: JĘZYK ::
Angielski

:: PRODUKCJA ::
USA

:: ROK PRODUKCJI ::
1999

:: CZAS TRWANIA ::
136 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
John Leguizamo,
Adrien Brody,
Mira Sorvino...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1, DTS-ES

:: SPOLSZCZENIE ::
Napisy, Lektor

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9 ; 1.85:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 6/6

OCENA OBRAZU: 6/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 2/6

OCENA OGÓLNA: 5/6

 

 

 


:: MORDERCZE LATO ::

 

Lato w Nowym Jorku nigdy nie było bardziej upalne niż w 1977 roku. Temperatura utrzymywała się niezmiennie powyżej 40 stopni Celsjusza, a miasto przesycone było gorączką, lękiem i potem. Nieustające upały dawały się wszystkim we znaki, w zachowaniu ludzi wyczuwało się napięcie i drażliwość. Kiedy nadchodziła noc, nadchodził też strach - w mieście grasowali złodzieje i pojawił się tajemniczy psychopata, strzelający z rewolweru kaliber 44 do przypadkowych ludzi. Morderca, nazwany przez prasę "Syn Sama" ("Son of Sam"), dokonał całej serii potwornych mordów, drastycznie opisywanych przez media, które jeszcze podsycały, i tak już ogromne, przerażenie. Nowy Jork, w którym kłębiły się podejrzenia i narastała panika, zaczął przyciągać uwagę całego świata. Z właściwą sobie wirtuozerią, Spike Lee zagłębia się w serce Bronxu, tworząc intymny i jednocześnie panoramiczny obraz wydarzeń tamtego lata. John Leguizamo, Adrien Brody, Mira Sorvino i Jennifer Espostio - trzon obsady filmu "Mordercze lato"- pokazują, w jaki sposób pod wpływem morderstw Syna Sama dezintegruje się życie Bronxu, zaufanie zmienia się w strach, a przyjaciele stają się wrogami. Lato 1977 roku w Nowym Jorku stało się latem Sama.


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

"Mordercze Lato" zaskoczyło mnie po raz kolejny, po za znakomitą fabułą, film posiada bardzo dobry, przejrzysty obraz. Podczas oglądania, obraz zachwyca pod każdym względem. Film posiada całą paletę barw, dlatego też testować obraz można praktycznie cały czas. Nie jest to do końca horror, jest to thriller, którego akcja rozgrywa się w większości w dzień. Chodzi mi o to, że najlepszym sposobem na ocenę obrazu są ciemne i mroczne sceny, w których wychodzą mankamenty w postaci zamgleń, pikseli oraz innego typu nieczystości. Tutaj ten test wypada bardzo dobrze, nie spotkałem się właśnie z takimi sytuacjami, które negatywnie wpłynęłyby na jakość oglądania. Dodatkowo format obrazu sprzyja projekcji, nie jest to format telewizyjny, lecz jest to wersja pomiędzy telewizyjną a panoramiczną. Po prostu nic dodać nic ująć, jednym słowem dobra robota.

Dźwięk to kolejny fenomen tego wydania DVD. Jego czystość, brak zakłóceń sprawia, że film aż chce się oglądać. Mocniejsze wstawki muzyki czy też efektów dźwiękowych sprawiają, że nie usiedzimy w jednym miejscu. Oczywiście SPI zaopatrzyło płytę w trzy ścieżki dźwiękowe najpopularniejsze na polskim rynku, oto one: Dolby Digital 5.1 zarówno w wersji oryginalnej jak i z lektorem oraz DTS-ES, jedna tylko w wersji oryginalnej. Nie spodziewałem się, że doczekam się na tak dobre wydanie, w którym praktycznie stoi na bardzo dobrym poziomie, prócz jednego elementu, dodatków. Ale najważniejsze jest to aby film oglądało się dobrze, nic nie przeszkadzało podczas oglądania. Podczas projekcji nie doświadczymy takich dziwnych mankamentów jak na przykład, wyprzedzanie obrazu przez dźwięk, chwilowe przestoje ścieżki dźwiękowej czy nawet milknięcie dźwięku w ważnym momentach filmu.


:: MENU / DODATKI ::

Dość ciekawie zostało stworzone menu, oczywiście zostało one przerobione na wydanie polskie. Nie zabrakło standardowych części, czyli tło, interaktywne menu oraz część ruchoma w postaci animacji przedstawiającej zmieniające się stronice gazet. Główny motyw tła (tapety), przywdziany jest w różne barwy odcieni zieleni, na czym dość ciekawie prezentują się białe napisy interaktywnego menu, po najechaniu na które, kolor ich zmienia się na pomarańczowy. Dodatkowy atutem wydania DVD jest klimatyczna piosenka opowiadająca o Nowym Yorku, jest to niezłe wprowadzenie do filmu, ponieważ przez nią możemy domyśleć się, że film będzie opowiadał o seryjnym mordercy, który nie widzi świata poza swoim, który uważa za najważniejszy a inni się nie liczą. W „ustawieniach” możemy posłuchać innej piosenki, która nie odbiega klimatem od tej z menu głównego. Oczywiście oba utwory obsadzone są w latach osiemdziesiątych. Jedynie co może rozpraszać to tytuł w kolorze czerwieni, jest on bardzo ostry i obsadzony na czarnym tle, co dla niektórych wydać może się niewypałem, ale dla mnie jest w porządku.

Dodatki to jeden z najsłabszych elementów wydań DVD. Tym razem jest podobnie. Na płycie znalazły się tylko trzy dodatki, które są dodawane w standardzie. Oto one: bezpośredni dostęp do dwudziestu scen, zwiastun "morderczego lata" oraz jak zawsze na płytach SPI został  umieszczony katalog filmowy, w którym możemy zobaczyć co tak naprawdę oferuje nam ten dystrybutor.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::