::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Pojedynek Na Szosie

::
REŻYSERIA::
Steven Spielberg

::SCENARIUSZ::
Richard Matheson

::MUZYKA::
Billy Goldenberg

::ROK::
1971

::CZAS TRWANIA::
86 min.

::OBSADA::
Dennis Weaver
Jacqueline Scott
Eddie Firestone
Lou Frizzell

::PLUSY::
+ Klimat
+ Bardzo dobry film drogi
+ Nie nudzi
+ Trzyma w napięciu
+ Dobry pomysł


::MINUSY::
- Mała ilość strasznych scen
- Nie dla wszystkich
- Mała ilość efektów specjalnych
- To nie jest typowy horror

::OCENA FILMU::
7/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DUEL

 

Mężczyzna, jadący nowym, czerwonym samochodem, zaczyna odczuwać presję ze strony kierowcy ciężarówki. Jego presja jest tak silna, że komiwojażer nie wie co ma dokładnie zrobić, aby psychopata zostawił go w spokoju. Z każdą minutą sytuacja ulega pogorszeniu, ponieważ ataki kierowcy ciężarówki zaczynają być coraz częstsze. Mężczyzna musi jak najszybciej rozwikłać zagadkę. Stawką jest jego życie...

Nazwisko reżysera jest dobrze znane szerokiej publiczności. Jednak Steven Spielberg kręcąc "Duel" nie był kimś znaczącym w świecie filmowym. Dopiero po premierze tego filmu, drzwi do kariery stanęły dla niego otworem. "Duel" okazał się niesamowicie wciągającym filmem drogi, gdzie napięcie rośnie z każdą minutą. Właśnie dzięki temu elementowi, produkcja ta przeszła do historii. Przez wielu ludzi, film ten uznawany jest za klasykę swojego gatunku. Spielberg dzięki tej produkcji wszedł na stałe do czołówki najbardziej znanych filmowców. Reżyser w wyśmienity sposób przedstawił historię dwójki mężczyzn, oprawcę i ofiarę. Najdziwniejsze jest to, że podczas oglądanie aktorzy nie posługują się żadnymi imionami. Tak samo jest w napisach końcowych. Weźmy tu na przykład kierowca ciężarówki to po prostu kierowca ciężarówki, tak samo główny bohater. W filmie są tylko ludzie, nie wiadomo skąd się wzięli, jak mają na imię i jaki jest ich cel podróży (poza mężczyzną w czerwonym samochodzie). Może i to dobrze, bo nikt nie zaprząta sobie głowy niepotrzebnymi rzeczami.

Już od samego początku, wyczuwalne jest stale rosnące napięcie. Dosłownie nie ustające od pierwszego ataku, wzrastające wraz z rozwojem fabuły. To dzięki z pozoru tak błahemu elementowi film przeszedł do galerii światowego dziedzictwa kinematografii. Jeśli spojrzeć na wykonanie całego filmu, można dopatrzeć się, że nie istnieją efekty specjalne (poza jednym wybuchem). Głównym stymulatorem całej akcji, jest oczywiście muzyka, która całkowicie kształtuje nastrój, panujący podczas wszelkich scen ucieczki. "Duel" jest przykładem produkcji, która osiągnęła niebywały sukces przy tak skromnym budżecie. Dostrzegalne jest to dosłownie na każdym kroku, a jednak da się zrobić coś z niczego. Wystarczyła tylko trójka aktorów, która jest nieodzowną częścią filmy. Od czasu do czasu, pojawiają się jeszcze inni, ale ich role ograniczone są kilkusekundowych, czasami kilkuminutowych wystąpień.

Każdy, dobry film, powinien posiadać swoją duszę. Nie ważne jest to ile wyda się na to pieniędzy, liczy się efekt końcowy. Jak widać, Spielberg podchodząc do tej produkcji liczył się z tym, że być może film ten okaże się fiaskiem, ale nie poddał się. włożył całe serce i duszę, aby każdy widz czuł się usatysfakcjonowany podczas seansu. Oczywiście, nie jest to film dla wszystkich. Widzowie, czekający na jakieś krwawe sceny, nigdy ich nie doświadczą. Jak już wspomniałem, jest to film drogi, praktycznie dziewięćdziesiąt procent filmu, są to ucieczki w samochodzie. Zastanawiające jest to, że film nie posiada prawie żadnych interesujących scen, ale podczas oglądania, nie można odejść od telewizora czy też monitora. Kończąc recenzję, stwierdzam, że jest to bardzo dobra produkcja, która trzyma w napięciu od samego początku. Bez większych zastanowienia, polecam "Duel" każdemu, kto go jeszcze nie widział a także tym, którzy go widzieli, bo wart jest poświęcenia dziewięćdziesięciu minut.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::