PALIMPSEST  /  D V D  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE ::

:: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Palimpsest

:: REŻYSERIA ::
Konrad Niewolski

:: JĘZYK ::
Polski

:: PRODUKCJA ::
Polska

:: ROK PRODUKCJI ::
2006

:: CZAS TRWANIA ::
80 min.

:: WIEK ::
16 lat

:: OBSADA ::
Andrzej Chyra,
Robert Gonera,
Magdalena Cielecka...

:: DŹWIĘK ::
DD 5.1 ; DD 2.0 ; DTS

:: SPOLSZCZENIE ::
Brak

:: OBRAZ ::
Kolor PAL

:: FORMAT ::
16:9
1.85:1

:: REGION ::
2

:: WYDANIE ::
1 Płyta DVD


:: OCENA WYDANIA ::

OCENA FILMU: 4/6

OCENA OBRAZU: 4/6

OCENA DŹWIĘKU: 6/6

OCENA DODATKÓW: 4/6

OCENA OGÓLNA: 4,5/6

 

 

 


:: PALIMPSEST ::

 

Podobno rzeczywistość jest tylko złudzeniem - najgorzej gdy przybierze postać sennego koszmaru. Bohater Palimpsestu, policyjny inspektor (Andrzej Chyra) prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa. Wszystko wskazuje, że zbrodni dokonał ktoś z najbliższego otoczenia ofiary... Zabójca sprytnie jednak zaciera ślady, plącze wątki, prowokuje zmysłowe doznania i retrospekcje. Tylko co w tym labiryncie znaczeń robi niepokojąco piękna... Magdalena Cielecka? Inspektor gubi trop w ciasnym szpitalnym korytarzu. Komu może zaufać? Czy w swoim śledztwie nie dotknął cienkiej granicy obłędu?


:: OBRAZ / DŹWIĘK ::

Do obrazu mam tylko dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, bardzo widoczna jest ziarnica, objęte nią są przedmioty i osoby w tle. Po drugie, zbyt duża ilość kolorów sprawia, że obraz czasami nie wyrabia i doświadczamy dziwnych smug, co dodatkowo powoduje powstawanie pikselowatych kwadracików. Po za tymi dwoma elementami nie dopatrzyłem się innych minusów. Obraz jest w miarę czysty, bardzo dobry kontrast, brak postojów, współgranie wraz z dźwiękiem... To tylko kilka elementów, które charakteryzują obraz.

Dźwięk zapisany jest praktycznie we wszystkich możliwych formatach, a są to: Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 oraz DTS. Nie zapomnijcie, że jest to polska produkcja, dlatego nie zdarzy się taka sytuacja, w której coś nie zrozumiecie, formatów jest tyle, że można w nich przebierać, a wszystko w naszym ojczystym języku. Dźwięk idzie w parze z obrazem. Posiadacze kina domowego będą usatysfakcjonowani z jakości dźwięku, jaki będą mogli usłyszeć podczas seansu. Nie doświadczymy tutaj tłumienia dźwięków przez lektor, w końcu jest to polski film. Brak szumów, pisków, zostały one wyeliminowane przez dystrybutora.


:: MENU / DODATKI ::

Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, gdzie na początku mamy do wyboru wersję językową. Po wybraniu jednej z nich przechodzimy do głównego menu, które wygląda dość ciekawie. Jak w większości filmów wydanych przez SPI mamy do czynienia z nieruchomym tłem, gdzie wczytany jest mały ekranik, w którym lecą urywki "Palimpsest". Jednak kolorystycznie wszystko tak ze sobą współgra, że daje to dość ciekawy efekt końcowy. Dodatkowo w tle wgrana jest ciekawa muzyka, nastrajająca widza przed seansem.

Nieczęsto spotykam się z dodatkami na płytach wydanych przez SPI. Tutaj jest ich kilka, za co daje wielki plus, oto te bonusy:
- WYBÓR SCEN - bezpośredni dostęp do dwunastu scen, który ułatwia nawigację po całym filmie.
- ZWIASTUN - trailler "Palimpsest", nic dodać, nic ująć, wiadomo o co chodzi.
- REPORTAŻ Z PLANU - 25 minutowy materiał poświęcony "Palimpsest".
- GALERIA ZDJĘĆ - kilkanaście zdjęć z planu filmowego.
Jak widać, tym razem SPI dość dobrze sie spisało. Oczywiście jest jakiś niedosyt, ale nie zapominajmy, że dodatki są rzadkim zjawiskiem na wydaniach SPI.

AUTOR: PASTOR

 
 


:: GALERIA :::: FILM DOSTARCZYŁO ::