::INFORMACJE::




::TYTUŁ POLSKI::
Breed, The

::
REŻYSERIA::
Nicholas Mastandrea

::SCENARIUSZ::
Robert Conte,
Peter Martin Wortmann


::MUZYKA::
Tom Mesmer,
Marcus Trumpp

::ROK::
2006

::CZAS TRWANIA::
 87 min.

::KRAJ::
R. P. Afryki,
USA


::OBSADA::
Michelle Rodriguez

Eric Lively
Oliver Hudson

::PLUSY::
+ Autentyzm sytuacji.
+ Tresura psów.
+ Brak sztucznych efektów wizualnych.
+ Muzyka ilustracyjna.

::MINUSY::
- Zakończenie
- Mezalians kina grozy z sensacją…


::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


BREED, THE

 

King stworzył koszmar posiadaczy czworonogów. W swojej powieści snuje wizję przyjaciela, który staje się śmiertelnym zagrożeniem. Autor tej książki, tak jak i Herbert w "Szczurach", postawił nie na wyimaginowane potwory, ale postanowił zagłębić się w nasze pierwotne, lecz ciągle żywe lęki. Wydobył na zewnątrz wątpliwości względem psów i pokazał, że mimo, iż te zwierzęta uważane są za naszych największych przyjaciół w świecie przyrody to jednak do końca i tak nigdy nie powinniśmy im ufać: wystarczy chwila, jakiś bodziec (choroba), a z najwierniejszego kompana pies potrafi zmienić się w krwiożerczą bestię, która nie zawaha się przed zabiciem nas. Mowa tu oczywiście o "Cujo", jednak w kinematografii grozy odnotowujemy nieliczne przypadki wykorzystania tej jakże drastycznej tematyki, która mogłaby skutecznie przerazić rzesze widzów. Z pomocą przychodzi nam Wes Craven, który w swojej najnowszej koprodukcji wykazał się niezwykle trafnym pojęciem, jakim jest ukazanie psów jako śmiertelnego zagrożenia. Pomimo, że jest tylko producentem wykonawczym a za kamerą stanął Nick Mastandrea, techniki straszenia widza z jego poprzednich filmów grozy są również odczuwalne.

Po błękitnej tafli Pacyfiku dryfują Luke i Jenny, którzy korzystając z pięknej pogody wypoczywając na luksusowym jachcie. Na horyzoncie pojawia się zarys wyspy, która kusi swoim niepowtarzalnym urokiem, postanawiają zacumować na kilka dni, by odpocząć na stałym lądzie. Jenny rozpoczyna podbój wyspy, oddalając się od swojego męża zagłębia się w gęstwinie, jej uwagę przyciąga metalowe ogrodzenie oddzielające teren wojskowy. Nagle z zarośli dochodzą jakieś szmery, kobieta odczuwa czyjąś obecność. Gdy próbuje wrócić na jacht, zostaje zaatakowana przez tajemnicze zwierze, jej ciało zostaje rozszarpane a z oddali dochodzą tylko krzyki. Na tą samą wyspę tym razem przylatuje pięcioosobowa grupa młodzieży, która na okres urlopu zamieszka w pięknym domku letniskowym położonym po drugiej stronie wyspy, która należy do ojca jednego z chłopców. Oczarowani urokami oraz swobodą szybko się klimatyzują, spędzając beztrosko czas na popijani tequili. Wieczorem ich dom zostaje otoczony, jednak nieświadomi niebezpieczeństwa wczasowicze w stanie delirium niczego nie zauważają. Sara zmęczona imprezą, zauważa, iż jej szczeniak uciekł, gdy rozbawiona młodzież rozpoczyna poszukiwania wychodzi na zewnątrz. Pośród ciemności czają się psy, które atakują dziewczynę broniąc małego, spanikowana grupa barykaduje się w domku, który zostaje otoczony przez wściekła zwierzęta. John i Matt postanawiają się rozejrzeć po wyspie w poszukiwaniu kogokolwiek. Po krótkiej wędrówce z zarosili wyłania się Luke, bliski utraty przytomności ostrzega ich o krwiożerczych bestiach, które zamordowały jego żonę, jednak po chwili i on zostaje zaatakowany przez zwierzęta stając się kolejną ofiarą. Zdesperowani chłopcy postanawiają dostać się do samolotu, który dryfuje w przystani, jednak ku ich zaskoczeniu zwierzęta są niezwykle inteligentne, skutecznie unieszkodliwiając urządzenie pozbawiają ich jedynej drogi ucieczki. Rozpoczyna się walka z jakby się zdawało najlepszymi przyjaciółmi człowieka, którzy stosując niezwykle skuteczne oblężenie domku próbują zabić ludzi. Gdy pozostali przy życiu chronią się na strychu, znajdują tam dokumentację wojskową, które szczegółowo opisuje eksperymenty na zwierzętach, mające za zadanie poszerzyć ich potencjał jako biologiczna broń. Jednak zdarzył się wypadek, bazę zamknięto a zwierzęta uwolniono, na przestrzeni lat rozmnażały się a wyspa stała się ich środowiskiem naturalnym, które za wszelką cenę będą chciały obronić. Tym razem człowiek nie jest już najinteligentniejszym zwierzęciem na ziemi, tym razem jest tylko intruzem, który wtargną na teren chroniony przez… Zobacz, do czego zdolny jest twój ulubieniec i bój się…

