::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Ed Wood

::
REŻYSERIA::
Tim Burton

::SCENARIUSZ::
Scott Alexander, Larry Karaszewski

::MUZYKA::
???


::ROK::
1994

::CZAS TRWANIA::
 124 min.

::KRAJ::
USA

::OBSADA::
Johnny Depp,
Martin Landau,
Sarah Jessica Parker

::PLUSY::
+ „Ed Wood”

::MINUSY::
- Brak

::OCENA FILMU::
9,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


ED WOOD

 

Witajcie, przyjaciele. Ciekawi was wszystko, co nieznane... Tajemnicze, niewytłumaczalne. To, dlatego tu jesteście. Dziś, po raz pierwszy opowiem wam o tym, co miało miejsce. Ujawnię niepodważalne dowody oparte na utajnionych zeznaniach żałosnych dusz, które przeżyły te potworne doświadczenia. Zdarzenia, miejsca... Moi przyjaciele, nie możemy dalej trzymać tego w tajemnicy. Czy wasze serca wytrzymają szokujące fakty prawdziwej historii Edwarda D. Wood'a, Juniora i jego przyjaciół? Nie wiecie, kim był? Ten film opowie wam historię człowieka z pasją, który zarażał nią innych. O tym dowiecie się z filmu, dowiecie się, zatem o tym jak doszło do powstania „Plan 9 From Outer Space”. Ja wam jedynie nakreślę dalsze losy tej nietuzinkowej postaci oraz jego otoczenia.

Edward D. Wood Jr. nadal zmagał się z produkcją filmową, lecz szczęście nieustannie go omijało. Po popadnięciu w alkoholizm, zaczął reżyserować nieprzyzwoite filmy z potworami i golizną. Zmarł w roku 1978. Miał 54 lata. Dwa lata później, obwołano go "Najgorszym reżyserem wszechczasów". Dopiero ten tytuł przyniósł mu sławę i rzeszę prawdziwych fanów. Kathy Wood była żoną Eda przez ponad 20 lat. Była z nim w czasie wszystkich jego wzlotów i upadków. Po jego śmierci nigdy ponownie nie wyszła za mąż. Bela Lugosi nie powstał już z grobu. Mimo to, po wystąpieniu w 103 filmach, stał się bardziej sławny niż ktokolwiek inny. Pamiątki po nim, są dziś warte dużo więcej niż te, które pozostawił po sobie Boris Karloff. Bunny Breckinridge, pomimo gróźb nigdy nie zdecydował się na operację zmiany płci. Nadal ma się dobrze i mieszka w New Jersey. Dolores Fuller, po odejściu od Eda, zajęła się pisaniem piosenek. Była autorką niektórych hitów Elvisa Presleya. Napisała dla niego m. in. "Rock-A-Hula-Baby" i "Do The Clam". Tor Johnson nadal występował w filmach klasy "B". Jego twarz posłużyła jako wzór jednej z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się masek na święto Halloween. Zmarł w roku 1971. Vampira odeszła ze świata show businessu i zajęła się sprzedażą ręcznie wyrabianej biżuterii. W latach '80 wytoczyła proces Elvirze, oskarżając ją o plagiat pomysłu. Nigdy nie wygrała sprawy. Paul Marco i Conrad Brooks są dziś ważnymi osobistościami w Hollywood. Paul jest fundatorem i prezesem swojego Fan Klubu. New York Times niedawno nazwał Conrada "Najlepszym aktorem złych filmów" Dr Tom Mason, kręgarz, zagrał w jeszcze jednym filmie Eda Wooda. Nosił on tytuł "Noc Ghouli". Tym razem Ed pozwolił mu pokazać twarz. Criswell nadal prowadził swoje dziwaczne i pokręcone programy. Bywał częstym gościem w programie "The Tonight Show". Opuścił nasz wymiar w 1982 roku. Tak oto pokrótce przedstawiają się dalsze losy bohaterów, którzy pojawili się w tym dokumencie, który po pewnym czasie stał się dziełem sztuki. Czasami warto zobaczyć, co się dzieje po drugiej stronie kamery, czasami zaplecze techniczne jest o wiele bardziej przerażające od filmu, ponieważ scenariusz do niego napisało życie…

Tim Burton, wizjoner oraz iluzjonista, najczęściej uznawany za cudowne dziecko Hollywood zrealizował film szczególny, pozwalający zrozumieć twórców kinematografii oraz docenić ich wkład. Niezwykle wymowna produkcja biograficzna, pomimo, że nie jest z pogranicza grozy zasługuje na szczególne uznanie, bowiem przedstawia człowieka, który kierował się maksymą życiową, która brzmi: „O marzenia warto walczyć. Warto poświęcić życie, by dać je innym.” Reżyser po przez wplecenie wątków biograficznych wyjaśnił swoją twórczość oraz to, co nim kieruje od wielu lat. Pozwolił w pełni zagłębić się w historię kina, ukazał fabrykę marzeń z zupełnie innej strony, ukazał wizję przeszłości, która odnosi się do każdego miłośnika dziesiątej muzy. Doskonała zabawa sekwencją, pomieszanie gatunków sprawiają, że film nabiera głębszej refleksji, pozwala zrozumieć oraz poczuć pasję tworzenia. Wątek tragiczny uczula na niemiłosiernie pędzący czas, który uchwycić jest w stanie tylko kamera, jej utrwalony obraz przynosi nieśmiertelność twórcom oraz obsadzie. Burton idealnie wykreował lata pięćdziesiąte poprzez techniczną manipulację barwą i obrazem czarnobiałym, przez co zapominamy, iż film powstał w 1994r. przenosząc się w czasy, kiedy to masowo kręcono filmy grozy. Scenariusz ukazuję legendy kina w zupełnie innym świetle, obnażając ich życie prywatne, problemy, wzloty upadki. Doskonale skomponowana muzyka współgra z obrazem, za którą jest odpowiedzialny nie, kto inny jak Howard Shore, bliski współpracownik i przyjaciel Burtona. Po za tym w filmie pojawia się plejada gwiazd w niecodziennych rolach, ich gra w pełni uwydatnia tragizm historii, marzenia postaci oraz ich uczucia. Do współpracy przy tym filmie Burton zaangażował najlepszych, stworzył nowy rozdział w historii kina, wskazał drogę kolejnym pokoleniom, przez co zapisał się jako reżyser światowej klasy, którego każda kolejna produkcja zaskakuje odmiennym stylem i tematem tworząc kolejną wizję. Wobec tego filmu nie da się obejść obojętnie, ta pozycja to klasyka obowiązkowa dla każdego horroro-maniaka.

Kończąc moją wypowiedź chciałbym zacytować kwestię z filmu, która podsumuje całość:

- Jak Tyś to zrobił? Jak namówiłeś całą ekipę, żeby się przechrzciła i to tylko po to, żebyś mógł nakręcić horror?
- To nie horror. To ponadnaturalny thriller!

Moim zdaniem nic dodać nic ująć, film należy zobaczyć, życzę udanego seansu…


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: REQUIEM

 
     
 ::GALERIA::