::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Darkness Falls

::
REŻYSERIA::
Jonathan Liebesman

::SCENARIUSZ::
John Fasano, James Vanderbilt, Joe Harris

::MUZYKA::
Brian Tyler

::ROK::
2003

::CZAS TRWANIA::
86 min.

::OBSADA::
Emma Caulfield
Lee Cormie
Peter Curtin
Antony Burrows

::PLUSY::
- postać „Zębowej Wróżki”
- nie wieje nudą

- warstwa audio
- gra aktorska
- „intro” filmu


::MINUSY::
- niewiele strasznych scen
- fabuła nie grzeszy oryginalnością
- wielbiciele gore-horroru będą srodze zawiedzeni
- twórcom filmu zabrakło chyba funduszy na wykorzystanie techniki
komputerowej:)
- obraz nie robi dużego wrażenia na widzu

::OCENA FILMU::
5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DARKNESS FALLS

 

Legendy posiadają swoistą magię, która przeraża, ciekawi i inspiruje zarazem. Rzadko kto przyzna się do tego, iż wierzy w te historie, ale każdy podświadomie odczuwa pewien lęk i fascynację. Twórcy filmowi dość często sięgają po tego typu wątki fabularne. Tak też było w 2003 roku z filmem "Darkness Falls".

Poznajemy historię małej mieściny Darkness Falls i kobiety imieniem Matylda Dixon. Dowiadujemy się, iż każde dziecko, któremu wypadł ząb, przychodziło do Matyldy i oddawało go w zamian za złotą monetę. Jednak późniejsze wydarzenia stały się istnym piekłem dla "Zębowej Wróżki", bo taki nosiła przydomek. W jej domu wybuchł pożar, a ona została bardzo ciężko poparzona, z czego twarz ucierpiała najbardziej. Od tej pory chronić ją musiała przed słońcem za pomocą szklanej maski. Bez niej ból byłby nie do zniesienia. Zdawać by się mogło, iż nic gorszego stać się nie może. Jednak Matylda oskarżona została o zabójstwo dwójki dzieci. Zawisła na szubienicy, a zerwanie maski spotęgowało tylko jej cierpienie. Przed śmiercią zdążyła jednak rzucić klątwę na Darkness Falls. Ludzie niezbyt długo przekonani byli o słuszności swego czynu, gdyż zaginione dzieci odnalazły się następnego dnia. Nie pozostało nic innego, jak tylko wyprawić nieszczęsnej kobiecie godny pochówek i zapomnieć o przykrym zdarzeniu. Było już jednak za późno. Od tej pory dało się słyszeć głosy, iż duch Matyldy nawiedza Darkness Falls i przychodzi do każdego dziecka po ostatni mleczny ząb, który wypadnie. Następnie poznajemy chłopca imieniem Kyle. Traf chciał, że stracił on właśnie ostatniego mleczaka. Kiedy zjawa "Zębowej Wróżki" przybyła aby zabrać ząb, dziesięciolatek ujrzał ją w ciemnym pokoju. A jak mówi legenda, biada temu, kto ujrzy Matyldę. Chłopcu udało się przeżyć, jednak upiór uśmiercił jego matkę. Od tej pory Kyle rozpoczyna swoją walkę z ciemnością. Poddany zostaje leczeniu w zakładzie psychiatrycznym, a także trafia do rodziny zastępczej. Upływa dwanaście lat. Obserwujemy dorosłego już Kyle’a, który w dalszym ciągu nie może uporać się z lękami. Panicznie boi się ciemności, a latarka jest jego nierozłącznym przyjacielem. Jak się jednak okaże nie tylko on ma ten problem. Czy przyjdzie wreszcie moment konfrontacji ze złem? Czy Matylda zostanie pokonana i przepadnie w odmętach wiecznej nicości?

Film ten jest dość ciekawą pozycją z gatunku grozy, choć nie zaliczyłbym go do obowiązkowych tytułów. Co prawda produkcję tę ogląda się przyjemnie i nie nudzi, ale czegoś mi tutaj brakuje. Być może nie wczułem się do końca w klimat filmu, chociaż przyznam, iż samo wprowadzenie zrobiło na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie. Sama postać "Zębowej Wróżki" pasuje do klimatu, a smaczku dodają przeraźliwe dźwięki przez nią wydawane. Fabuła do oryginalnych perełek nie należy, ale narzekać też nie można. Niewątpliwą zaletą obrazu jest szybka akcja, praktycznie nieustająca do samego końca. Poza tym bez przerwy towarzyszy nam jakaś muzyczka i niespokojne dźwięki budujące nastrój. Do gry aktorskiej również przyczepić się nie mogę. Moim zdaniem na uznanie zasługuje Chanem Kley (Kyle), ale reszta też nieźle sobie radzi. Gorzej jest z efektami specjalnymi, nie stoją one na najwyższym poziomie. Wielka szkoda. Także wielbiciele krwawego kina będą wielce zawiedzeni. Widz nie uświadczy tutaj scen gore i hektolitrów przelanej posoki. Film z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom "subtelnej" formy grozy, nie epatującej zbyt dużą przemocą i brutalnością scen. Tak więc amatorom takiego kina mogę polecić ten film w pierwszej kolejności. A reszta? Myślę, że każdy fan horroru powinien obejrzeć ten obraz i samemu ocenić jego poziom. Dla mnie jest to film dobry, ale nic poza tym.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PABLO

 
     
 ::GALERIA::