Coraz częściej na naszym rynku goszczą koprodukcje wielu państw, racząc nas nie tylko wysokim poziomem kina alternatywnego, ale również dostarczając niezliczonych wrażeń wizualnych. Po spadkowej frekwencji kolejnych pozycji z udziałem Wesa Cravena, nadszedł ponowny rozkwit klasycznych rozwiązań w zapierających dech sceneriach. Nick Mastandrea skonstruował połączenie thrillera z sensacyjnym filmem grozy, który nie tylko bawi inteligentnymi dialogami, lecz oferuje również doskonale wkomponowane sceny grozy. Jest to powrót do tradycji w wielkim stylu, dzięki któremu widz nie jest tylko pasywnym uczestnikiem seansu, bowiem wraz z rozwojem fabuły staje aktywnym uczestnikiem nieustającej akcji, która pod koniec nieco zwalnia rozczarowując większość. Doskonale uchwycona sceneria włoskich dolomitów, pozwoliła na stworzenie naturalnego środowiska dla krwiożerczych bestii. Treść filmu oparta jest na walc o przetrwanie, ale największym wyczynem jest tu ukierunkowanie zwierzęcego zachowania, bowiem w filmie pojawia się kilkanaście żywych zwierząt, które biorą czynny udział w niebezpiecznych scenach. W tym filmie nie stosowana wylewnych efektów specjalnych, postawiono w stu procentach na naturalizm a każda scena z udziałem psów była kręcona pod nadzorem treserów, o czym informuje nas plansza początkowa, zatem żadne zwierzę nie ucierpiało podczas kręcenia ujęć. Sceny ataków są wyjątkowo realistyczne, nie zauważymy wypchanych kukieł imitujących naturę a poziom gry aktorskiej doskonale wkomponowuje się w zaistniałe sytuacje. Po mimo odtwórczego scenariusza, wielu konstruktywnych scen pościgów oraz momentów podczytujących napięcie, które już wcześniej widz miał okazję zobaczyć w podobnych produkcjach, ta pozycja wyróżnia się stałością akcji oraz związkami przyczynowo skutkowymi, bez jakichkolwiek zbędnych udziwnień. Całość podkreśla muzyka ilustracyjna, której elementy dostosowują się do akcji, w pełni ją uzupełniając. Film wpisuje się w kanon pozycji o tematyce monster movie doskonale poszerzając go o odświeżające spojrzenie na zwierzęta, które w skuteczny sposób mogą stać się podstawowym elementem grozy, pobudzającym ukryte bądź zduszone w głąb siebie fobie u widza. Zatem zobacz, do czego zdolny jest twój ulubieniec i zacznij się bać… Warto!


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 



::GALERIA::